Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ekolozi skeptični zbog zahtjeva za decentralizaciju

onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 05.07.2025. u 08:26
Podrška inicijativi predsjednika nikšićke opštine Marka Kovačevića da sjeverne opštine upravljaju svojim resursima stiže i od predsjednika opštine Zeta Mihaila Asanovića.

Kaže da ukoliko do decentralizacije dođe tražiće prihode i od prirodnih, ali i od ekonomskih dobara.

Predlozi predsjednika sjevernih i južnih opština ne podrazumijevaju decentralizaciju, već političku i partijsku podjelu državnih resursa, stav je ekološkog aktivista Vuka Ikovića. Predsjednik Jakov Milatović smatra da nije suština ko, već kako se upravlja javnom imovinom.

Predsjednik zetske opštine Mihailo Asanović saglasan je i podržava inicijativu da sjeverne opštine upravljaju svojim resursima. Kaže da ukoliko primorski gradovi preuzmu kontrolu nad obalom, zašto to ne bi uradili i oni na sjeveru.

Ukoliko do decentralizacije dođe, Asanović će tražiti sve prihode koje ostvaruju nacionalni parkovi posjetama Skadarskom jezeru, ali i one od izvorišta Bolje sestre, kao i od Plantaža i Aerodroma.

“Zašto i mi ostale opštine, na primjer Bar, Cetinje, Tuzi, ne bi upravljali sa Skadarskim jezerom ili mi i Tuzi ne bi upravljali Plantažama, pa bi u bordu direktora bio određeni broj članova iz opštine Tuzi i iz opštine Zeta. Međutim, ukoliko krenemo tim putem, smatram da će država izgubiti kontrolu nad svojim resursima”, kaže Asanović.

Za predsjednika opštine Plužin Slobodana Delića svaka inicijativa koja podrazumijeva decentralizaciju je poželjna i prihvatljiva.

Kaže da nije saglasan u potpunosti da resursima upravljaju opštine, ali da bi dobro bilo da u organima odlučivanja budu i predstavnici lokalnih samouprava.

“Lokalne uprave moraju imati svoj uticaj, a u konačnom novim zakonskim aktima mora se definisati pravilna raspodjela prihoda koja se ostavrauju od korišćenja resursa sjevernih opština”, smatra Delić.

Da se ne radi o decentralizaciji, već o političkoj i partijskoj podjeli državnih resursa, stav je ekološkog aktiviste Vuka Ikovića.

Na taj način opštine se, dodao je Iković, pretvaraju u partijske firme. Ukazuje i na to da lokalne samouprave nisu isključivi vlasnici prirodnih ili drugih resursa.

“Jedna termoelektrana je vlasništvo svih građana Crne Gore, jedna hidroelektrana, Perućica i Piva, je vlasništvo svih građana Crne Gore, tako da tehnološki i administrativno je totalno samoubistvo sada da opštine preuzmu određene djelove, to je u stvari rasparčavanje”, naglašava Iković.

Podsjeća i da opštine shodno Zakonu o koncesijama ubiraju prihode od prirodnih, ali i ekonomskih dobara.

Nije suštinsko pitanje da li će se javnom imovinom upravljati sa centralnog ili lokalnog nivoa, već kako se upravlja, mišljenja je predsjednik države Jakov Milatović.

“Suštinsko pitanje naše budućnosti je domaćinsko, efikasno, dobro upravljanje javnim dobrima na korist građana Crne Gore”, kazao je Milatović.

Inicijativa Marka Kovačevića da sjeverne opštine preuzmu upravljanje resursima odgovor je inicijativi primorskih da se Morskom dobru oduzme dio ingerencija. Kovačević je podršku dobio i od predsjednika opštine Pljevlja Darija Vraneša.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci