Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Protiv sive ekonomije borila se i 824 visokoškolca

stop_0_0
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 21.11.2020. u 07:16

Kroz Vladin pilot program "Stop sivoj ekonomiji" u posljednjih pet godina, počevši od 2016. angažovana su 824 visokoškolca sa Zavoda za zapošljavanje – od čega 615 u četiri prethodne godine, a u tekućoj 210. To je navedeno u Vladinoj informaciji o efektima ovog programa.

Program je kreiran uz ekspertsku pomoć nosilaca EU projekta „Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost“, a sprovelo ga Ministarstvo rada, odnosno Zavod za zapošljavanje Crne Gore. U projektu su učestvovali Uprava za inspekcijske poslove, Poreska uprava i Uprava policije, Uprava carina i ove godine Ministarstvo saobraćaja, piše Pobjeda.

PU i inspekcije

Na ovom programu su u Poreskoj upravi angažovana 384 visokoškolca koji su pružali tehničku podršku i pomoć službenicima PU pri registraciji obveznika, kontroli ispravnosti registracionih prijava i rješenja o registraciji, prijemu i obradi poreskih prijava, obradi i sređivanju poreskih evidencija, rada u Kol centru, praćenju i kontroli interneta i realizaciji projekta „Budi odgovoran“,

“Rezultati angažovanja ovih lica kroz projekat „Stop sivoj ekonomiji“ bili su izuzetni. Projekat je sa aspekta ove institucije ocijenjen veoma korisnim za unapređenja rada, što potvrđuje i činjenica da je u četiri godine sprovođenja njih 30 zasnovalo radni odnos u Poreskoj upravi na neodređeno vrijeme. Njih 40 je nastavilo radno angažovanje po različitim vrstama ugovora”, navedeno je u izvještaju uz podsjećanje da je u toku realizacija programa za tekuću godinu.

U Upravi za inspekcijske poslove angažovano je 229 učesnika, od čega u tekućoj godini 64.

“Učesnici programa su unaprijedili znanja i iskustava, a dali značajanu podršku i pomoć inspektorima, posebno u vrijeme pojačanog inspekcijskog nadzora tokom ljetnje turističke sezone. Oni su bili tehnička podrška inspektorima na terenu, u evidenciji prijava i postupanju po njima, edukovali se o načinu otkrivanja onih koji rade bez odobrenja, ne izdaju račune, prodaju cigareta bez dokaza o nabavci…”, ističe se u izvještaju.

Ovaj projekat je ocijenjen veoma korisnim i za unapređenje rada Uprave što potvrđuje podatak da je nakon njegovog završetka u 2016. godini, 11 lica angažovano na određeno vrijeme, u 2017. osam lica a još toliko na neodređeno. U 2018. godini 29 lica je angažovano na određeno vrijeme, a u 2019. godini 33 lica na određeno vrijeme, a tri na neodređeno.

Policija, carina

U Upravi policije kroz program su bila angažovana 184 lica koji su asistirali, odnosno bili tehnička podrška i pomoć služenicima policije koji vrše graničnu kontrolu, kontrolu kretanja stranaca, sa akcentom na suzbijanje sive ekonomije i vođenje evidencije.

“Učesnici programa su imali priliku da steknu vještine komunikacije sa strankama i timskog rada u organizacionim jedinicima granične policije. Mentori su im bili starješine-policijski službenici koji koordiniraju rad linije: nadzor državne granice, granična provjera i kontrola stranaca. Bili su raspoređeni i u okviru Sektora kriminalističke policije, gdje su imali priliku da steknu vještine u organizacionim cjelinama za suzbijanje privrednog kriminaliteta”, objašnjeno je u izvještaju.

U periodu od uvođenja programa u ovoj instituciji je bilo uključeno 140 lica, a u tekućoj godini uključena su 44 lica sa stečenim visokim obrazovanjem.

Uprava carina je u prošloj godini po prvi put učestvovala u programu „Stop sivoj ekonomiji“.

U toj godini bilo je angažovano deset lica koji su bili tehnička podrška i pomoć službenicima carinske službe u suzbijanju sive ekonomije.

“Nakon završetka projekta devet učesnika je angažovano na poslovima u carinskoj službi na godinu po ugovoru, uz prethodnu saglasnost Vlade i Ministarstva. U tekućoj godini u ovaj projekat je uključeno 14 lica”, istakli su iz Uprave carina.

Saobraćaj 

Ministarstvo saobraćaja je u tekućoj godini po prvi put učesnik programa „Stop sivoj ekonomiji“.

“U sastavu ovog ministarstva su četiri organizacione jedinice, čija je nadležnost inspekcijski nadzor u želježničkom, drumskom, pomorskom saobraćaju, kao i nadzor nad magistralnim i regionalnim putevima. Kako postoji izražena aktivnost sive ekonomije, naročito u oblasti drumskog i pomorskog saobraćaja, te nedovoljan broj inspektora u ovoj oblasti, to su u program uključena četiri lica, takođe, sa visokim obrazovanjem”, objašnjeno je u ovom dokumentu.

Osposobljavanjem i zapošljavanjem mladih sa stečenim visokim obrazovanjem na poslovima suzbijanja sive ekonomije u institucijama, kako je ocijenjeno, sa jedne strane treba da doprinese rješavanju problema njihove nezaposlenosti, a sa druge suzbijanju neformalnog poslovanja.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Švajcarska kompanija “8B Capital” uplatila je Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) na ime duga 40 hiljada eura, a državna energetska kompanija će do kraja mjeseca sačekati eventualnu uplatu preostalog duga.