Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Strane investicije ne smiju ugroziti ekonomsku bezbjednost

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 15.03.2025. u 10:30
Uspostavljanje efikasnog mehanizma za skrining stranih direktnih investicija predstavlja značajan korak ka zaštiti nacionalnih interesa, ekonomske bezbjednosti i strateških sektora Crne Gore, uz istovremeno jačanje njene privlačnosti za održive i kvalitetne investicije.

To se navodi u Informaciji o važnosti uspostavljanja mehanizama skrininga stranih direktnih investicija u Crnoj Gori koji je objavila Vlada Crne Gore.

“Kako buduća članica Evropske unije, Crna Gora ima obavezu implementacije ovog mehanizma u skladu s pravnim okvirom i najboljim praksama EU, čime se osigurava ravnoteža između ekonomskog razvoja i zaštite nacionalnih interesa. Time se dodatno potvrđuje njena posvećenost evropskim integracijama”, navodi se na sajtu Vlade.

Pojašnjavaju da Crna Gora trenutno nema sveobuhvatan pravni okvir za skrining SDI.

“Međutim, institucionalni okvir za definisanje politike stranih direktnih investicija je uspostavljen Zakonom o stranim investicijama (“Službeni list CG”, br. 18/11, 45/14 i 73/19), kojim se regulišu oblici stranih investicija, prava i zaštita investitora, promocija i druga pitanja od značaja za strane direktne investicije, dok je pitanje skrininga SDI u određenoj mjeri prepoznato kroz odredbe pomenutog Zakona koje se odnose na pribavljanje odobrenja za ulaganje u kompanija koja se bavi proizvodnjom i prometom naoružanja i vojne opreme”, navodi se na sajtu.

Zakon o stranim investicijama i Zakon o određivanju i zaštiti kritične infrastrukture predstavljaju, kako je pojapšnjeno, osnovu za dalji razvoj mehanizma skrininga stranih direktnih investicija u Crnoj Gori.

“Važan segment u sprovođenju politike zaštite SDI predstavlja određivanje kritične infrastrukture. Zakonom o određivanju i zaštiti kritične infrastrukture Crne Gore (“Službeni listu CG”, br. 72/2019 od 26.12.2019. godine) se uređuje identifikacija, određivanje i zaštita kritične infrastrukture Crne Gore, kao i nadležnosti, odgovornosti, ali i druga pitanja od značaja”, kaže se u saopštenju.

Pod kritičnom infrastrukturom podrazumijeva se infrastruktura koja je vitalna za neku zemlju ili zajednicu i čije oštećenje ili gubitak vodi do gubitka sigurnosti ili nezavisnosti.

U Izvještaju o komparativnoj analizi skrininga SDI u ekonomijama Zapadnog Balkana predložene su ključne mjere za unapređenje regulatornog okvira i jačanje nacionalne bezbjednosti. Kako navode, preporučuje se donošenje zakonskog okvira kojim će se precizno definisati kritični i vitalni sektori, kao i industrije koje predstavljaju najveći rizik za očuvanje nacionalne sigurnosti i javnog poretka.

“Takođe, neophodno je uspostaviti nadležno tijelo za donošenje odluka koje bi imalo ovlašćenje da procijeni strane direktne investicije i odluči da li ih treba odobriti ili ih blokirati u slučaju identifikovanih rizika”, kaže se u Informaciji.

Pored toga, predlaže se formiranje centralne kontakt tačke sa svim neophodnim ovlašćenjima za sprovođenje skrininga SDI i koordinaciju sa relevantnim institucijama u Evropskoj uniji.

“Kako bi se osigurala pravna sigurnost i predvidivost procesa, potrebno je obezbijediti transparentne, efikasne i pravične procedure, uključujući mogućnost zaštite stranih investitora na negativne odluke o skriningu. Takođe, posebna pažnja mora biti posvećena zaštiti osjetljivih podataka, s obzirom na to da se u procesu skrininga obrađuju povjerljive poslovne i lične informacije”, pojašnjeno je.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Poreski inspektori su za prva četiri mjeseca realizovali 622 provjere regularnosti poslovanja poreskih obveznika, utvrdili nepravilnosti kod njih 92 i izrekli 494,8 hiljada eura kazni po tom osnovu, saopšteno je iz Poreske uprave (PU).
    Iz Uprave za igre na sreću saopštili su da su ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prva četiri mjeseca ove godine 12.065.049,39 eura, što predstavlja rast od 30,72 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. U tom periodu zabilježen je, ističu, porast prihoda od kazinskih igara za 69,59 odsto, čiji je iznos 1.528.553,59 eura.
    Stekli su se uslovi da EPCG pokrene postupak jednostranog raskida ugovora sa firmom 8 B kapital, ruskog biznismena Igora Šamiza, zbog nepoštovanja ugovora o zakupu Čeličane i Kovačnice, potvrđeno je to Televiziji Crne Gore iz menadžmenta Elektroprivrede.