Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Od budžeta zavise primanja 3.542 poljoprivrednika

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 04.02.2025. u 08:19
Obračun za januar je izvršen i u ovom trenutku možemo konstatovati da isplata staračkih (poljoprivrednih) naknada prema svim korisnicima neće kasniti, kazali su za „Dan“ iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Nedavno su iz tog resora upozorili da može doći do zastoja u isplati ovih naknada zbog kašnjenja sa usvajanjem budžeta na državnom nivou.

Prema raspoloživim podacima, pravo na ovu naknadu trenutno ostvaruju 3.542 poljoprivrednika.

“Nadalje, očekujemo usvajanje budžeta za tekuću godinu u toku februara. Ukoliko ne dođe do usvajanja budžeta u ovom mjesecu, ovo ministarstvo će sve obaveze isplaćivati u skladu sa rješenjem o privremenom finansiranju, koje donosi Ministarstvo finansija, odnosno na osnovu odobrenih sredstava koja iznose 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini za svaku potrošačku jedinicu”, objašnjavaju iz tog vladinog resora.

Iako u nekim zemljama regiona staračke naknade primaju oba supružnika koja žive na selu, u Crnoj Gori to nije slučaj. Vjerovatno je i ovo dodatni demotivišući razlog za bavljenje poljoprivredom u Crnoj Gori, pa sve manje mladih odlučuje da ostane na selu.

Staračka naknada u Crnoj Gori sada iznosi 315 eura. Sigurno da bi u slučaju da je primaju oba supružnika ovo primanje bilo dodatni motiv i podsticaj mladima da ostanu na selu, naravno ukoliko bi se dodatno izgradila infrastruktura do sela, koja je na sjeveru države u većini mjesta u katastrofalnom stanju. Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ranije su saopštili da od toga zasad nema ništa.

S druge strane, poljoprivrednici smatraju da bi to motivisalo mlade da ostanu na selu jer bi mogli da računaju na sigurno primanje kada više ne budu mogli da rade.

Pravo na staračku naknadu, odnosno prestanak prava, utvrđuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede rješenjem. Svaku promjenu koja je od uticaja na korišćenje prava na staračku naknadu, nosilac porodičnog poljoprivrednog domaćinstva, odnosno njegov član porodice, dužan je da prijavi Ministarstvu u roku od 15 dana od dana nastanka promjene. Ukoliko nosilac porodičnog poljoprivrednog domaćinstva, odnosno njegov član porodice ne prijavi promjenu u roku, Ministarstvo donosi rješenje o prestanku prava na staračku naknadu.

Pravo na staračku naknadu ostvaruje se od momenta kada se kompletira dokumentacija.

Postupak do ostvarenja prava

Kako se navodi na sajtu Ministarstva poljoprivrede, Odlukom o bližim uslovima i postupku za isplatu staračke naknade propisano je da nosilac porodičnog poljoprivrednog domaćinstva može steći pravo na staračku naknadu ako ispunjava uslove iz člana 24 Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Staračka naknada ostvaruje se na osnovu zahtjeva za staračku naknadu, koji se podnosi Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa preostalom dokumentacijom dostavljenom lično ili poštom. Provjeru dostavljene dokumentacije ministarstvo vrši periodično u saradnji sa nadležnim organima državne uprave.

Izvor: Dan

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    1

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
    Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.