Uprkos izvozu: Drva neće poskupjeti

- Autor onogost.me
- 05.09.2017. u 06:45
U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da odluka Vlade od četvrtka da uz dozvolu odobri izvoz cijepanog ogrijevnog drveta dužine do 40 cm i iz državnih šuma neće uticati na nestašicu niti povećanje cijena.
Generalni direktor Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju Adem Fetić Pobjedi je juče kazao da Vlada nije odustala od zaustavljanja, odnosno kontrolisanog izvoza drveta i drvnih sortimenata i da se radi samo o određenoj korekciji.
“Ja razumijem strah, ali javnost treba da zna da korekcija ne znači oslobađanje izvoza drveta. U pitanju nije tradicionalni proizvod -trupci, nego sitno cijepano ogrijevno držo za prodaju u paletama. Pri tome izvoz nije slobodan nego se mora dobiti dozvola Ministarstva koja podrazumijeva stroge kriterijume. Nema straha da bi ova mjera Vlade mogla da ugrozi tržište i da povoda za povećanje cijene ogrijevnog drveta za građane. Za to neće biti objektivnog razloga. Može neko u prodaji da napravi vještački zastoj da bi profitirao, ali građanstvo može biti sigurno da nećemo dozvoliti nikom da pravi monopol i povećava cijene bez osnova. Neće biti konvoja kamiona ka graničnim prelazima sa ogrijevnim drvetom jer ćemo stvari držati pod kontrolom”, ističe Fetić.
Da bi se dobila dozvola ključno je, kako pojašnjava, uvjerenje o porijeklu robe, odnosno da li je legalno posječena i obrađena i da li ima rizika da se tim izvozom poremeti tržište…
Fetić kaže da se može izvesti najviše par hiljada kubika ogrijevnog drveta, što je zanemarljivo u odnosu na podatak da je do sada proizvedeno 57.000 kubika, a do kraja godine će se najmanje duplirati.
Podsjetimo da je Vlada 16. marta ove godine zabranila izvoz svih vrsta drvnih sirovina do maja 2019. Ona je tada odlukom u potpunosti zabranila izvoz iz državnih šuma, dok se iz privatnih drvo moglo izvoziti uz dozvolu Ministarstva poljoprivrede.
Fetić kaže da je efekat ove odluke do sada dobar.
“Izvoz je zaustavljen. Nije izdata ni jedna dozvola za izvoz. Ne zato što ne treba da se izda nego zato što su veoma strogi uslovi da bi se ona dobila i za drvo iz privatnih šuma”, kaže Fetić.
Direktor Direktorata kaže da Vlada nije dozvolila kontrolisani izvoz ni na čiji zahtjev.
“Htjeli smo da omogućimo firmama iz drvoprerade koje imaju specifične pogone za sitno drvo i stubove da se oslobode zaliha. Samo smo im djelimično odškrinuli vrata, sa čvrstim stavom da ćemo držati stroge kriterijume da se to ne odrazi na tržište u Crnoj Gori”, kategoričan je Fetić.
On podsjeća da u Crnoj Gori ima pet-šest fabrika koje proizvode ogrijevno drvo u Kolašinu, Nikšiću, Bijelom Polju. U prethodnom periodu, podsjeća, orgrijevno drvo izvoženo je u Albaniju u kojoj je na snazi zabrana sječe.
On je podsjetio da je zakon uspostavio dobar sistem kontrole a da oko 200 lugara brine o zaštiti šume.
Stubovi idu na doradu
Komentarišući dozvolu izvoza telegrafskih, telefonskih i električnih stubova obrađenih do glatke površine, Fetić kaže da je u pitanju samo dorada.
“U pitanju su stubovi koji se rade od čamovog drveta i koji idu u izvoz radi hemijske dorade i ponovo se vraćaju u Crnu Goru za potrebe Elektroprivrede. Pošto je naša impregnacija prestala da radi, moraju se impregnisati vani”, pojašnjava Fetić.
On dodaje da se radi o manjim količinama, hiljadu do dvije hiljade kubika, i da je za njihov izvoz potrebna dozvola pod strogim režimom provjere dokumentacije.
Izvor: Pobjeda
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0


