Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ekolozi upozoravaju na požare koji danima gore oko Nikšića

vojnik
DMEN
  • Autor onogost.me
  • 19.11.2015. u 13:49

Po informacijama koje su članovi Društva mladih ekologa dobili sa terena, samo u okolini Nikšića trenutno ima 12 manjih i većih požara.

U DMEN-u navode da požari bespoštedno uništavaju ionako devastirane šume u području planine Vojnik, na više lokacija, iznad sela Jasenovo polje, Oraha i na Plavčev brdo, ali i na Javorku, Goliji i Viroštaku.

„Pojava izbijanja požara na ovim terenima u ovom dobu godine je aktuelna unazad nekoliko godina pa nas opravdano može navesti na sumlju da je u pitanju namjerni ljudski faktor.  Ako se nijesu mogli spriječiti neki požari koji izbijaju tokom ljetnje žege, onda smo sigurni da su trenutni mogli u većem dijelu. Potreban je bio samo odgovorniji pristup problematici od strane građana i nadležnih institucija“, kazao je direktor DMEN-a Miodrag Karadžić.

Načelnik Službe zaštite i spašavanja, Veselin Gardašević, kaže da su od 1. novembra imali najmanje četrdesetak interevncija, te da su dobro upoznati sa situacijom na terenu.

„U pitanju je tzv. požar „puzavac“ koji ne može da priprijeti šumi, ali može biti opasan po objekte i imovinu ljudi. Mi smo avionom MUP-a nadlijetali kritična mjesta, interevenisali gdje je trebalo tako da je sve apsolutno pod kontrolom“, ističe Gardašević.

U DMEN-u predlažu naših je da se u djelovima šumskog kompleksa, gdje su izbili požari, zabrani izdavanje koncesija na period od pet godina, ili dok se šuma sama od sebe u potpunosti ne regeneriše.

„Takođe, predlažemo da se na istom području zabrani i sakupljanje šumskih plodova kako zbog sitnih ekonomskih interesa neko ne bi dolazio u iskušenje da podmeće požere“, smatra Karadžić.

Ekolozi od državnih institucija očekuju da razrade programe zaštite i u takvim situacijama ustanove ko vrši represiju nad šumama, te da i sama država represivno djeluje na počinioce. „Krajnje je vrijeme da se odnos prema šumskom kompleksu u Crnoj Gori počne mijenjati na bolje. Jedno smo sigurni a to je da sve ovo što se dešava ovih dana sa crnogorskim šumama imaće velike posledice po biljni i životinjski svijet i da predstavlja loš imidž društva i zajednice“, zaključuju u DMEN-u

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci