Crnogorski drumovi u godini za nama odnijeli 50 života

- Autor onogost.me
- 03.01.2016. u 21:02
Na crnogorskim drumovima tokom 2015. godine život je izgubilo 50 osoba. U policiji kažu da iz godine u godinu bilježe konstantno smanjenje saobraćajnih udesa sa smrtnim posledicama.
Od početka 2015. godine do kraja novembra na crnogorskim putevima smrtno je stradalo 46 učesnika u saobraćaju, dok su u decembru poginula četiri lica.
Iz Uprave policije navode da je evidentno poboljšanje stanja bezbjednosti saobraćaja na putevima po važnijim parametrima, od kojih je najvažniji sve manji broj smrtno stradalih lica. To je rezultat kako preventivnih, tako i represivnih mjera i radnji koje na terenu sprovodi saobraćajna policija.
Imajući u vidu znatan procenat učešća mladih u saobraćajnim nezgodama, povoljnijem stanju bezbjednosti na putevima i prevenciji teških posledica u saobraćaju doprinose i izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se, između ostalog, propisuju strožije kazne za vozače početnike i mlade vozače.
Iz ALFA Centra, nevladine organizacije koja se bavi bezbjednošću saobraćaja kažu da se u Crnoj Gori godišnje dogodi oko 5.000 saobraćajnih nesreća, od čega oko 3.000 sa povrijeđenim licima, a oko 30 sa poginulim.
“Tokom 2014. godine, na crnogorskim putevima smrtno je stradalo 65 lica, dok se tokom tri kvartala 2015. godine ukupno dogodilo 3.746 saobraćajnih nesreća sa 36 poginulih lica. U cilju smanjivanja tog broja, Crna Gora je zajedno sa ostalim članicama UN prihvatila niz rezolucija o bezbjednosti saobraćaja. Međutim, kampanje i aktivnosti vezane za bezbjednost saobraćaja na nacionalnom nivou nijesu na najvišem nivou, a strategije i akcioni planovi de fakto i ne postoje. Iako je Crna Gora u decembru 2015. godine u okviru procesa EU integracija otvorila poglavlje o saobraćaju, paradoks je da naša država još uvijek nije usvojila saobraćajnu politiku. Štaviše, u Crnoj Gori ne postoji nijedna državna institucija koja se zvanično bavi pojmom bezbjednost saobraćaja”, kazao je za “Dan” Aleksandar Dedović, izvršni direktor ALFA centra.
Kako je dodao, iz analize saobraćajnih nezgoda prema kategoriji puta i posledicama može se zaključiti da se najveći broj saobraćajnih nezgoda, kao i nezgoda sa najtežim posledicama, dogodio na ulicama i magistralnim putevima.
“Naravno, postoji mnogo razloga za to (nekorišćenje sigurnosnog pojasa, brzina…), ali, generalno, glavni razlog je nizak stepen saobraćajne kulture i nedostatak jake političke volje za rješavanje tih problema. Najavljeno postavljanje video-kamera koje će snimati saobraćajne prekršaje i počinioce i na taj način ih učiniti lakše dostupnim pravosudnim organima još je jedna u nizu isključivo represivnih mjera koje se kod nas primjenjuju”, zakjučuje Dedović.
ALFA centar je dosad realizovao 25 projekta, 12 kampanja i 115 različitih aktivnosti u cilju podizanja svijesti o važnosti bezbjednosti saobraćaja.
Kroz projekte i kampanje javnog zastupanja ova nevladina organizacija nastoji da izmijeni postojeće odluke i propise u sferi regulisanja saobraćaja na lokalnom i nacionalnom nivou.
“Iako se kroz periodične kampanje i aktivnosti sličnog tipa ulažu napori da se utiče na povećanje svijesti svih učesnika saobraćaja o neophodnosti poznavanja i poštovanja saobraćajnih propisa, smatramo da to nije dovoljno”, zaključuje Dedović.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
