DMEN: Održana radionica „Slobodan pristup informacijama u istraživačko – zagovaračkom radu NVO“
- Autor onogost.me
- 16.04.2024. u 12:26
Radionica je okupila predstavnike nevladinog sektora i medija koji su tokom dva dana bili u prilici da unaprijede znanja o slobodnom pristupu informacijama - SPI kroz zakonsku proceduru i primjere iz prakse.
„Tokom prvog dana predavanje je vodio Lazar Grdinić iz MANSa. Govorio je osonovama Zakona o Slobodnom pristupu informacijama, te važnosti transparentnosti instucija koja još uvijek nije na nivou zapadnih demokratija kojima je to osnovno načelo rada. Dalje je govorio o postupcima i načinima kako doći do informacija uz pomoć Zakona o SPI. Za primjer je uzeo Član 12 koji dava spisak informacija koje organ vlasti treba da ima na svojoj veb stranici i naveo kako je bitno predhodno informisanje o temi zahtjeva kako se ne bi bespotrebno tražila informacija preko SPI-a, ukoliko je već objavljena od organa vlasti. Skrenuo je pažnju na ograničenja pristupu informacijama koje predviđa član 14 Zakona o SPI. Takođe je naveo da se ovaj član može pogrešno u praksi tumačiti od strane onih institucija koje su u obavezi da izdaju dokument“, navodi se u saopštenju DMEN.
Govorilo se o Članu 17 Zakona o SPI koji se odnosi na preovlađujući javni interes, o rokovima za odgovor. Predstavljena je mobilna aplikacija MANS-a „Pitajte institucije“ koja može pomoći drugim nevladinim organizacijama u procesu slobodnog pristupa informacijama. Korišćenje aplikacije je besplatno i dostupna je svima.
Drugi dan je otvoren sa predavanjem Aleksanda Perovića iz Ekološkog pokreta Ozon na temu uloge Arhus centara u primjeni Arhuske konvencije u Crnoj Gori koja podrazimijeva tačno i pravovremeno informisanje. Učešće tokom treniga uzela je i Vera Mirković iz SO Nikšić, koja je predstavila Vodič o slobodnom pristupu infromacijama Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, koja je govorila na temu primjene zakona o SPI kroz studije slučaja koje se odnose na projekte u zašti životne sredine i Andrea Perišić iz Centra za istraživačko novinarstvo, koja je govorila o povezanosti istraživačkog novinarstva i SPI.
Radionica se realizovala u okviru projekta „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ koji se realizuje se u okviru Koalicije 27. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske Unije, kroz program „Civil Society Facility 2021 and Thematic Programme on Human Rights and Democracy 2021” i Ministarstva javne uprave. Realizuju ga nevladnine organizacije Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Sjeverna Zemlja, Green Home i Društvo mladih ekologa.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0