Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Okrugli sto: Nikšić da se pozicionira kao višednevna turistička destinacija

rale
Marija Vujović
  • Autor onogost.me
  • 28.02.2017. u 12:22

Okrugli sto “Mogućnosti i potencijali razvoja turizma u Nikšiću” koji je IPC Tehnopolis organizovao u saradnji sa NVO ZONa, okupio je danas predstavnike ministarstava, fakulteta, NVO sektora, lokalne uprave i drugih zainteresovanih institucija.

Učešće su uzeli Ministarstvo turizma i održivog razvoja, NTO Crne Gore, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Privredna komora, Fakulteta za turizam Mediteran, Fakultet za turizam Kotor, Fakultet za turizam Budva, UDG, SO Nikšić, TO Nikšić, turistička privreda Nikšića i NVO sektor. 

Svi oni su danas bili na ovom mjestu sa ciljem da daju svoj pregled i stav sa osvrtom na turizam i opšte stanje u turizmu u nikšićkoj opštini, kao i šansama za razvoj te oblasti.

Izvršni direktor IPC Tehnopolis, Ratko Bataković naglasio je da je veoma važno da se dobro izbrendira destinacija, a da bi se to postiglo potrebno je imati razvijenu čitavu infrastrukturu, odnosno da svoj posao dobro rade ne samo oni koji se bave turizmom nego i oni koji se bave drugim servisima i uslugama.

„Treba posmatrati čitav kontekst jer Nikšić je bio prepoznat kao grad industije, grad čelika, grad piva… Ta priča i dalje pije vodu, ali ona više nije dominantna kao što je nekada bila. Znači Nikšić ima resurse, prije svega u turističkom smislu jer je on sada povezan, na putu je Srbije prema moru, od Hrvatske prema Albaniji, pa prema Srbiji. Sada imamo regionalni put i moramo iskoristiti te potencijale i treba da što više turista sa primorja privučemo u centralni dio i im pokažemo šta to mi imamo i da im organizujemo kvalitetnu uslugu“, objašnjava on i dodaje da u smislu brendiranja grada, kada je turizam u pitanju, Nikšić ima značajne aktivnosti koje se ogledaju u agroturizamu, festivalima, kulturno-istorijskom nasleđu…

Grubi presjek turističkih resursa Nikšića i potencijala razvoja tih turističkih resursa predstavio je turizmolog Igor Jovanović. Iako je Nikšić prepoznat kao tranzitno-izletnički centar, prema riječima Jovanovića, to treba izmijeniti.

„Tranzitno-izletnički turizam, po nekoj definiciji, jeste vrsta turizma gdje gosti dolaze na eventualno jedno noćenje, imaju jednodnevne, ili eventualno dvodnevne izlete. Ono čemu mi težimo jeste da napravimo neki proizvod koji će Nikšić predstaviti i pozicionirati na mapi kao višednevnu turističku destinaciju gdje će ljudi dolaziti, duže boraviti, ostavljati veće prihode koji bi eto, čitavom Nikšiću kao i turističkoj privredi godili“, pojasnio je on i dodao da rezulati istraživanja koje je sproveo IPC Tehnopolis, ukoliko se Nikšić posmatra na nivou Crne Gore, nijesu pohvalni.

Kako je kazao Jovanović, Nikšić trenutno nije previše atraktivna turistička destinacija u smislu nekih alternativnih vidova turizma, ali ima potencijala za to, pa je u tom kontekstu naveo kulturno-istorijski, vjerski turizam, sportski turizam i slično. 

Ne poriče Jovanović da naš grad jeste tranzitno-izletnička destinacija, ali da je ta vrsta turizma dovela Nikšić do toga da se pozicionira kao grad ili opština koja prihoduje samo jedan odsto ukupnih prihoda od turizma, a površinom zauzima nešto malo manje od 15 odsto teritorije Crne Gore.

„Moramo se osvrnuti na alternativne vidove turizma, uvezati sve moguće djelatnosti koje su uvezane u turističku privredu, od agencija, autoprevoznika, formiranje institucija turističkog vodiča, kojeg u Nikšiću nema, formiranje suvenirnica, uvezivanje sa izletištima i hotelskim smještajem. Znači, napraviti jedan konkretan turistički proizvod koji će biti višednevni i generisaniti više prihoda“, jasan je on.

Predočio je i činjenicu da je u prošloj godini bilo nešto iznad 19,5 hiljada noćenja na teritoriji grada, ali i da je u 2016. u odnosu na 2015. bio manji broj dolazaka turista, a veći broj noćenja. Smatra da je hotel Onogošt velikim dijelom doprinio nikšićkom turizmu, a da će nakon otvaranja njegovog drugog dijela, Nikšić moći da ponudi ture mnogo većim grupama turista.

O  značaju turističkih klastera govorio je prof. dr Rade Ratković, dekan Fakulteta za turizam u Budvi. On je tom prilikom objasnio da samo povezani možemo da značimo nešto na tržištu, a da onda kao povezani i integrisani klaster možamo da se povezujemo sa susjednim klasterima.

„Klaster je interesno povezivanje raznih subjekata, koji žele da učestvuju u turističkom proizvodu. To u slučaju Nikšića i okoline nijesu samo restorani i hoteli, nego i poljoprivredna imanja, seoske kuće i staze, šume, proplanci, putevi, vidikovci… Sve to zajedno može da učini gosta zadovoljnim i on to rado kupuje i nosi u sebi kao jedan doživljaj koji će ga motivisati da ponovo dođe i preporuči ovaj klaster“, istakao je Ratković.

Kao rezultat današnje diskusije pojavili su se i zaključci i preporuke koje će ići prema lokalnim upravama u Crnoj Gori, prema Ministarstvu turizma odnosno Vladi, a na kraju je upriličeno svečano potpisivanje osnivačkog akta turističkog klastera.

 

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci