Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za klastere i transformaciju ruralnih područja 13,6 miliona eura

ovce
  • Autor onogost.me
  • 13.05.2017. u 13:12

Ministri poljoprivrede i ruralnog razvoja i finansija Milutin Simović i Darko Radunović potpisali su juče sa Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede (IFAD) Sporazum o finansiranju Projekta razvoja klastera i transformacije ruralnih područja u Crnoj Gori. Sporazum je potpisan u sjedištu IFAD-a u Rimu.

Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja (MPRR), Crnoj Gori su kao članici IFAD-a od te međunarodne finansijske institucije odobrena veoma povoljna kreditna sredstva (rok vraćanja 15 godina, grejs period tri godine i kamata 0,7 odsto) od 3,9 miliona eura i bespovratna podrška od 1,9 miliona eura za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i infrastrukture u ruralnim područjima Crne Gore.

Kako se navodi, uz predviđenu kontribuciju Vlade Crne Gore i lokalnih uprava, ukupna vrijednost projekta je 13,6 miliona eura.

Iz MPRR su podsjetili da je Crna Gora je u februaru 2015. postala članica IFAD-a, nakon čega je zatražila sredstva za finansiranje razvojnog projekta.

Kako su rekli iz Ministarstva, predstavnici Fonda su kroz više misija organizovanih u Crnoj Gori u prethodnom periodu upoznati sa razvojnim potencijalima Crne Gore.

Crnoj Gori su, dodali su, u aprilu, na sjednici Izvršnog odbora Fonda, odobrena sredstva za realizaciju tog projekta.

“U skladu sa prioritetima Vlade Crne Gore, podrška IFAD-a usklađena je sa strategijom razvoja, čiji je cilj unapređenje životnog standardagrađana i ekonomskog ambijentau ruralnim područjima na sjeveru Crne Gore idoprinosstvaranju uslova za smanjenje migracija”, kaže se u saopštenju.

Predviđeno je da se projekat realizuje u narednih šest godina u opštinama Nikšić, Šavnik, Žabljak, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Petnjica.

U saopštenju se pojašnjava da je projekat, kako bi se postigli definisani ciljevi, koncipiran kroz dvije osnovne komponente.

Kako je precizirano, prva je podrška razvoju klastera u više oblasti, kroz koju je planirano učešće oko tri hiljade poljoprivrednih domaćinstava.

“Druga komponenta je unapređenje oko 30 puteva u ruralnim oblastima, izgradnja oko 15 akumulacija u poljoprivredne svrhe, kao i izgradnja 12 vodovodnih sistema. Kroz ovu komponentu biće obuhvaćeno 57 sela”, dodaje se u saopštenju.

Benefiti od projekta će, kako je ocijenjeno, biti sveobuhvatni. Ciljne grupe su stanovnici ruralnih područja koji se bave poljoprivredom u manjem obimu i nalaze se ispod granice potrebne za podršku kroz agrobudžet i subvencije Evropske unije, manji poljoprivredni prerađivači, ali i veći proizvođači, kooperative i udruženja.

“Jedan od osnovnih ciljeva projekta je doprinos jačanju i dostizanju tržišne konkurentnosti što većeg broja malih poljoprivrednih gazdinstava na sjeveru Crne Gore, uključivanjem uprofitabilne i održive klastere”, rekli su iz MPRR.

Kako su kazali, poboljšanje uslova u ruralnim područjima značiće priliku i za dalji razvoj proizvođača koji su već dostigli određeni nivo konkurentnosti i predstavljaju nosioce razvoja u svojim sredinama.

Projekat će sprovoditi Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, u saradnji sa opštinama uključenim u projekat, kao i drugim institucijama relevantnim za proces implementacije.

Nakon potpisivanja sporazuma Simović, koji je potpredsjednik Vlade, i Radunović, uz prisustvo otpravnika poslova ambasade Crne Gore u Rimu, Aleksandra Drljevića, sastali su se sa predsjednikom IFAD-a Gilbertom Houngom i direktoricom IFAD-a za Evropu Kalidom Buzar i prezentirali aktuelnu ekonomsku situaciju i razvojne potencijale Crne Gore, sa posebnim osvrtom na sektor poljoprivrede.

  portalanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) nastavlja da pruža podršku svim domaćinstvima koja snabdijeva električnom energijom, kazali su iz ove kompanije.
Bruto riješene štete na kraju 2024. godine iznosile su 60 miliona eura, što predstavlja rast od 20,6 odsto u odnosu na 2023. godinu, kada su iznosile 49,8 miliona eura, pokazuju podaci Agencije za nadzor osiguranja (ANO)