Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Radnici „Sindčela“ traže isplatu dugovanja: ”Zauzeli” Scenu 213

bojana2222
Bojana Vujačić
  • Autor onogost.me
  • 27.06.2016. u 11:37

Radnici DOO „Sindčel“ danas su još jednom podsjetili na višegodišnje probleme sa kojima se suočavaju, i pozvali na pronalaženje rješenja za situaciju u kojoj se ta firma nalazi.

Izvršna direktorica Bjanka Pejaković, koja je na ovoj poziciji od 2002 godine odlukom Željezare, rekla je da njihov problem nije samo egzistencijalne nego i pravne prirode, što, kako je objasnila, nije u njihovoj moći.

„Godine 1993. odlukom Sindikata formiran je Sindčel, koji se 1997. godine adaptira i dodaje se hotelski smještaj i nosi naziv ”Poslovni centar Željezare”, a u Privrednom sudu je registrovan kao DOO „Sindčel“. Od samog osnivanja Željezara je napravila propust. Ostavila je DOO „Sindčel“ u društvenom vlasništvu, nije sprovela pravnu tranziciju, jer ovakvo vlasništvo pravo ne poznaje. A osim toga dala je pravo korišćenja imovine, a ne i pravo imovine kao što su sve članice Željezare imale“, kazala je Pejaković.

Dodala je da su od 1993. godine do posljednjeg zapošljavanja 2002. godine radnici bili članovi Sindikata Željezare, i fabrika je vodila kartoteku, zapošljavanje… Kada je prodata Željezara, „Sindčel“ je izuzet, a nije prijavljena ni imovina.

„Prvi put sam se obratila 2005. godine Ministarstvu ekonomije da se odredi vlasnik. Od  2009. do 2012. godine vođen je sudski spor sa stanovišta Ministarstva finansija prema nekoj tadašnjoj Željezari i odlukom suda imovina je predata na vlasništvo Ministarstvu finansija. A na pitanje zašto se ne uredi firma, tada je rečeno da će da prođe kroz tranziciju, što do danas nije urađeno“, podsjetila je Pejaković.

Ističe i da od 2010. godine posluju sa gubitkom, a kako kaže, taj gubitak pripisuju Ministarstvu finansija, zbog neplaćanja poreza i doprinosa.

„Mi se svake godine obraćamo ministarstvima ekonomije i finansija, jer smatramo da su oni odgovorni da pravno regulišu status firme, čime bi se sve regulisalo. To nije urodilo plodom pa su se 2014. godine radnici pobunili i zabranili korišćenje sale od strane Opštine. Ministarstvo finansija dobijanjem imovine „Sindčela“ donijelo je odluku da se sala preda Opštini na upravljanje, radi održavanja kulturnih manifestacija, uz uslov da se adaptira Scena 213 i da se uplati 135.000 eura Sindčelu i pokrije dug poreza i doprinosa, kao i plata, ali ni to nije urađeno. Te godine je održan sastanak ministarstava ekonomije, finansija i turizma, na kome se Opština izjasnila da će preuzeti objekat sa svim dugovima i radnicima u svoje vlasništvo“, rekla je Pejaković i navela da su oni čekali dvije godine u nadi da će ta odluka biti sprovedena.

Ona je rekla i da je na posljednjoj sjednici 2015. godine, dva dana pred održavanje Skupštine, dnevna tačka pod nazivom ”Preuzimanje Sindčela” eliminisana.

„Ministarstvo ekonomije, na moj novi zahtjev, tada je zatražilo pismeno od Opštine da da izvještaj da li je zainteresovana, što su uradili i napisali da su zainteresovani pod određenim okolnostima. Osim poreskog duga,  to su regulisanje tehnološkog viška i preuzimanje radnika i rješavanje dugovanja. To je dalje proslijeđeno Mimistarstvu finansija, ali mi nemamo odgovor“; poručila je Pejaković i dodala da radnike revoltira način zarade preko Scene 213 i kako je rekla, način nebrige i izigranosti u ove dvije godine, a da nije formiran ni Upravni odbor.

„Mi, u ovoj situaciji potpunog bankrota, ne možemo da dajemo plate za 26 radnika. Možemo nabavljati robu, dok je struju preuzela Opština. Primanja radnicima ne vidimo kako da obezbijedimo, a oni su izgubili strpljenje“, zaključila je Pejaković.

