Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Vlada će zabraniti izvoz drvne sirovine i ukinuti koncesije?

drva1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 29.11.2016. u 13:28

Vlada Crne Gore, zbog sve većeg izvoza sirovog drveta u Albaniju, ozbiljno razmatra da ukine izvoz drvne sirovine i da preispita postojeći model koncesija. 

To je najavio premijer Marković u jučerašnjem ekspozeu.

“Snažnije ćemo destimulisati izvoz drvne sirovine, i povećati investicije u drvnu industriju, pogotovo onu usmjerenu ka većem stepenu finalizacije proizvoda. Preispitaćemo postojeći model koncesija i u svim slučajevima u kojima se korišćenje prirodnih bogatstava pokaže neadekvatnim, uvesti nove modele i uslove njihovog korišćenja”, kazao je Marković.

Podsjetimo, višegodišnja zabrana sječe drveta u Albaniji dovela je do drastičnog rasta izvoza drveta iz Crne Gore u tu susjednu državu i rasta cijene ogrijevnog drveta, koja u pojedinim crnogorskim gradovima dostiže 50 eura po metru kubnom.

Ukupan izvoz drveta u Albaniju za prvih osam mjeseci ove godine bio je vrijedan 2,8 miliona eura i veći je 95,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je iznosio 1,43 miliona eura. Privrednici za rast izvoza krive Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja na čijem čelu je bio Budimir Mugoša jer je, kako su kazali, propisalo uslove kojima se omogućava da najveći dio drvne sirovine završi u izvozu.

U Odboru udruženja šumarstva, drvoprerađivačke industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti PKCG smatraju da je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja krivo za drastičan izvoz drvne sirovine u ovoj godini, jer taj Vladin resor, kako su kazali, nije prihvatio mjere koje su oni predložili za smanjenje izvoza drvne sirovine.

“Pored uvedene takse na izvoz trupaca ( jela, smrča i bukva), traženo je da se uvede taksa na ogrijevno drvo od deset eura po metru kubnom, te da se sirovina dodijeli preduzećima koja se bave proizvodnjom u količini koja im je potrebna, a ne onima koji se bave preprodajom”, saopštili su prošlog mjeseca iz Odbora PKCG. 

Premijer je najavio veću pomoć prerađivačkoj industriji.

“U narednoj četvorogodišnjoj etapi snažno ćemo podstaći diversifikaciju proizvodnih programa i veći nivo prerade u svim industrijskim postrojenjima, i time doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta, povećanju proizvodnje i stvaranju nove vrijednosti ukupnog društvenog proizvoda. Stremeći tom cilju, prerađivačka industrija će imati podršku i ove Vlade kroz subvencioniranje programa za uvođenje novih tehnologija i inovativnosti, za otvaranje novih proizvodnih i prerađivačkih pogona, i za proširenje izvozne baze ekonomije”, poručio je Marković.

 

Izvor: portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Šanse da zakon o stalnom sezoncu, koji je još na javnoj raspravi, zaživi ove godine, su minimalne, ocjenjuje za naš Radio predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Sa tim aktom se uveliko kasni, kaže Radulović, ali poručuje d nam uskoro neće ni trebati takva kategorija zaposlenih.