U Crnoj Gori registrovana 123 električna auta

- Autor onogost.me
- 27.10.2019. u 13:13
U Crnoj Gori su, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u ovoj godini registrovana 123 vozila na električni pogon, a u prošloj 109, po čemu naša zemlja veoma zaostaje za razvijenim evropskim državama.
U Evropi je sve veća tražnja, a to pokazuje i podatak da je u prošloj godini ”starom kontinentu” isporučeno 195 hiljada električnih automobila, što je rast od 47 odsto, piše Pobjeda.
Mnogi stručnjaci smatraju da su vozila na tradicionalna goriva stvar prošlosti i da će oni koji se u narednih nekoliko godina ne okrenu proizvodnji električnih automobila – jednostavno propasti.
Prednosti električnih automobila kako se ocjenjuje su mnoge, od cijene vožnje po kilometru, koja je jeftinija za 80 odsto u odnosu na tradicionalna goriva, do veoma jeftinog održavanja vozila.
Teslini automobili, kao i električni modeli drugih svjetskih proizvođača uobičajena su pojava na putevima širom Evrope, ali ne i u Crnoj Gori. Razlozi za to su niski standard, visoka cijena automobila na struju, izostanak državnih subvencija i beneficija, nerazvijena infrastruktura punjača, kao i skeptičan odnos vozača prema toj vrsti vozila.
Jedna od velikih prednosti električnih automobila je što se mogu “tankirati” bilo gdje ima utičnica za struju.
Do kraja godine instaliraće 11 javnih punjača
U Podgorici je puštena u rad prva javna punionica za električne automobile, a do kraja godine biće ih instalirano 11 širom Crne Gore.
Podgorica će, nakon što je dobila prvu javnu punionicu za električna vozila, uskoro dobiti i prvu taksi službu koja će imati isključivo automobile na električni pogon.
Izvršni direktor i vlasnik kompanije “Reno alijans” Ratko Pavićević, preporučio je korišćenje električnih vozila u gradskim zonama prije nego automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, kao i na relacijama do 100 kilometara u jednom pravcu.
Jedina mana automobila za sada visoka cijena
Situacija se mijenja u pozitivnom smjeru, ocjenjuje Pavićević, jer se postavljaju javni punjači za električna vozila u više gradova, kao i na nekim lokacijama izvan, tako da će biti moguće i usput dopuniti bateriju.
“Još jedna povoljnost je što su punjenje i parking na nekim javnim punjačima besplatni, makar za sada”, rekao je Pavićević, i dodao da je jedina mana trenutna visoka cijena tih vozila.
Prema njegovim riječima, u narednom periodu očekuje se uvođenje pravilnika i drugih regulativa za moguće ozbiljne subvencije prilikom kupovina, tako da će se na taj način amortizovati početna visoka cijena.
Pavićević je rekao da su prodaju električnih vozila počeli nedavno i isporučuli samo nekoliko, ali i da je interesovanje sve veće.
“Na potezu je država, koja treba da uvede pravilnike o punjenju EKO fonda, kao i o davanju subvencija po ugledu na zemlje Evropske unije (EU), a do tada će biti sve više instaliranih javnih punjača, tako da će i autonomija električnih vozila biti sve manji problem”, rekao je Pavićević.
Što se tiče održavanja tih vozila, kako je obrazložio, troškovi su mnogo niži nego za vozila koja imaju pogon sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem ili sa hibridnih pogonom.
“Nema motornih ulja, filtera, kaiševa, sistema ubrizgavanja, raznih djelova motora i mjenjača, kvačila, kočnice se praktično ne mijenjaju, jer se na novim električnim vozilima koči i popustanjem papučice gasa, sve sijalice su LED, tako da je potpuno jednostavno shvatiti što to znači što se tiče troškova u toku eksploatacije”, naveo je Pavićević.
Za euro “goriva” može se preći 100 kilometara
Potrošnja “goriva”, odnosno struje za električna vozila je, kako je kazao, vrlo povoljna.
“Za otprilike euro može se preći 100 kilometara, ukoliko se puni na punjaču manje snage, što ustvari produžava vrijeme punjenja baterije, opet zavisno od kapaciteta ugrađene baterije u vozilu. Ako se puni na brzom punjaču, troškovi se povećavaju, jer se obračun utrošene struje u Crnoj Gori pogotovo za pravna lica bitno razlikuje od zemalja u okruženju, kao i u EU”, rekao je Pavićević.
Prema njegovim riječima, mnogi su skeptični i misle da se radi o sporim vozilima, ali su ona mnogo brža od onih sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, a ubrzanje je linearno, bez trzaja i buke.
“Današnja električna vozila bez dopune baterije idu od 100 do 500 kilometara, zavisno od modela i kapaciteta instalirane baterije”, rekao je Pavićević.
Cijena električnih vozila, kako je istakao, veća je od klasičnih, najviše zbog skupih baterija koje koštaju kao neki pristojan klasičan automobil.
Izvor: Mina biznis
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 1