Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Veliki problemi za uzgajivače pastrmke

ribnjak
RTCG
  • Autor onogost.me
  • 16.08.2020. u 18:06

Epidemija koronavirusa napravila je velike probleme uzgajivačima pastrmke. Ljetnja sezona uvijek je donosila veliku potražnju ribe iz ribnjaka, ali uz trenutnu situaciju uzgajivači uspijevaju tek da održe proizvodnju. U pomoć je priteklo i ministartsvo poljoproivrede kroz mjere podrške kako bi se do daljnjeg sačuvalo tržište.

Rastovački ribnjiak kod Nikšića nikad puniji. Ribe ne fali, ali nema ko da je kupuje. Epidemija kroonovirusa uzgajivače pastrmke dovela je do ivice opstanka.

“Brojke kažu da prodajemo tek 30, 40 odsto u odnosu na prošlu godinu koja je bila izuzetno dobra, kako turistički tako iza nas proizvođače. Mi smo dostigli taj nivo proizvodnje pastrmke u Crnoj Gori da se više ne mora uvoziti, međutim kako nijesmo vidoviti, niti iko od nas, došli smo u situaciju da ne znamo gdje ćemo sa pastrmkom, pojavili su se viškovi, u jednom trenutku je to bilo 60-70 tona!, kaže za TVCG predsjednik udruženja proizvođača pastrmke Crne Gore Božo Krsamnović.

No, reagovalo je resorno ministartsvo i koliko toliko ublažilo gubitke. Prvo je dogovoren otkup viškova pastrmke, a zatim je subvencionisana i nabavka riblje hrane koja se uvozi iz Italije.

“Trgovački lanac Voli je otkupio 20 tona očišćene pastrmke da se distribuira mjesec dva na domaće tržište. Tako pomoglo je ministarstvo poljoprivrede i zadnjih mjesec dva jedno 70-80 odsto naših gubitaka pokrilo i dalo nam je novac da kupimo novu hranu da bi mogli da se spojimo još mjesec dana”, kazao je Krsmanović.

Na sličan način pomažu se i proizvođači mlijeka, jaja, otkupljuje se krupna stoka. Stabilnost tržišta, očuvanje proizvodnje i radnih mjesta u fokusu su ovih mjera, poručuju iz ministarstva.

U fokusu su oni sektori koji su svoju proizvodnju planirali očekujući plasman kroz turističku potrošnju. Zbog značajno smanjenje turističke potrošnje, stvorene su zalihe proizvoda u pogonima i postojala je opasnost od propadanja proizvoda.

Prva pomoć je uspjela, no Krsmanović strahuje od onoga što donose naredni mjeseci.

“Ne znamo kakav će biti septembar i oktobar. Svi čekamo zimski post, a troškovi svaki mjesec se gomilaju, krediti, plate, sve to mora da se stiže, nadamo se da ćemo nekako izgurati, a ja vjerujem da ćemo morati opet da se obratimo ministarstvu poljoprivrede”, kaže Krsmanović.

Proizvođačima je do sada iz ovog programa isplaćeno više od 360 hiljada eura, a procjenjuje se da će biti uplaćeno još najmanje 300 hiljada eura.

 

izvor: RTCG

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Bivši radnici drvoprerađivačke i šumarske industrije do septembra mogu predati zahtjeve za otpremnine do 12.000 eura. Predviđeno je to Zakonom o naknadama bivšim radnicima giganata u tom sektoru koji su otišli pod stečaj.
Zbog državnog praznika i neradne nedelje tri dana biće zatvorene prodavnice, a ukupno tokom godine prema analizi Unije poslodavaca, neradnih dana je 68.