Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

DMEN povodom Dana planete zemlje skreće pažnju na ekološke probleme Nikšića

panoram_2
  • Autor onogost.me
  • 17.04.2016. u 06:17

U susret obilježavanju Dana planete Zemlje, 22. aprila, Društvo mladih ekologa Nikšić kao ekološka organizacija ovaj datum koristi da skrene pažnju na domaće probleme i edukuje javnost o značaju očuvanja zemljinih resursa.

Kako navode, još jednom koriste priliku da skrenu pažnju na alarmantnost stanja životne sredine u lokalnoj zajednici i bitnosti preuzimanja mjera da se takvo stanje prevaziđe.

„Problem zagađenja vodenih tokova u Nikšiću je aktuelan više decenija, a nepravilno upravljanje otpadom je i jedan od osnosvnih uzročnika lošeg stanja nikšićkih vodotoka. U periodu kada globalne potrebe za vodom rastu kod nas je briga o ovom resursu na jako niskom nivou. Takvo stanje je evidentno već nekoliko decenija, a projekti koji bi doprinijeli značajnoj promjeni stanja još uvijek nijesu realizovani.

Tri osnovna uzročnika takvog stanja su industrijske otpadne vode, gradske kanalizacione vode i čvrsti otpad koji se odlože u rječna korita od strane nesavjesnih građana“, navode u DMEN-u i ističu kako se iskreno nadaju da će se kroz ispunjenje potrebnih standarda brzo završiti projekat izgradnje novog kolektora.

Navode da je veliki problem zagađenja voda u Nikšiću i spiranje i taloženje otpadnih voda sa privremene deponije u Mislovom dolu.

„ Ako sada imamo dovoljno raspoložive vode za piće ne znači da ćemo ovakvim ponašanjem prema vodi imati takvo stanje i u budućnosti. Za izdašnost izvorišta posledice može snositi i nekontrolisana sječa šume u okolnim planinama”, zaključuju u DMEN-u.

U toj NVO smatraju da je Tretiranje otpada je još jedan od aktuelnih ekoloških problema u Nikšiću.

„ U svijetu postoje različiti načini iskorišćavanja otpada u novu sirovinu. U Nikšiću nakon priče o regionalnoj deponiji došlo se do aktuelizovanja priče o regionalnoj spalionici otpada.Mi smo i ranije skretali pažnju da se sa ekološkog aspekta plan o izgradnji energane u Nikšiću, u kojoj bi se od otpada dobijala električna energija, ne ide u prilog zdravlju građana i zdravoj živitnoj sredini.U postrojenja spalonice prilikom sagorijevanja otpada kao nus proizvod bi se dobijao pepeo koji bi sadržao Al2O3,  Pb, CaCl, SiO2, Fe2O3, CaJ, Hg…“, objašanjavaju u toj NVO i izražavaju sumnju da bi količine pepela, koje bi se se dobijale tokom sagorijevanja, bile upotrijebljenje upotrijebe za proizvodnju cementa, ili nekih drugih građevinskih proizvoda.

Na priču o tretiranju otpada svakako se nadovezuje i priča o kvalitetu vazduha u Nikšiću tako da je aerozagađenje još jedan od problema životne sredine, a izgradnja spalionivce, kako navode u DMEN-u,  dodatno može doprinijeti pogoršanju stanja u kojem PM10 čestice gotovo svakodnevno prelaze dozvoljene vrijednoti.

„To su pokazali rezultati studije procjene uticaja zagađenja vazduha na zdravlje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i  dnevne srednje koncentracije PM10 u Nikšiću, Podgorici i Pljevljima su veće su od 50 mikrograma tokom 64 do 217 dana godišnje, što je mnogo češće nego što je dozvoljeno Direktivom EU o kvalitetu vazduha (35 dana)”, ističu u toj NVO.

Dan planete Zemlje ima za cilј da poveća svijest lјudi o ugroženosti životne sredine, kao i da se za njih angažuje što šira javnost.

Dan planete Zemlje ustanovljen je 1970. godine u SAD, a obilježava se širom svijeta od 1992. godine kada je na Konferenciji Ujedninjenih nacija o životnoj sredini u Rio de Žaneiru ustanovljen dugoročni Program za promociju održivog razvoja.

Sada se Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje obilježava u više od 150 zemalja širom svijeta.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Uprava policije Crne Gore sprovela je prethodnih dana pojačane aktivnosti u više gradova južne i centralne regije, uključujući Budvu, Ulcinj, Bar, Nikšić i Podgoricu, sa ciljem očuvanja stabilnog bezbjednosnog ambijenta i jačanja prisustva policije na terenu, saopšteno je iz Uprave policije.
U Crnoj Gori je tokom 2024. godine ukupno prijavljeno 5.803 punoljetnih učinilaca krivičnih djela, pokazuju najnoviji podaci Uprave za statistiku - MONSTAT.