Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Simović: Značajni i mjerljivi rezultati, vrijednost i snagu davao terenski pristup radu

81011796_518709142063070_7253091077266079744_o
gov.me/S.Matić / Marija Vujović
  • Autor onogost.me
  • 17.12.2019. u 13:20

Najbolja potvrda značajnih i mjerljivih rezultata rada je prošla godina kada je ukupna naša ekonomija rasla po stopi od 5,1 odsto, a u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva imali smo stopu rasta bruto vrijednosti proizvodnje od 6,7 odsto, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar pljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović na presu koji je organizovan povodom predstavljanja rezultata Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja za prethodne tri godine rada Vlade.

Oo je kazao da ohrabruju ovogodišnji trendovi, kao i da im je posebnu snagu i vrijednost davao terenski pristup radu.

“Najvažnije i najčešće adrese rada su bile i ostale adrese na kojima se proizvođači i preduzetnici nose sa problemima, lokalne zajednice, koje imaju potrebu da unaprijede infrastrukturne i druge uslove za život. Stručne i savjetodavne službe bile su posebno vrijedne. U prethodne tri godine obavile su 32.000 terenskih posjeta. I sam sam u protekle tri godine imao 290 terenskih posjeta, a u ovoj godini 90”, istakao je ministar Simović.

Ministar je u nastavku istakao da su sredstva podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju rasla su iz godine u godinu.

“Pokrenuli smo nove mjere, koje su bile izraz uvažavanja specifičnosti crnogorskog poljoprivrednog sektora, veličine naših gazdinstava i farmi, usmjeravajući podršku ka malim proizvođačima, šireći obuhvat korisnika podrške, obezbjeđujući dodatne stimulanse za mlade proizvođače, što je sve bilo istovremeno i prilagođavanje evropskom modelu podrške. Sa takvim pristupom nastavićemo i u narednom periodu, kako bi našu agrarnu politiku usaglasili sa Zajedničkom evropskom poljoprivrednom politikom, i kako bi naši farmeri dobili što više novca iz evropskog budžeta”, naveo je Simović.

On je istakao da je kroz programe bespovratne podrške od 50-70 odsto, u protekle tri godine podržana nabavka preko 5.000 komada mehanizacije i opreme za primarnu proizvodnju, i oko 12.000 komada opreme za preradu, izgradnju i rekonstrukciju oko 40.000m2 prostora za primarnu proizvodnju i preradu, nabavku oko 5.000 grla krupne i sitne stoke, kao i nabavku oko tri miliona komada sadnog materijala.

Ministar Simović je podsjetio i da je zasnovano preko 350ha novih zasada u vinogradarstvu i voćarstvu, zatim da je u prethodne tri godine isplaćeno preko 3,6 miliona eura direktne podrške za biljnu proizvodnju za oko 15.000 hiljada proizvođača, kao i da je proširen obuhvat korisnika premija u stočarstvu.

“Ove godine podršku je ostvarilo preko 5.200 farmera. U prethodne tri godine isplaćene su premije za oko 140 miliona litara mlijeka. Rastu količine otkupljenog mlijeka. Procjena je da će do kraja ove godine mljekare otkupiti oko 28 miliona, ili preko 80 miliona litara u posljednje tri godine. Zbog povećanja premija za kvalitet i povećanog učešća mlijeka EU kvaliteta, proizvođačima mlijeka ove godine biće isplaćeno skoro 2 miliona eura, što je 15 odsto više u odnosu na prošlu godinu”, kazao je on.

Ministar je Istakao i da je mjera podrške preradi mlijeka i u ovoj godini imala trend rasta.

“Podrškom je obuhvaćeno 1.534 korisnika koji su preradili 31 milion litara mlijeka, i proizveli 3.600  tona raznih mlječnih proizvoda. O značaju ove mjere najbolje govori podatak da je za dvije godine broj korisnika povećan sa 278  na 1.534, da su sva ta gazdinstva uvedena u sistem bezbjednosti hrane i da su dobijeni podaci o načinu plasmana preko 3.600 tona sira i kajmaka”, kazao je Simović.

Simović je naveo da je ove godine započeta implementacija Programa – „Voće, povrće, mlijeko i mliječni proizvodi za škole“.

“Pilot projekat počeli smo prije dva mjeseca i do kraja kalendarske godine će biti podijeljeno oko 25.000 obroka u sedam osnovnih škola na teritoriji četiri opštine. U narednim godinama planiramo da proširimo obuhvat škola širom Crne Gore”, naveo je on dodajući da raste i podrška pčelarstvu.

“U protekle tri godine za podršku pčelarstvu opredijeljeno je preko 800 hiljada eura, a u 2019. oko 370 hiljada. Nastavili smo sa podrškom mladim pčelarima početnicima. 311 mladih dobilo je 1.123 pčelinja društva. Nabavljena je i puštena u rad savremena oprema za preradu i pakovanje meda.

“Povodom obilježavanja Svjetskog dana pčela, u saradnji sa ambasadom Slovenije održan je prvi medni doručak sa našim najmlađima”, istakao je Simović.

On je dodao da su u cilju očuvanja stabilnosti tržišta i dohotka proizvođača pokrenute dozvoljene tržišno interventne mjere za šta je u prethodne tri godine opredijeljeno oko pola miliona eura, kao i da je tokom posljednje tri godine podržan otkup oko 5.000 tona maline, lubenice i krompira, a izvršen je i otkup preko 12.000 jagnjadi koje su penzioneri dobili po povlašćenim cijenama.

“Raste broj osiguranja od štete na usjevima, stočnom fondu i poljoprivrednim objektima. Nastavili smo program sufinansiranja premije osiguranja u iznosu do 50% polise osiguranja. U 2017. godini imali smo 64 zaključena osiguranja, a u 2018. godini 141, dok do novembra ove godine imamo 236 zaključenih osiguranja. Po ovom osnovu isplaćeno je preko 270 hiljada € podrške”, kazao je Simović.

On je istakao da je do danas zaštićeno sedam naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i to Njeguški pršut, Crnogorski pršut, Crnogorski goveđi pršut i Crnogorska stelja, Pljevaljski sir, Durmitorski skorup i Kolašinski lisnati sir.

“Nastavlja se trend rasta broja proizvođača u organskoj proizvodnji. U 2019. godini registrovano je 400 proizvođača, što je za 22 odsto više u odnosu na 2018. godinu. Svaki poljoprivredni sektor ima svoje specifične potrebe, zahtjeve, procedure, specijalizovana znanja i materijalne i tehničke pretpostavke koje su potrebne za uspješan rad. Brojne su potrebe koje poljoprivrednici ne mogu zadovoljiti individualnim naporima i sredstvima. Jedan dio potreba poljoprivrednici zadovoljavaju kroz rad udruženja, a stručne, savjetodavne i administrativne potrebe u mreži Savjetodavnih službi Ministarstva i Agro biznis centara”, naveo je minister Simović dodajući da su pokrenuti projekti “Kuće meda u Danilovgradu – kuće svih pčelara”, “Kuće voća u Andrijevici – kuće svih voćara”, “Kuće poljoprivrede u Bijelom Polju – kuće svih poljoprivrednika Sjevera” I “Kuće maslina u Starom Baru – kuće svih maslinara”.

Naglašeno je da je Ministarstvo poljoprivrede je u prethodne tri godine podržalo 173 projekta nevladinih organizacija u iznosu od preko 1.200.000 eura.

“Program podrške mladim farmerima pokrenuli smo prije dvije godine. U tom periodu smo podržali 143 mlada farmera sa po 10.000 eura bespovratnih sredstava. Posebno nas raduje činjenica da je 70 odsto korisnika ove podrške sa sjevera Crne Gore”, naveo je Simović.

U prethodnje dvije godine intenzivirana je realizacija projekta koji Vlada realizuje sa Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede IFAD-om, ukupne vrijednosti 13,6 miliona eura. Izgrađeno je 55 dionica asfaltnih ruralnih puteva u sedam crnogorskih opština – Nikšić, Bijelo Polje, Berane, Mojkovac, Petnjica, Žabljak i Šavnik, ukupne dužine oko 39km i vrijednosti preko 2,6 miliona eura, kao i 26 projekata za vodosnadbijevanja ukupne vrijednosti jedan million eura

“Dakle, samo kroz IPARD program u 2019. godini realizuje se 264 ugovora ukupne vrijednosti investicija od preko 28 miliona eura uz očekivanu bespovratnu podršku 14,4 miliona eura.

Od toga je 151 korisnik iz sjevernog, 98 iz centralnog i 15 iz južnog regiona”, kazao je Simović dodajući da je značajan doprinos uspješnoj realizaciji brojnih programa podrške dao i IRF.

Ministar Simović je istakao da se u prethodne tri godine pokazala puna opravdanost formiranja direktorata za ribarstvo i da je broj zahtjeva za podršku porastao za 47 odsto a iznos isplaćenih sredstava veći za 58  odsto. 

“Naročito je veliko interesovanje za kupovinu novih plovila. Samo ove godine nabavljeno je 9 novih plovila i 16 glavnih motora što će značajno uticati na efikasnost i efektivnost ulova, ali i na bezbjednost samih ribara. U skladu sa postavljenim uslovom povećan je broj ribara koji uredno vode dnevnike ulova”, naveo je on.

Potpredsjednik Vlade je istakao das u ostvareni značajni iskoraci u oblasti bezbjednosti hrane i uspostavljen je efikasan sistem bezbjedosti hrane usaglašen sa standardima EU.

“Samo u ovoj godini, spriječen je uvoz i stavljanje na tržište oko 1.100 tona hrane koja nije odgovarala parametrima bezbjednosti i kvaliteta. Ukupno, u posljednje tri godine, na granici je zaustavljen ulazak više od 3.200 tona nebezbjedne i nekvalitetne hrane. Najveći broj subjekata koji posluju hranom, svoje proizvođačke pogone su doveli do nivoa potpune usaglašenosti sa EU zahtjevima za bezbjednost hrane. Danas imamo 287 takvih objekata”, istakao je ministar.

Simović je napomenuo das u ohrabrujući rezultati postignuti u sektoru šumarstva i da će prihodi ove godine biti  7,1 milion eura, što predstavlja povećanje od 20 odsto u zadnje tri godine.

“Odlučnim i efikasnim kontrolama značajno je smanjena bespravna sječa. Povećan je izvoz rezane građe za preko 2 miliona eura ili 14,9 odsto u odnosu na 2018. godinu. Izvoz peleta veći je za 1,3 miliona eura u odnosu na prošlu ili  3,5 puta u odnosu na 2016. godinu. Proizvodnja namještaja je 68,9 odsto veća u odnosu na prošlu godinu. Ukupni ostvareni prihod u oblasti šumarstva i drvoprerade u ovoj godini će nadmašiti  110 miliona eura što je za 33,3 odsto više nego u 2016. godini, a u istom periodu se povećao i broj zaposlenih za 523” naveo je ministar.

Ministar je ovom prilikom istakao i da je u oblasti vodoprivrede u prethodne tri godine iz nacionalnog budžeta i međunarodnih fondova obezbijeđeno više od 30 miliona eura za projekte unapređenja upravljanja vodnim resursima i obezbjeđenja kvalitetnog vodosnabdijevanja stanovništva, posebno u ruralnim područjima.

Realizovana su 132 projekta izgradnje vodovoda, hidrogeološki istražni radovi i izgradnja površinskih akumulacija. Postavljeno je preko 130 km primarne i 40 km sekundarne vodovodne mreže. Preko 10.000 domaćinstava je dobilo vodu. Samo u ovoj godini Programom podsticanja projekata u vodoprivredi opredjeljeno je preko milion eura, i gradi se 31 vodovod. Zaključno sa novembrom postavljeno je 30 km primarne i 10 km sekundarne vodovodne mreže. U okviru uspostavljanja monitoringa podzemnih voda, uz podršku IPA projekta, tokom 2018. godine, izvedeno je istražno bušenje bezvodnih terena u dužini od 1.200 metara. Ukupno je izvedeno 1.074 metra pozitivnih bušotina.  Ovaj projekat nastavljamo u okviru novog IPA projekta, kojim su odobrena sredstva i za novih 1.500 metara istražnog bušenja koje će početi u junu 2020. godine. U okviru IPA projekta pripremljeni su Planovi upravljanja rječnim slivovima (Jadranskim i Dunavskim), kao najznačajnijeg mjerila za upravljanje vodama u okviru poglavlja 27”, naveo je Simović.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Švajcarska kompanija “8B Capital” uplatila je Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) na ime duga 40 hiljada eura, a državna energetska kompanija će do kraja mjeseca sačekati eventualnu uplatu preostalog duga.
Domaćinstva su u aprilu 2025. godine potrošila 117579241 kWh (kilovat-sati) električne energije, što je 16.02 odsto manje u u odnosu na potrošnju ostvarenu u martu 2025, a u odnosu na april 2024. potrošnja je veća za 14,94 odsto, podaci su koje je saopštila Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).