DMEN još jednom iskazao protivljenje potapanju jednog od najljepših kanjona Evrope
- Autor onogost.me
- 05.07.2022. u 10:38
Nevladina organizacija Društvo mladih ekologa Nikšić je i ove godine prvog vikenda u julu organaizovala kampovanje u selu Komarnica, na ulazu u kanjon Nevidio. To je ujedno bio 21. po redu kamp na ovoj lokaciji sa ukupno 22 učesnika.
Ovogodišnji kamp se odvijao pod sloganom „Sloboda Komarnici“ zbog najave izgradnje hidroelektrane na ovoj rijeci.
“Tokom prvog dana tj. u subotu 02. jula u ranim jutarnjim časovima pet učesnika kampa – Kosta Krsmanović, Vuk Krsmanović, Saša Mitrić, Miško Krsmanović i Miodrag Karadžić su započeli uspon i u 9.40h ispeli Bobotov kuk. Uspon je iskorišćen da se razvije transparent sa natpisom „Sloboda Komarnici“ i još jednom pošaljemo poruku protivljenja potapanju jednog od najljepših kanjona Evrope, ovaj put sa najvišeg vrha Crne Gore”, naveli su iz DMEN-a.
Drugog dana kampa su, dodaju, organizovano ušli u kanjon Nevidio i ponovili doživljaj koji stiču godinama unazad prilikom kampovanja na toj lokaciji.
Među učesnicima kampa su bili i Neđeljko Radović, Dragan Bulajić i Bajo Zorić, koji su začetnici ovog višedecenijskog okupljanja, koje je počelo sada već davne 2002. godine.
“Napominjemo da ukoliko bi se realizovao projekat izgradnje brane na rijeci Komarnici zadužili bismo se najmanje 300 miliona eura, a procjene analitičara iz oblasti energetike su da bi ovaj projekat koštao čak 600 miliona eura. Pri tome imali bi najviše sedam odsto trenutne proizvodnje električne energije, a pri tome bi izgubili spomenik prirode. Struja iz ove elektrane bi se počela proizvoditi najranije za desetak godina, znači oko 2033. godine. Ovaj projekat neće vratiti ljude u Šavnik i Plužine, a sama akumulacija bi se negativno odrazila na turističku sezonu Žabljaka i Šavnika zbog uticaja na mikro klimu a samim tim i na smanjenja sniježnih padavina. To bi u krajnjem moglo značiti i smanjenje izdašnosti vrela od kojih će se napajati eventualno jezero”, objašnjavaju iz ove NVO.
Društvo mladih ekologa je, kako kažu, svijesno zavisnosti Crne Gore od energije i nije protiv novih energetskih objekata, ali ni u kom slučaju ne mogu podržati jedan ovakav projekat koji će, ističu, imati trajne posljedice po biodiverzitet tog područja, a u ekonomskom smislu ćemo imati višedecenijske posledice.
“Eventualnom izgradnjom HE Komarnica, sigurno nećemo imati energetsku nezavisnost, a uništiće se priroda. Ovaj put ostajemo samo na temi Komarnica ali smatramo da je ukupno posmatrajući potrebno više vizije kada je u pitanju planiranje u energetskom sektoru koji vodno bogatstvo samo prepoznaje kao resurs za proizvodnju električne energije”, zaključuju oni.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0