Tehnopolis: Đukanović predstavio DPS inicijativu zapošljavanja mladih, pogledajte šta sve to podrazumjeva
![milo](https://onogost.me/wp-content/uploads/2017/03/milo_1.jpg)
- Autor onogost.me
- 07.03.2017. u 18:55
Predsjednik Demokratske partije socijalista, Milo Đukanović, govorio je danas u Tehnopolisu na tribini „Kako smanjiti nezaposlenost mladih“ na kojoj je predstavio plan, odnosno, kako je sam nazvao, „DPS inicijativu za mlade“, ponudivši četiri scenarija za zapošljavnje nikšićke omladine u narednom periodu.
Inicijativa se bazira na saradnji lokalne uprave, biznis sektora i mladih osoba sa Biroa rada iz grupe teško zapošljivih zanimanja, a sve sa ciljem, kako je naglasio, da se drastično smanji nezaposlenost.
Kako je kazao, nijedna zemlja u svijetu nije riješila pitanje nezaposlenosti mladih odjednom i u kratkom roku, ali zemlje koje su se posvećeno bavile rješenjem ovog pitanja uspjele su da smanje drastično stopu nezaposlenosti.
„Moramo podstaći rješenja koja će pokrenuti mlade. Potrebno je posegnuti za rješenjima koja će podstaći prije svega privatne firme da podrže inicijativu, ali i mlade da razbiju strah i da krenu u posao. Potrebno je posegnuti za rješenjima u oblasti poreske politike koja će biti stimulativna i koja neće ugroziti još uvijek krhku konkurentnost. To nije inicijativa koja stvara sigurno radno mjesto do kraja života. Suština inicijative je da se kroz četiri forme zapošljavanja koje smo spremili obezbijedi posao za što veći broj mladih”, kazao je on.
Plan inicijative koju je prezentovao Đukanović prenosimo u cjelosti.
Prva inicjativa je praksa u trajanju od šest mjeseci uz fiksnu platu od neto 350 eura i radnim vremenom u trajanju od 25 sati nedjeljno.
Cilj nam je da obezbijedimo ne manje od 250 praksi, Opština i firme sa sjedištem u Nikšiću bi prema ovoj zamisli potpisale protokol kojim se firme obavezuju da mladima ponude posao u trajanju od šest mjeseci. Od ovog iznosa bi firme plaćale 50 odsto, iznos od 175 eura, dok bi Opština u saradnji sa državnim programima podrške plaćala preostali iznos. Za 250 mladih ukupna izdvajanja bi iznosila oko 522.000 eura. Po isteku šest mjeseci firme bi odlučile da li žele da zadrže mlade čije bi prakse prerasle u radne odnose.
Druga inicijativa je pilot zapošljavanje u trajanju od 12 mjeseci uz fiksnu platu od 400 eura mjesečno i zakonom predviđenu radnu nedjelju.
Cilj nam je da obezbijedimo ne manje od 200 pilot radnih mjesta u Nikšiću. Opština i firme sa sjedištem u Nikšiću potpisale bi protokol kojim bi se firme obavezale da mladima ponude posao u trajanju od 12 mjeseci uz fiksnu platu od 400 eura i zakonom predviđeno radno vrijeme. Od ovog iznosa firme bi plaćale 50 odsto, dok bi Opština Nikšić plaćala preostali iznos od 50 odsto. Tokom trajanja zapošljavanja obračunavao bi se samo neto iznos bez poreza i doprinosa, a nakon toga bi firme odlučivale da li da ostave mlade u radnom odnosu ili ne.
Treća inicijativa podrazumjeva kredite za mlade koji žele da započnu svoj biznis.
Cilj nam je da opredijelimo ne manje od 50 kredita iz postojeće kreditne linije IRF-a za mlade koji žele da započnu svoj biznis. Dodjelu sredstava uslovili bi sa osnovnom obukom, sa kvalitetnim mentorstvom koje bi izvodile izabrane privatne i državne institucije i individualni konsultanti. Sve novoosnovane firme, a čiji su osnivači lica starosti mlađe od 30 godina, oslobodili bi poreza i doprinosa na plate za sve zaposlene u firmi na godinu dana. Zadatak programa je zarada od najmanje 500 eura na mjesečnom nivou.
Četvrta inicijativa je direktna podrška samozapošljavanju, odnosno jedna vrsta privatno-javnog partnerstva sa mladima.
Cilj je pokrenuti pet projekata koji će započeti zajednički po troje nazaposlenih mladih čime bi se zaposlilo najmanje 15 lica za početak. Akcenat je na zajedničkom početku posla. Među nezaposlenim mladima u Nikšiću dominiraju lica koja su završila pedagodiju, sociologiju, sportsko novinarstvo. Da bi pokrenuli ovu ciljnu grupu predlažemo zajedničke projekte u saradnji sa Opštinom. Opština i javna preduzeća pojavila bi se kao neko ko ustupa određenu svoju imovinu na korišćenje mladima. Na primjer tri mlada čovjeka koja su završila nastavne programe vezane za sport mogli bi započeti posao učitelja plivanja. Pored postojeće ponude to troje mladih borilo bi se tržište, za svoje polaznike, organizovali bi predavanja i praktične obuke, ali bi koristili besplatno bazen u ugovorenom vremenskom terminu. Troje mladih koji su završili pedagogiju, u blizini škola bi mogli organizoavti dnevni centar za učenje. Njihov posao bi bio da prihvate djecu, da ih roditelji dovedu, organizuju učenje i izradu domaćih zadataka i na kraju odvedu djecu u školu.
Đukanović je prethodno nagovijestio i oko 500 radnih mjesta u sektoru industrije i energetike navodeći da će u svojim biznis planovima radna mjesta bezbijediti kompanije Uniprom metali, EPCG kroz prevođenja Zete u Krupac, Metalac i Željezara, u narednih 12-18 mjeseci čime će se, kako je zaključio, drastično smanjiti nezaposlenost u Nikšiću.
Statistički gledano na birou rada u Nikšiću trenutno je oko 5.604, dok je nezaposlenih do 30 godina 2.089, a u Nikšiću radi 3.200 preduzeća.
MI Goranović kao otkupni centar za sve crnogorske stočare
Na tribini su danas govorili i predstavnici nekoliko uspješenih biznis priča iz Nikšića. Vlasnik Mesne Industrije Goranović, Đorđije Goranović, osvrnuvši se na istoriju preduzetništva u Nikšiću i njenog nestajanja kroz sistem socijalizma, zaključio je da je danas mnogo lakše pokrenuti biznis nego u vremenu kada je on to učinio sa svojom porodicom.
„Danas imamo na raspolaganju veliki broj finansijskih institucija, imamo na raspolaganju IRF koji obezbjeđuje veoma povoljna kreditna sredstva, imamo banke koje se utrkuju da daju što niže kamatne stope, imamo pristupne fondove, grantove, imamo kombinovane izvore finansiranja kada su u pitanju i kreditne linije i bespovratna sredstva“, kazao je on.
Goranović je kazao da njihova kompanija ima jako dobru infrastrukturu, tu su klanični kapaciteti, prerađivački kapaciteti, ali da imaju nedovoljan izvor bazne sirovine sa područja Crne Gore. Zbog toga je, kako je kazao, spreman na razgovor sa svima koji bi da se bave stočarskom proizvodnjom, ili bilo kojim vidom poljoprivredne proizvodnje.
„Spremni smo da otkupimo sve što se proizvede. Naša kompanija im stoji na raspolaganju, gdje ćemo uključiti i eksperte iz inostranstva da nam ponude i timske projekte u zavisnosti od broja grla koja žele da uzgajaju. Takođe, pošto imamo ambiciozne razvojne projekte u narednom periodu ćemo širiti kompaniju i otvaraće se nova radna mjesta. Kada dođe vrijeme za to naša vrata su otvorena za vas“, poručio je Goranović.
Ranko Jovović, vlasnik Comp Comerca, naglašava da je Crna Gora prebogata zemlja sa svojim resursima, sa svojim morem, sa svojim centralnim dijelom, a pogotovo Nikšić koji povezuje more i sjever.
Izgradnjom logističkog centra najavljuje otvaranje novih radnih mjesta, a svoj doprinos u tom dijelu daće, kako je naveo, hotel Onogošt, kroz školu za obuku hotelijera, kuvara i sličnih zanimanja čime se stvara budućnost za nove projekte u Crnoj Gori.
„Imaćemo licencu, nadam se brzih dana, gdje ćemo obučavati nove kuvare, nove konobare, novo recepcijsko poslovanje i stvarati kadrove za mnoge projekte“, zaključio je on poručivši da se zarad ostvarenja ciljeva mora raditi ponekad i 24 časa dnevno.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 3