Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Danas svečana litija ulicama Nikšića

18449822_1231093847003514_164999236_n
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 12.05.2018. u 06:13

Tradicionalna Svetovasilijevska litija, koju će u molitvenom hodu kroz Nikšić predvoditi više arhijereja, počinje u 18h, kao centralni dio duhovno-kulturne manifestacije „Dani Svetog Vasilija Ostroškog“, u organizaciji Eparhije budimljansko-nikšićke i Crkvene opštine Nikšić.

Prethodila joj je svečana Sveta Liturgija koja  se služila u Sabornom hramu u 9h.

Litija svake godine okupi na desetine hiljada ljudi i smatra se jednim od najznačajnijih događaja u regionu.

Manifestacija se završava sjutra – kada će u manastiru Piva, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije i mitropolit Borispoljski i Brovarski Antonije, iz moskovske Patrijaršije, služiti svetu arhijerejsku liturgiju.

Nikšićka litija

Sveti Vasilije, kome je posvećena nikšićka Saborna crkva (19. vijek), smatra se zaštitnikom i nebeskim pokroviteljem grada pod Trebjesom.

Od 1996. godine, kada su mošti Svetog Vasilija prenošene u njegovu rodnu Hercegovinu,  tokom povratka u Crnu Goru u prisustvu desetina hiljada Nikšićana gradskim ulicama prošla je litija.

Ta tradicija se nastavila i do danas. Svake godine nikšićka litija 12. maja okupi nekoliko desetina hiljada ljudi, koji predvođeni crkvenim velikodostojnicima, sa ikonama i jastukom Svetog Vasilija (relikvijom nikšićke Saborne crkve) prolaze centralnim gradskim ulicama u slavu i čast Ostroškog Čudotvorca.

Sveti Vasilije Ostroški

Sveti Vasilije Ostroški, čije se mošti čuvaju u ostroškom manastiru, rođen je kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjići, nadomak Trebinja. Školovao se u manastiru Zavali, odakle prelazi u Tvrdoš, gdje je zamonašen. Boravio je na Svetoj Gori, Vlaškoj i Rusiji, a po povratku u Hercegovinu postaje Mitropolit zahumski.

Kada su Turci razorili Tvrdoš, Vasilije se preselio u manastir Ostrog gdje je nastavio svoj strogi podvižnički život. Umro je 1671. godine u ostroškoj pešteri.

Njegove mošti čuvaju se u manastiru Ostrogu. U njihovu moć iscjeljenja i utjehe vjeruju svi zemaljski narodi, a o čudima koja su se dešavala i dešavaju se nad njegovim moštima napisana su brojna svjedočanstva i knjige.

Proslavlja se 12. maja, kada Ostrog posjeti nekoliko desetina hiljada vjernika.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Od 1. juna će na snagu stupiti nova Putnička tarifa za unutrašnji željeznički saobraćaj, kojom se uvode dodatne povlastice za osjetljive kategorije putnika, što podrazumijeva besplatan željeznički prevoz za onkološke pacijente, snižena cijena karte za njihovu pratnju, jeftinije godišnje karte za studente, saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja.
Na lokalnom putu Ostrog – Ždrebaonik 11. i 12. maja 2025. saobraćaj biti privremeno preusmjeren iz dvosmjernog u jednosmjerni, za sve vrste vozila, u pravcu od manastira Ostrog ka manastiru Ždrebaonik, saopšteno je iz Uprave policije.