Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Riješiti situaciju u Željezari Toščelik i preispitati kupoprodajni ugovor

  • Autor onogost.me
  • 09.06.2022. u 11:36

Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) pozivala  je sve donosioce odluka da sve svoje resurse usmjere u rješavanje aktuelne situacije u Toščeliku koja, pored ostalog, podrazumijevaju i preispitivanje kupoprodajnog ugovora. 

Iz Unije su poručili da daju punu podršku radnicima Toščelika da istraju u svojoj borbi da im se omogući pravo na rad i nastavi proizvodna djelatnost u toj kompaniji.

Proces privatizacije u Crnoj Gori, kako su saopštili, nije ni približno ostvario najavljena očekivanja, tj. da će privatizacija donijeti nove investicije, nove tehnologije, nova radna mjesta.

“U suštini, niti jedna privatizacija u Crnoj Gori nije dala takav rezultat. Naprotiv, privatizacije su uglavnom obavljene sa promašenim strateškim partnerima, dok kupo-prodajni ugovori nijesu sadržali socijalne programe za zaposlene – tehnološke viškove ili su oni bili veoma loši. Ovakvi postupci i dalje uzimaju svoj danak. Dokaz je i situacija kojoj ovih dana svjedočimo u Toščeliku Nikšić. Naših 229 kolega, dugogodišnjih radnika Toščelika, suočeni su sa jednostranom odlukom poslodavca da obustavi proizvodnju i proglasi ih tehnološkim viškom, pretvarajući ih u socijalne slučajeve i ostavljajući njih i članove njihovih porodica bez osnovnih egzistencijalnih primanja”, naveli su iz Izvršnog odbora USSCG.

Poručuju da pružaju punu podršku radnicima Toščelika da istraju u svojoj borbi da im se omogući pravo na rad i nastavi proizvodna djelatnost u toj kompaniji.

“Borba za očuvanje radnih mjesta ujedno je i borba za očuvanje poslednjeg proizvodnog pogona u industriji Crne Gore koja godinama unazad izumire. Istovremeno, USSCG poziva sve donosioce odluka da sve svoje resurse usmjere u rješavanje aktuelne situacije u Toščeliku koja, pored ostalog, podrazumijevaju i preispitivanje kupoprodajnog ugovora. Očekujemo da će najavljeni pregovori o prodaji Toščelika između sadašnjeg vlasnika – turske kompanija Tosyali i kompanije Neksan, uz posredstvo Ministarstva ekonomije, ići u pravcu očuvanja i unapređenja proizvodnje, te poboljšanja socio-ekonomskog položaja zaposlenih. Ne smijemo dozvoliti da poslednji industrijski gigant doživi sudbinu svojih prethodnika”, zaključili su iz USSCG.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorska ekonomija bi, prema najnovijim prognozama Evropske komisije (EK), u ovoj godni trebalo da ojača tri odsto, a u narednoj 3,2 odsto.
Osnivanjem Agencije za planiranje prostora izrada planskih dokumenata se decentralizuje, a planovi dijele na državne i lokalne.