Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Božović: Sve je moguće, pa i štrajk nastavnika

ucionica_stolica
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 03.07.2025. u 08:30
Nastavnici mogu da pokrenu štrajk koji podrazumijeva obustavu nastave ukoliko ne dođe do dogovara nadležnih sa predstavnicima Sindikata prosvjete koji traži da im se ne umanjuje plata kroz novi obračun zarada koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od ovog mjeseca.

To je juče kazao Pobjedi predsjednik Sindikata prosvjete mr Radomir Božović nakon što je okončana sjednica Glavnog odbora te radničke organizacije. Na sjednici Glavnog odbora nastavnici su se saglasili da treba da se traži od Vlade da se odgodi najavljena upotreba spornog softvera dok se ne postigne kompromis, da oni nijesu protiv primjene centralizovanog programa za obračun zarada, ali da jesu ako će plate da im se smanje do 50 eura. Najavili su da će se, ukoliko ne dođe do Božović: Sve je moguće, pa i štrajk nastavnika kompromisa sa nadležnim organima, požaliti ambasadama u Crnoj Gori, kao i Delegaciji Evropske unije u Podgorici.

“Dalji koraci Sindikata prosvjetnoj i drugoj javnosti Crne Gore biće saopšteni danas na konferenciji”, saopšteno je iz Glavnog odbora Sindikata prosvjete.

Predsjednik Sindikata Božović rekao je Pobjedi da nije isključeno da će pokrenuti protest, štrajk upozorenja ili štrajk ako ne dođe do dogovara, odnosno ukoliko nastavnicima budu smanjene zarade. Prosvjetari su prošle godine štrajkovali tri dana zbog toga što im vlasti tada nijesu uvećale zaradu od deset odsto, koja je bila propisana Granskim kolektivnim ugovorom, pa su postigli kompromis i plate su uvećane. Međutim, tada ih je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija tužilo i dokazalo je na sudu da je taj vid radikalizacije organizovan mimo propisa. Poslata je poruka da prosvjetari po aktuelnim propisima nemaju pravo na štrajk i da moraju da drže nastavu 45 minuta. Komentarišući pređašnje iskustvo o radikalizaciji, Božović kaže da danas ništa nije isključeno uprkos tome i da je – sve moguće.

“Ako nastavnici budu htjeli, štrajk nije isključen. Ako u štrajk uđe na hiljade nastavnika, hoće li svi dobiti otkaz? Prošle godine, na primjer, u Bijelom Polju, u štrajku je bilo 18 od 22 škole. Mogu li svi da dobiju otkaz i da škole ne rade”, rekao je Božović.

Po aktuelnim propisima nastavnici nemaju pravo da štrajkuju, a predsjednik Sindikata navodi da očekuje da se na jesen donese zakon koji će im to omogućiti.

Ukidaju sindikalni dodatak

Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija mimoilaze se proteklih dana sa Sindikatom prosvjete u tumačenju novog obračuna zarada koji treba da startuje od ovog mjeseca. Iz Sindikata poručuju javnosti da će zarade da se smanje do 50 eura, a iz ovih resora odgovaraju da navodno neće doći do smanjenja, već da će samo da se centralizuje sistem kroz koji će da se ujednače primanja.

O ovom problemu raspravljali su juče i poslanici u Skupštini. Poslanici su zatražili objašnjenje od resornog ministarstva, te su negodovali ako se desi da se nastavnicima smanji plata i za dva eura, jer su oni nosioci ozbiljnih reformi. Poslanici su navodili da se tim potezom unižava njihova profesija.

Državni sekretar Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Dragan Marković rekao je poslanicima da žele da uspostave princip jednakosti. Pomenuo je na sjednici da su u praksi zabilježili određen broj škola koji na drugačiji način obračunavaju zarade, da bilježe primjere da dva nastavnika sa istim stažom imaju različite zarade. Marković je u Skupštini rekao da se plata po Zakonu o obračunu zarada obračunava tako što se osnovica množi sa koeficijentom i uvećava se sa minulim radom, a onda se dodaju dodaci – starješinstvo i slično, koje, kako je poručio, niko neće oduzeti nastavnicima.

“To sve ostaje, samo moramo da uspostavimo princip jednakosti. Glavni problem je sindikalni dodatak koji nije predviđen zakonom, ni Granskim kolektivnim ugovorom, i on neće biti isplaćivan u budućnosti”, rekao je Marković.

Marković je u Skupštini kazao da će svi dodaci koji su za nastavnike predviđeni članom 22 Granskog kolektivnog ugovora biti obračunati. Tu su dodaci za starješinstvo, za određena zvanja – viših savjetnika, mentora…

Kada je riječ o sindikalnom dodatku, i iz Ministarstva finansija su prekjuče saopštili da su došli do saznanja da škole obračunavaju i isplaćuju dodatak na zaradu za obavljanje sindikalnih aktivnosti bez pravnog osnova u GKU, pozivajući se na odluku Komisije za sprovođenje, praćenje i tumačenje GKU za oblast prosvjete iz 2008. godine.

