Predstavljen projekat “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost”

- Autor onogost.me
- 05.07.2018. u 11:44
Projekat “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost”, koji će se planski realizovati u trajanju od devet mjeseci i koji za osnovni cilj ima doprinos razvoju ruralnih oblasti u Crnoj Gori, predstavljen je danas u Tehnopolisu.
Specifični ciljevi projekta, kako je kazao Miodrag Karadžić ispred Društva mladih ekologa, su stvaranje boljih uslova za organizovanje lokalnih grupa koje će kreirati razvoj ruralnih oblasti i povećanje atraktivnosti i stvaranje nove vrijednosti ruralnih područja.
Ukupni budžet projekta je, kako je istakao, 17. 448 eura od čega se kroz program Mreže za ruralni razvoj obezbjeđuje podrška od 15.528 eura dok će ostatak od 1.920 eura obezbijediti NVO Društvo mladih ekologa i NVO Župa u srcu, kroz kofinansiranje.
Ciljne grupe projekta su: građani koji žive u ruralnim oblastima Crne Gore, nacionalne i lokalne vlasti u Crnoj Gori, udruženja proizvođača u ruralnim područjima, etno i turistička domaćinstva u ruralnim područjima, naučnici i stručnjaci, lokalni i nacionalni mediji i nacionalne novinske agencija.
“Očekujemo da ćemo realizacijm projekta uspjeti na najbolji način da promovišemo koncept ruralnog razvoja i povećamo svijest javnosti o potencijalima i značaju ruralnih oblasti Crne Gore, poboljšamo komunikaciju i dijalog između civilnih organizacija, vladinih institucija i samih građana u ruralnim oblastima, olakšamo osnivanje budućih lokalnih akcionih grupa, pomognemo razvoj strategija i osmislimo tradicionalne manifestacije u ruralnim oblastima”, istakao je on na današnjoj konferenciji za medije.
Jovo Radulović, predstavnik partnerske organizacije na projektu, NVO Župa u srcu, kazao je da projekat “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost” planira sprovođenje inovativnih aktivnosti koje će imati, nada se, značajne rezultate za bolje organizovanje ruralnih zajednica i njihovu pripremu za fondove Evropske unije.
“Osim izrade vizuelnog identiteta koji će osigurati bolju vidljivost i promociju aktivnosti, projektom je planirano promovisanje koncepta Leader koji je u Evropi dao značajne rezultate u ruralnim sredinama, a koji u Crnoj Gori tek počinje. Projektom će se promovisati rad prošle godine osnovanog Savjeta za održivi razvoj Župe koji bi u bliskoj budućnosti bio kostur za osnivanje jedne od Lokalnih akcionih grupa u ruralnom dijelu Nikšića, odnosno LAG-a, kao tijela za implementaciju Leader programa”, objasnio je on dodajući da je projektom predviđeno da ovaj potencijalni LAG izradi i pilot Strategiju razvoja Župe koja će u budućnosti poslužiti i ostalim ruralnim oblastima u procesu formiranja LAA-a i izrade Strategije razvoja za oblast djelovanja te grupe.
Za članove ove grupe će biti organizovano i studijsko putovanje sa ciljem boljeg sagledavanja primjera dobre prakse u drugim aktivnim zajednicama u Crnoj Gori.
“U cilju promocije ruralnih oblasti i samih LAG-ova projektom je predviđena izrada dokumentarnog filma koji će, nadamo se, poslati jasnu sliku neophodnosti aktivnijeg djelovanja samih građana u ruralnim oblastima Crne Gore. Kako su ove dvije organizacije koje sprovode projekat uvidjele evidentan problem da na jednom mjestu nemamo jasno prezentovane resurse ruralnih zajednica, ali i aktera razvoja u njima, počev od nevladinih organizacija, udruženja, aktivnih pojedinaca i proizvođača, to smo projektom planirali izradu Mape resursa ruralnih oblasti Nikšića. Ova mapa će biti pilot projekat za kreiranje sličnih publikacija i u ostalim gradovima Crne Gore kako bi svi akteri kreiranja razvoja na jednom mjestu imali sve potrebne informacije”, dodao je Radulović.
Projektom je, kako je kazao, predviđena i svojevrsna promocije ruralnih zajednica, a u sklopu ovog je planirana biciklistička trka za profesionalce i amatere kako bi se kroz 23 kilometra staze promovisale prirodne ljepote Župe. Tu su i ostale aktivnosti.
“Organizovanje Dana ruralnih zajednica je aktivnost koja ima pretenziju da se organizuje tradicionalno svake godine. Ova manifestacija će podrazumijevati izložbu domaćih proizvoda, suvenira, prezentaciju lokalnih turističkih domaćinstava, lokalnih udruženja, a biće upotpunjena muzičko-scenskim sadržajima. Još jedna aktivnost koja će, nadamo se, na pravi način promovisati ruralne oblasti je i dvodnevna slikarska kolonija koja će se dva dana održavati u Župi. Planirano je učešće 10 slikara, a sa izrađenim radovima će biti organizovana i aukcija, pa ćemo nadamo se uspjeti napraviti od tih sredstava i donaciju računarske opreme za lokalnu školu u Župi”, vjeruje on.
A kako je ispred Mreže za ruralni razvoj Crne Gore kazao Đorđije Brkuljan, Mreža je u sklopu projekta „Aktivne lokalne teritorije za ekonomski razvoj ruralnih područja“ (ALTER) bila raspisala poziv za grant program za izgradnju kapaciteta i zagovaranje za održivi ruralni razvoj na teritoriji Zapadnog Balkana.
“Pozvali smo organizacije civilnog društva (OCD) da ponesu punu aplikaciju vezano za izgradnju kapaciteta i zagovaračke inicijative u jednoj od tematskih oblasti održivog ruralnog razvoja: LEADER i LRVZ (Lokalni razvoj vođen od zajednice) pristup; Ruralni razvoj; Održivo upravljanje prirodnim resursima; Zaštita okoline; Socijalna ekonomija; Inovacije u socio-ekonomskom razvoju; Održiva poljoprivreda; Diversifikacija ekonomskih aktivnooti u ruralnim područijima. Poziv je bio otvoren od 17. decembra 2017. godine, a organizacijama civilnog društva je na raspolaganju bilo maksimalno 17.000 eura po grantu. U Crnoj Gori smo imali ukupno pet aplikacija, a dvije organizacije su podržane”, podsjetio je on i dodao je program sproveden kao sastavni dio projekta ALTER koji traje četiri godine i koji je finansiran od strane Evropske Unije.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0


