Vodovod “grca” u dugovima, Cicmil: Nije se domaćinski radilo

- Autor onogost.me
- 05.02.2022. u 07:02
Opštinsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ prošlu godinu završilo je sa dugom od oko 2,6 miliona i potraživanjem od 6 miliona.
To finansijsko stanje utvrđeno je zaključno sa 27. decembrom prošle godine, potvrdio je za portal Onogošt vršilac dužnosti (v.d) direktora Željko Cicmil, koji rukovodi tim preduzećem od 6. septembra.
„Obaveze prema državi uspjeli smo da smanjimo sa 1,3 miliona na oko 1,26 miliona. Prema dobavljačima smo dug smanjili za oko 50 hiljada – sa 1,3 na 1,26. Obaveze prema bankama smo uspjeli sa 235 hiljada da smanjimo na 79 hiljada. Koncesije smo smanjili za nekih 50 hiljada. Sve ostale obaveze koje smo imali od 10 mjeseca prošle godine prema ovamo smo uredno izmirivali, koliko smo stizali prema dobavljačima“, precizirao je Cicmil.
Dug od 457 hiljada imaju i prema Elektroprivredi Crne Gore (EPCG), a u planu je, kaže Cicmil, da se otplati u narednih 60 mjeseci.
Ističe najveću zahvalnost rukovodstvu EPCG i ostalim dovaljačima koji su imali razumijevanja za otplatu duga.
Navodi da se porezi i doprinosi za 2020. uredno izmiruju, ali da porezi za 2021. godinu za prvih devet mjeseci nijesu plaćeni i iznose oko 600 hiljada, dodajući da u saradnji sa Opštinom i resornim Sekretarijatom traže najbolji model kako da isplate dug.
„Vodovod je u jako teškoj finansijskoj situaciji i to je evidentno. Uspjeli smo da tih pola miliona vratimo i u doglednom periodu ćemo raditi na oporavku preduzeća. Tražimo plan i strategiju kako dalje. Zaista je teško i to je proces koji će trajati“, konstatuje Cicmil.
Optimističan je, kaže da će izaći iz teške finansijske situacije i vidi „svjetlo na kraju tunela“.
Podvlači da je evidentno da se dug od tri miliona mogao izbjeći, te da je to dokaz da se nije domaćinski radilo.
Tako je, kaže, za prekovremene sate u minulih šest godina dato preko 800 hiljada eura u bruto iznosu, a na troškove reprezentacije, prema njegovim riječima, bivše rukovodstvo je u posljednje tri godine potrošilo 100 hiljada.
„Vjerujem da bi se tu napravila određena ušteda. Vjerujem da bi se napravila ušteda i da se radilo kroz javna nadmetanja, odnosno otvoreni postupak, gdje su se izvjesno nabavljala sredstva čija je vrijednost preko pet hiljada kroz jednog ponuđača, a što je po zakonu zabranjeno. Očekujemo odaziv nadležnih institucija, ako ne bude odjeka pokrenućemo pravni postupak“, kazao je Cicmil.
Zastarjelo 2,5 miliona potraživanja
I dok novo rukovodstvo traži najbolje rješenje kako da isplati dugovanja, naplata potraživanja, po svemu sudeći, ići će teže.
Od šest miliona potraživanja, Vodovod neće moći da računa na blizu 2,5 miliona, koliko je krajem prošle godine proglašeno zastarjelim.
Najveći dio potraživanja je, kaže Cicmil, prema domaćinstvima i iznosi oko 85 odsto.
„Za potraživanja koja se kod nas vode kao aktivna, prema informacijama koje imam za samu privredu i domaćinstva, da ta lica nijesu likvidna da taj dug isplate. Navešću primjer koliko se o tome malo ili nije vodilo računa. Imamo jedno pravno lice čija su potraživanja bila preko 19 hiljada i koje je zastarjelo. Imamo i fizičko lice koje duguje Vodovodu preko 30 hiljada eura“, naveo je v.d. direktora nikšićkog Vodovoda.
Blizu 400 hiljada, kako je kazao, uspjeli su da zaštite od zastare kroz reprogam, te da pokušavaju reprogramima da uvedu ljude u redovne potrošače.
Apeluje na domaćinstva i privredu da izmiruju obaveze kako ne bi bili tuženi i isključeni sa mreže.
„Do sada smo prema svim licima koja su pokazala dobru volju da plate dug, iskazali da možemo da riješimo na obostrano zadovoljstvo“, istakao je Cicmil.
Pozvao je „dobar dio potrošača“ da svoje nelegalne priključke uklone ili da se jave sami Vodovodu, objašnjavajući da neće imati nikakve posljedica za taj dio. U narednom periodu planirane su pooštrene kontrole.
Od 194 zaposlena, 193 sa ugovorom za stalno
V.d. direktora nikšićkog Vodovoda tvrdi da nije bilo novih zapošljavanja od kada je došao na čelo tog preduzeća.
Zatekao je 197 zaposlenih, od čega su dva lica otišla u penziju, a jedno se preselilo u drugu državu, tako da je trenutno 194 zaposlenih.
„Od toga 193 stalno zaposlena i jedno lice je pod ugovorom – to lice sam ja“.
Ocjenjuje da je sistematizacija radnih mjesta neophodna, ali ne precizira kad će to biti.
„Prinuđeni smo da uradimo novu sistematizaciju radnih mjesta i da je uradimo po kvalitetu. I to će biti mjera našeg rada, isključivo kvalitet. Sistematizacija je dio plana i budućeg oporavka preduzeća. Moje je neko mišljenje da je nekih 20 ili 30 odsto viška, ali neka stručne službe utvrde. Proces oporavka Vodovoda će trajati i moramo istrajati, a ključna referenca biće kvalitet“, poručio je Cicmil.
Marija Goranović
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
