Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Oduzeto 440 kilograma falsifikovanog meda

honey-352205_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 07.08.2018. u 12:31

Inspektori Uprave za bezbjednost hrane su od polovine juna van prometa stavili i ocijenili nebezbjednim 418 kilograma meda, 22 kilograma meda sa orašastim plodovima i 65,5 litara maslinovog ulja, saopštila je direktorica Uprave Vesna Daković.

Inspekcija ove uprave Ministarstva poljoprivrede pokrenula je u junu organizovanu akciju kontrole prodaje meda i maslinovog ulja na tržištu, u cilju zaštite zdravlja potrošača i brenda crnogorskog meda.

“Oduzeti proizvodi su ocijenjeni nebezbjednim, jer nijesu ispunjavali propisane zahtjeve za stavljanje na tržište. Između ostalog, prodavci nijesu posjedovali dokaz o porijeklu, odnosno proizvođaču ove hrane, proizvodi nijesu bili označeni/deklarisani i nijesu čuvani na propisani način”, kazala je Daković Pobjedi.

Ona je navela da je prije uništavanja oduzetih proizvoda izvršena dodatna laboratorijska provjera kvaliteta i prisutnosti potencijalnih supstanci opasnih po zdravlje ljudi.

“Rezultati ispitanih pojedinih parametara kvaliteta ukazuju da se radi o “falsifikatu”, odnosno da ispitani uzorak nije proizvod pčela, što jasno ukazuje da su prodajom ovakvih proizvoda potrošači prevareni i dovedeni u zabludu da su kupili med, a kupili su gusti, šećerni sirup”, poručila je Daković.

Ona je navela da je odmah nakon dobijanja informacija da se na tržištu Crne Gore vrši prodaja meda i maslinovog ulja sumnjivog porijekla i kvaliteta na tezgama pored saobraćajnica, Uprava za bezbjednost hrane polovinom juna preduzela pojačane kontrolne aktivnosti. Naglasila je da kvalitet, održivost i stabilnost hrane zavise od uslova čuvanja, higijene rukovanja i niza drugih faktora koji određeni proizvod u procesu prometa mogu učiniti štetnim ili nepogodnim za ishranu ljudi.

“U cilju utvrđivanja bezbjednosti meda, maslinovog ulja i drugih vrsta hrane, posebno uzimajući u obzir rizik koji nosi prodaja hrane na otvorenom, bez zaštite od kontaminacije i direktno izložene sunčevoj svjetlosti, inspektori su izvršili veći broj kontrola na lokacijama pored vjerskih objekata, kao i onih koje se nalaze na putnim pravcima ka Nikšiću, Zabljaku, Njegušima, Mojkovcu, Kolašinu, Đurđevića Tari, Nacionalnom parku Durmitor kao i pijacama u Tuzima, Podgorici, Tivtu, Kotoru, Ulcinju i Budvi”, navela je Daković.

Prema riječima Daković, postoje neodgovorni i prodavci koji i pored izrečenih mjera, oduzimanja proizvoda, pokretanja prekršajnih prijava i izricanja novčanih kazni, pokušavaju i dalje povremeno staviti proizvode bez porijekla i oznaka na neuslovnim mjestima.

“Takođe, imamo još jedan problem koji se ogleda u tome da kupci vrlo često vjeruju da baš u tim područjima mogu kupiti domaći proizvod i neoprezno se odlučuju za kupovinu neoznačenih proizvoda”, upozorila je Daković.

 

Izvor: Pobjeda

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je da je Vlada produžila akciju ”Limitirane cijene” koja obuhvata preko hiljadu artikala. Nove mjere, trebalo bi da stupe na snagu 15. Maja, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.
Odjeljenje Alimentacioni fond Ministarstva finansija danas je izvršilo isplatu privremenog izdržavanja uvećano za troškove izvršnog postupka u ukupnom iznosu od 25.865,61 eura, na osnovu 207 rješenja centra za socijalni rad kojima je priznato pravo na privremeno izdržavanje djece.