”Zauzeli” Scenu 213

Ispred Sindikata, Beban Krsmanović, rekao je da od prošlog puta nije krenulo na bolje, samo je bilo još neugodnosti.

„Što se tiče pravnog dijela, mi ne znamo kome pripadamo, a posljednji razgovori i ophođenje lokalne uprave prema nama nemaju nikakvog smisla. Problemi preduzeća koja su imala veće gubitke, a bila su pod ingerencijom Opštine, završena su na povoljan način. Po tom osnovu, u trenutku kada nam lokalna uprava govori o strpljenju i da imaju ozbiljne namjere, dan prije održavanja Skupštine nam je saopšteno da ne postoji interes da se uradi. Ako su odustali od objekta, zašto se koristi sala, a mi nemamo pojma ni kad je koja manifestacija”, rekao je Krsmanović i objasnio da su prije nekoliko dana uzeli salu, te da svi zainetresovani mogu da se obrate njima za korišćenje tog objekta.  

”Tako imamo neki izvor prihoda do rješavanja, a ranije nijesmo reagovali samo zbog obećanja”, poručiio je on i rekao da se nada da će se njihova agonija napokon riješiti kao i da će biti održan sastanak sa Ministarstvom finansija pod čijom su ingerencijom.

Ukupno dugovanje DOO “Sindčel“ u ovom trenutku iznosi oko 500.000 eura.

Opština spremna da preuzme upravljanje, ukoliko država plati poreze

Iz Sekretarijata za finansije, razvoj i preduzetništvo Opštine Nikšić navode da je Opština odustala od preuzimanja firme DOO Sindčel zbog neisplativosti.

Kako se navodi u izjavi za naš portal, Opština je već platila potrebne obaveze na nekoliko načina, a kako su rekli, i dalje plaća dažbine za električnu energiju.

”Sredstva koja je Opština uložila u rekonstrukciju objekta, adaptaciju Scene 213 i popravku krova iznose 127.774,21 eura. Opština Nikšić je isplatila osam neto zarada zaposlenima u iznosu od 70.000 eura i prihvatila plaćanje cjelokupnog prethodnog i tekućeg duga u ukupnom iznosu od 55.000,00 eura. To je urađeno u okviru mogućnosti, a sa ciljem da se izbjegne gašenje sa mreže ovog preduzeća. Opština i dalje na teret svojih sredstava izmiruje tekuće obaveze za utrošenu struju, koje na mjesečnom nivou iznose 1.500,00 eura”, navodi se.

No, dodaje se, ukoliko je država spremna da plati poreski dug ove firme, koji čini 75 odsto ukupnog dugovanja, Opština Nikšić je spremna da preuzme objekat i radnike.

Takođe, Opština bi u tom slučaju, sa svim zaposlenima u odgovarajućoj proceduri sačinila sporazume o visini otpremnine koje bi dobili za sporazumni raskid radnog odnosa.

”Sagledavajući sadašnju situaciju u Sindčelu, a prevashodno želeći pomoći zaposlenima, koji su dospjeli u ovu situaciju, mišljenja smo da da bi bilo moguće od strane Opštine razmišljati o preuzimanju imovine i zaposlenih Sindčela, uz preduslov da država preuzme plaćanje cjelokupnih poreskih obaveza ovog društva. U odgovornoj proceduri, shodno članu 35, stav 2 Zakona o državnoj imovini, ove nepokretnosti ustupile bi se na raspolaganje Opštini Nikšić, bez naknade”, stoji u dopisu Sekretarijata.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložiće Skupštini da usvoji Prijedlog zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima kojim bi, prema riječima ministra rudarstva, nafte i gasa Admira Šahmanovića, trebalo da se stvori pravni osnov za podršku Evropske komisije od 7,5 miliona eura za prevazilaženje energetske krize.
Rekonstrukcija 5,5 kilometara duge dionice puta Nikšić - Kuside koju radi kompanija “Mehanizacija i programat” trebalo bi da bude završena do kraja ove godine, a od radova je preostala još obnova mosta “Autobaza”, postavljanje asfalta i 400 metara trotoara, od ovog do Vukovog mosta, kao i montaža javne rasvjete.