Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

“Ako se ništa ne preduzme, obavijestićemo Evropsku komisiju i radikalizovati proteste”

Sa ranijih protesta/onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 21.11.2024. u 16:22
Mještani Mjesne zajednice Bogetići i danas će od 16 do 17 časova blokirati magistralni put Nikšić- Podgorica. Predsjednik Mjesne zajednice (MZ) Bogetići Mijajlo Škuletić kazao je da nelagalno zakopavanje uginulih krava izaziva ozbiljne posljedice po životnu sredinu, te da će radikalizovati proteste i obavijestiti Evropksku komisiju.

Njegove saopštenje prenosimo integralno:

„Prinuđen sam da se obratim crnogorskoj javnosti, jer danima niko od nadležnih državnih organa se ne oglašava, niti preduzima bilo kakve mjere u vezi sa otklanjanjem posledica zakopavanja eutanaziranih krava oboljelih od „Q“ (kju) groznice, na teritoriji MZ Bogetići .

Moram da postavim pitanje na koje očekujem odgovor, prije svega od građana Crne Gore, a posebno od nadležnih organa:

Da li su stanovnici Bogetića građani drugog reda i da li se na njih primjenjuju zakoni Crne Gore?

Ustavom Crne Gore je propisano da svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i pravo da bude blagovremeno i potpuno obaviješten o stanju životne sredine, na mogućnost uticaja prilikom odlučivanja o pitanjima od značaja za životnu sredinu i na pravnu zaštitu ovih prava, svako je, a posebno država obavezan da čuva i unapređuje životnu sredinu.

U okviru noći 15. i 21. 10. 2024. godine izvršeno je zakopavanje uginulih grla stoke, a da nijesmo upoznati, ko je i kada donio odluku za lokaciju gdje je izvršeno zakopavanje, tačnije zagrtanje, koji je državni organ i da li je uopšte donio odluku, a posebno da li je Opštna Nikšić dala saglasnost za ovakvu odluku ili je pak sama odlučila.

Država i njeni organi konstantno ističu da smo opredijeljeni za pristupanje Evropskoj uniji, a usvojen je program koji se odnosi na zaštitu životne sredine, a Vlada CG je još 18.  februara 2021. godine usvojila akcioni plan za zatvaranje konačnih mjerila u poglavlju 27 – Životna sredina i klimatske promjene .

Akcionim planom je definisana ukupno 251 obaveza za njegovu realizaciju, a zaduženo je 25 institucija za sprovođenje aktivnosti.

Država Crna Gora donijela je državni plan upravljanja otpadom za period 2023 -2028. godine, a ona razmatra sve vrste otpada, pa između ostalog medicinski i veterinarski otpad.

Mene kao laika, a i stručnu javnost, zanima zbog čega se državni plan upravljanja otpadom ne primjenjuje, da li ga je iko pročitao, a vidljivo je da se ne primjenjuje, zatim Zakon o upravljanju otpada, i da li uopšte postoje lokani planovi upravljanja otpadom?

Imperativno su određeni nadležni državni oragani za upravljanje otpadom, a to su: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo kapitalnih investicija, Ministarstvo finansija, a prioritetno Agencija za zaštitu životne sredine, Privredna komora, zajednica opština, nevladine organizacije, a na lokanom nivou, jedinice lokalne samouprave koji donose planove upravljanja otpadom na svojoj teritoriji, javna komunalna preduzeća itd.

U Zakonu o upravljanju otpadom od 2011. godine, a pogotovo novim Zakonom iz 2024. godine u čl. 82 je propisano da deponije za otpad mogu biti između ostalog „deponije za opasan otpad“, a karakretistike lokacije, sanitarno-tehničke uslove, način rada i zatvaranje deponija potpisuje nadležno ministarstvo, te se zabranjuje odlaganje otpada suprotno usvojenim planovima, a pogotovu neobrađenog veterinarskog otpada (čl. 83) .

Kao što je istaknuto pored usvajanja Državnog plana, lokalna samouprava je u obavezi da donese lokalni plan za period za koji je donijet i državni plan i mora biti usaglašen sa njim i koji  mora da sadrži lokacije i rok na kojima će se privremeno skladištiti otpad  u skladu sa Zakonom sa kojim se uređuje planiranje prostora i izgradnja objekata.

Posebno naglašavamo da je Zakon propisao posebnu obavezu izrade planova upravljanja veterinarskim otpadom, što mora biti sadržano i u lokalnom planu.

Nadležnost za sprovođenje zakona treba da vrši Ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kao i nadležni organi lokalne uprave, a posebno su propisane obaveze Ekološke inspekcije i ovlašćenja pojedinih inspekcija.

Nejasno je zašto smo izloženi mučenju, a izostala je reakcija prije svega Vlade Crne Gore i nadležnih državnih i lokalnih organa, a posebno postupanje Vrhovnog državnog tužioca i ostalih tužilaštava s obzirom na to da Krivični zakonik Crne Gore sadrži odredbe o krivičnim djelima zagađenja životne sredine, nepreduzimaje mjera zaštite životne sredine i nedozvoljenom odlaganaju i skladištenju opasnih materija (čl. 303 do i sa čl. 314 ) .

Prioritetno tražimo da svi rade posao iz svoje nadležnosti kako bi se utvrdila odgovornost svih za kriminalno postupanje, a posebno trežimo da se otklone sve negativne posledice koje su nastupile i koje mogu nastupiti sahranjivanjem uginulih životinja.

Da se utvrdi kakve su posledice na zemljište, vazduh i zdravlje ljudi, te koliko traje opasnost koja je prouzrokovana i na koji vremenski period se ograničava pristup ljudi i životinja navedenom području, a posebno da se otklone štetene posledice na infrastrukturu, put i vodoizvorište.

Takođe ističem da sam obmanut i podcijenjen i u ljudskom i moralnom smislu od strane čelnika Opštine Nikšić , prije svega predsjednika Marka Kovačevića i njegovih saradnika.

Na kraju tražimo brzu reakciju državnih organa a o preduzetim mjerama da budemo obaviješteni. Ukoliko se ne preduzmu adekvatne mjere bićemo prinuđeni da radikalizujemo svoj protest  i obavijestimo Evropsku komisiju“, zaključuje se u saopštenju Škuletića.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Prijedlog civilnog sektora da ministar prosvjete ne bira direktore škola nije ušao u nacrt izmjena Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Iz resornog ministarstva ostali su pri stavu da je dobro rješenje da ih ministar bira i da ne treba da se time bave školski odbori, jer su ih štitili iako su radili posao mimo zakona.