GSSCG: Spremni da spašavaju povrijeđene i u najtežim uslovima

- Autor onogost.me
- 09.02.2016. u 15:56
Članovi Gorke službe spašavanja Crne Gore, njih 28, upješno su završili seminar o lavinama, na kojem je glavni predavaač bio predsjednik komisije za lavine GSS Slovenije i član lavinske komisije IKAR-a, Klemen Olonstar.
Četvorodnevni seminar „Lavine“ koji se održavao na Žabljaku, na prostoru planine Durmitor, bio je prilika da članovi Gorske službe spašavanja iz Cne Gore prošire znanje o načinima spašavanja za vrijeme prirodnih nepogoda kao što su lavine.
„ Seminar se sastojao iz teorijskog i praktičnog dijela. Polaznicu su radili testove o lavini, nadograđivali znanje o načinima zaobilaženja lavinskog terena i na načinima spašavanja povrjeđenih “ kazao je načelnik GSSCG Željko Loncović.
Seminar o lavinama pohađalo je 28 članova GSSCG i to iz Nikšića, Žabljaka i Kolašina. Loncović kaže da je nakon dvodnevnog terijskog dijela rađena zajednička vježba spašavanje u lavini.
“ Vježba je podrazumjevala traženje nestalih sredstvima kao što su odašiljači i lavinske sonde. Nakon prnalaženja povrjeđenih, sijedila je evakuacija i brz transport“, objasnio je Loncović.
Lavina se može predvidjeti
Loncović kaže da lavina može uspješno da se izbjegne, jer postoje načini da se ona i predvidi.
„ Kod nas većinom vlada mišljenje da je lavina nešto što se ne može predvidjeti . Međutim, to niije tačno. Postoji nauka koja se bavi lavinom i ona se uči kao i sve drugo. Kao i svaku drugu opasnost i lavinu je lako predvidjeti ukoliko se znaju pravila. Sve to dovodi do zaključka da je moguće zaobići teren na kojem će se desiti lavina, a tako i izbjeći nesreće i opasnosti koje ona sa sobom nosi“, istako je on.
Po riječima Loncvića nauka o lavnama intenzivno napreduje tako da je svaki seminar o njenim zakonitostima veoma koristan za članove GSSCG koji već mnogo znaju o toj nepogodi prirode.
„ Svi ti seminari omogućavaju da se sazna nešto više u procesu spašavanja povrijeđenih, njihovog bržeg pronalaženja, bržeg transporta kako bi se u najmanjoj mjeri smanjila opasnost od boravak na lavinskom teren“, pojasnio je Loncović.
Spasoci GSSCG već četirigodine intenzivno pohađaju seminare koji podrazumjevaju usavršavanje i uvježbavanja postupka spašavanja povrjeđenih. GSSCG godišnje organizuje najmanje četiri redovne vježbe spašavanja povrjeđenih, dvije u ljetnjem i dvije u zimskom periodu, a koje služe za ovjeru zvanja spasioca. Loncović napominje da pored redovnih vježbi u kontinuitetu se održavaju dodatne vježbe i tematski seminari.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0

