Elektronski dokument izjednačavaju sa papirnim

- Autor onogost.me
- 26.04.2021. u 18:15
Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija danas je organizovalo inicijalne konsultacije tokom razvojne faze nacrta Strategije digitalne transformacije Crne Gore i Strategije sajber bezbjednosti Crne Gore 2022-2026. i konsultacije tokom javne rasprave povodom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu.
“Konsultacije su održane kako bi se obezbijedilo veće učešće javnosti u procesu izrade strateških dokumenata, te kako bi taj proces bio inkluzivan od početka. U konsultacijama su učestvovali predstavnici privrede, akademske zajednice, NVO sektora i međunarodnih udruženja u Crnoj Gori”,saopšteno je iz Ministarstva.
Državna sekretarka u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija Marina Banović kazala je da su inicijalne konsultacije o dva strateška dokumenta i Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o elektronskom dokumentu od vitalnog značaja za digitalizaciju crnogorskog društva.
Načelnica direkcije za elektronsku upravu Mirjana Begović kazala je da Strategija digitalne transformacije 2022-2026. predstavlja jedan od ključnih strateških dokumenata Vlade Crne Gore.
Šef Odsjeka za informacionu-komunikacionu infrastrukturu i informacionu bezbjednost Dušan Krkotić predstavio je plan aktivnosti na izradi Strategije sajber bezbjednosti Crne Gore 2022-2026, sa Akcionim planom za 2022.
On je kazao da će se implementacijom ovog dokumenta obezbijediti unapređenje sajber prostora na svim nivoima u državi, te unapređenje institucionalnog okvira za odgovor na sajber incidente koji su sve kompleksniji, unapređenje standarda i smjernica koje donose EU i NATO, kao i adekvatna zaštita kritičnih informatičkih servisa.
„Realizacijom plana aktivnosti obezbijediće se pravovremenost u radu, transparentnost procesa strateškog planiranja i uključenost svih zainteresovanih nacionalnih i međunarodnih aktera“, zaključio je Krikotić.
Načelnica Direkcije za normativu i standardizaciju Jelena Knežević je kazala da se nakon dugogodišnje primjene ovog zakona pristupilo izradi Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu.
„U praksi se pokazalo da je neophodno njegovo unapređenje koje se odnosi prije svega na primjenu, pravnu valjanost elektronskog dokumenta, izraze i dr, te ga je neophodno izmijeniti i dopuniti u dijelu digitalizacije papirnog dokumenta, ovjere digitalizovanog dokumenta i dostavljanja elektronskih dokumenata“, saopštila je ona.
Knežević je kazala da su predložene novine u oblasti regulisanja korišćenja i punovažnosti digitalizovanog dokumenta koji je konvertovan iz papirne u elektronsku formu.
„Ovim zakonom elektronski dokument je izjednačen sa papirnim u smislu punovažnosti, dokazne snage i pisane forme. Elektronska forma, ovjerena od strane donosioca akta, notara ili drugog ovlašćenog lica, imaće istu dokaznu snagu kao i izvorni papirni dokument“ saopštila je ona.
Ona je kazala da je okvirno izračunata ušteda vremena i novca, preko sistema za elektronsko upravljanje dokumentima – eDMSa za 17 institucija na godišnjem novou od 60.725,00 eura.
Javni poziv za konsultacije zainteresovane javnosti u početnoj fazi pripreme Strategije digitalne transformacije Crne Gore 2022-2026, Strategije sajber bezbjednosti Crne Gore 2022-2026. i Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu traje objavljen je 19. aprila i trajaće do 17. maja.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0