Neslaganje

Nedavno su iz Sindikata prosvjete saopštili da će se od jula primjenjivati novi obračun zarada, da su predviđena određena umanjenja, ali da su im iz Ministarstva finansija obećali da će se dogovoriti da ne bude smanjenja, te da do toga nije došlo. Iz Ministarstva finansija prekjuče je saopšteno da se nepravilnosti u obračunu ne mogu opravdati, a još manje nastaviti, pod izgovorom da su postojale u prethodnom periodu. Naveli su i da dio sindikalni predstavnika želi da stvori sliku da Vlada i resorna ministarstva djeluju protiv građana i prosvjetnih radnika.

“Sistem za centralizovani obračun zarada izrađen je uz finansijsku podršku Evropske unije. Njegova primjena donosi značajne benefite, prije svega – uvodi jednakost u primjeni propisa iz oblasti obračuna zarada, otklanja uočene nepravilnosti, omogućava znatno viši nivo kontrole, smanjuje stepen mogućih grešaka i automatizuje brojne procese koji su se obavljali manuelno. Na taj način se omogućava efikasnija kontrola i pregled budžetskih sredstava namijenjenih za zarade zaposlenih, koji se finansiraju iz državnog budžeta, kao i kvalitetnije i brže izvještavanje o obračunatim zaradama”, istakli su oni.

Precizirali su da su početkom ove godine u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija krenuli sa aktivnostima na uključivanju ustanova iz oblasti prosvjete u sistem za centralizovani obračun zarada. Kažu da su prilikom kontrole probnog obračuna za maj uočili da su najveće razlike bile evidentirane upravo kod zaposlenih koji su na privremenoj spriječenosti za rad, odnosno bolovanju, a usljed pogrešne primjene materijalnih propisa.

“Naime, kod velikog broja zaposlenih obračun naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad, usljed bolovanja, uključivao je sve dodatke, što je suprotno važećim propisima”, istakli su oni.

Iz Sindikata prosvjete su, s druge strane, saopštili da resorna ministarstva grubo krše Granski kolektivni ugovor, te da je sporni softver lako prilagoditi propisima ako se ima dobre volje. Naveli su da poslije jednostranih poteza vlasti ovoj sindikalnoj organizaciji preostaje da iskoristi sva raspoloživa sredstva u odbrani zarada prosvjetnih radnika.

“Bez obzira na sve, Sindikat i dalje vjeruje da će razum preovladati u našoj Vladi i da se premijer Milojko Spajić, ministar finansija Novica Vuković i ministarka prosvjete Anđela Jakšić-Stojanović neće crnim slovima upisati u istoriju Crne Gore kao prva Vlada koja je smanjila plate prosvjetnim radnicima”, saopštili su iz Sindikata prekjuče.

Mugoša: Nema logike da se 40 ispita položi sa dva prelaska granice

Poslanici su juče raspravljali o prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o pristupu visokom obrazovanja i prijemu na studije na Zapadnom Balkanu, te su saopštili da se nadaju da će se na ovaj način suzbiti pojava sumnjivih diploma sa kojom država ima veliki problem. Sporazumom je predviđeno da studenti Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije mogu da upisuju u zemljama u kojima žele državne fakultete po istim uslovima kao ,,domaći“ studenti. Objašnjeno je da će se formirati komisija koja će da nadgleda primjenu sporazuma.

Poslanica Aleksandra Vuković-Kuč rekla je da veting treba da se sprovede među državnim funkcionerima, javnim ličnostima, te je podsjetila da je za falsifikovanje isprave propisana ozbiljna kazna – i do pet godina zatvora. Poslanica je kazala da treba da se provjere sve diplome.

Poslanik Nikola Milović istakao je da danas u Vladi, ministarstvima i u na lokalnom nivou ima veliki broj onih koji su diplomu stekli na sumnjiv način.

“Pojedini ne znaju ni koje su ispite polagali, da li su ikad iz Crne Gore izašli, a možda je diploma dolazila sama do njih”, kazao je on.

Poslanik Boris Mugoša komentarisao je da mu nije jasno zašto neki članovi Vlade kriju diplome. Rekao je da svi, ali i poslanici treba da javno objave svoje diplome, da građani znaju što su njihovi predstavnici završili.

“Nema potrebe da se stidite što ste završili. Ima ona priča da su neki završavali onlajn. Neki su oflajn, jer im ne možemo ući u trag kako su ih završili. Nema logike da se 40 ispita završi sa dva prelaska granice. Možda ste genije u najavi, ali nema prevelike logike”, rekao je Mugoša.

Izvor: Pobjeda

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Povodom prijave građana da je u gradskom parku viđena zmija, iz Ekološkog udruženja mladih "Zeleni centar" potvdili su da se na fotografiji, koju nam je poslao čitalac Portala Onogošt, nalazi poskok (Vipera ammodytes), ženka, vrsta koja spada među najotrovnije zmije u Crnoj Gori. Ipak, kako ističu, razloga za paniku nema.
    Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.