Uvoz goriva manji 43 odsto, a vozila i pića 30 odsto

- Autor onogost.me
- 12.12.2020. u 14:16
Za 11 mjeseci uvezena je roba vrijedna blizu 1,9 milijardi eura, što je 20 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine. Najviše je opao uvoz nafte i naftnih derivata – 43 odsto, vozila, pića i alkohola po 30 odsto, mesa 22 odsto, rečeno je Pobjedi iz Uprave carina.
“U uvozu je najviše tehničke robe, investicione opreme, nafte i naftnih derivata, vozila, farmaceutskih proizvoda, mesa, plastičnih proizvoda, pića i alkohola”, objašnjavaju iz Uprave carina.
Ove godine najviše robe uvezeno je iz Srbije, zatim Kine, Njemačke, Italije, BiH, Hrvatske, Turske, Grčke, Francuske, Španije, Austrije…
Izvoz
Podaci pokazuju da je i izvoz pao, ali manje od uvoza.
“Za prvih 11 mjeseci izvezeno je robe u vrijednosti 320 miliona, što je 13 odsto manje nego u 2019. godini. U strukturi izvezene robe najviše je aluminijuma, mineralnih ulja, rude, drveta i proizvoda od drveta, farmaceutskih proizvoda, gvožđa i čelika, pića i alkohola”, kažu u UC.
Navode da su u krizi izazvanoj pandemijom preduzeli više mjera da pojednostave i ubrzaju procedure na granici.
“Cilj je da se ubrza protok robe i izbjegnu svi nepotrebni zastoji i fizički kontakti”, objašnjavaju oni.
Navode da su uspješno implementirali regionalni projekat CEFTA Zelenih koridora.
“Projekat je iniciran i koordinisan od strane CEFTA Sekretarijata, Stalnog EU sekretarijata transportne zajednice, predstavnika Evropske komisije, zemalja članica CEFTA i drugih partnera. Sinhronizovanim aktivnostima u okviru projekta, omogućen je prioritetan tretman na graničnim prelazima za osnovne proizvode – hranu, ljekove i medicinska sredstva. Zahvaljujući navedenim mjerama i aktivnostima, procedure izvoza, izvoza i tranzita sprovođene su bez usporavanja i ograničenja”, pojašnjavaju iz ovog državnog organa.
Mjere
U Upravi carina kažu da se striktno drže mjera koje propisuju nadležni organi iz zdravstva kako bi minimizirali mogućnost širenja virusa.
“Navedene mjere obuhvataju obavezno poštovanje socijalne distance, korišćenje zaštitne opreme, dezinfekciju zajedničkih prostorija, kancelarija, opreme, poseban režim rada pretežno baziran na onlajn komunikaciji kako unutar carine tako i sa privrednim okruženjem. Zaštita zdravlja carinskih službenika, kao elementarni preduslov za adekvatno ostvarivanje izuzetno važne uloge carinske službe, posebno u aktuelnim uslovima, u fokusu je pažnje Uprave carina”, naglašavaju iz ovog organa.
Iako ove mjere zaštite usložnjavaju rad i sprovođenje carinskih procedura, Uprava carina je, kako ističu, uspjela da dodatnim angažovanjem i posvećenošću minimizira negativne efekte i da omogući efikasno i nesmetano odvijanje prekograničnog prometa robe u uslovima krize.
Otkrili šverc 1.865 paketa cigareta
“Službenici Uprave carina su u ovoj godini samostalno i u saradnji sa drugim organima otkrili krijumčarenje 1.865 paketa cigareta u ukupnoj vrijednosti od 1.569.330 eura. Oduzeto je 2.083 kilograma rezanog duvana u vrijednosti 129.058 eura, 1.089 litara alkohola u vrijednosti 14.289 eura i 17.930 litara gaziranog pića u vrijednosti 17.100 eura”, kazali su iz Uprave carina.
Na osnovu navedenih zapljena akciznih proizvoda, izdato je 46 prekršajnih naloga i podnešeno samostalno i u saradnji sa drugim državnim organima 13 krivičnih prijava nadležnom tužiocu.
U Upravi carina su zadovoljni ostvarenim rezultatom.
“Uprava carina ostvarila je izvanredne rezultate u suzbijanju krijumčarenja i borbi protiv sive ekonomije, sa posebnim fokusom na krijumčarenje akciznih proizvoda”, istakli su iz ove institucije.
Najveći dužnici stečajci
Carinski dug je zaključno sa 1. decembrom 4.137.998 eura. Iz Uprave carina objašnjavaju da je nastao iz ranijeg perioda i u većem dijelu se odnosi na privredna društva kod kojih je uveden stečaj ili su likvidirana.
“Najveći carinski dužnici su KAP AD, Vektra Montenegro, Technosteel HVT, SEMPER, MONT-VALERI, B&S PETROL Rožaje…”, navode iz Uprave carina.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0