Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kad 18 miliona ne vrijedi ni pet para: Nikšićki kolektor radi bez vodne dozvole, neispravan i sistem za tretman kanalizacionog mulja

RTCG
  • Autor onogost.me
  • 26.01.2025. u 08:08
Kako funkcionišu stvari u Crnoj Gori pokazni je primjer nikšićki kolektor. Zamišljen kao najveći ekološki projekat u gradu, danas, nakon investicije od oko 18 miliona eura, on predstavlja problem.

Tako ovaj kapitalni projekat koji građani isplaćuju preko sve većih računa za vodu, i brojnih drugih nameta, danas praktično ne funkcioniše.

Nakon što nam je zabrinuti čitalac prije desetak danas pisao i  ukazao na izilvanje tamne vode iz kolektorskih cijevi direktno u Zetu, iz lokalnog Vodovoda su nam potvrdili da sistem za tretman kanalizacionog mulja ima problema u funkcionisanju.

(VIDEO) Tamna voda iz gradskog kolektora se izliva u Zetu, Vodovod: Problem tretmana kanalizacionog mulja

Naša redakcija prijavila je potom problem Upravi za vode čiji su inspektori izašli na teren i zatekli alarmantno stanje.

„Tom prilikom je utvrđeno da Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) ima tehničkih problema sa radom sistema za mehaničko ugušćavanje mulja i drenažnom šahtom gdje se sakupljaju sve drenažne vode, te je usljed mehaničkog kvara dolazilo do ispuštanja drenažnih voda bajpas sistemom (havarijski ispust). Takođe je utvrđeno da izgrađeno PPOV nema pribavljenu vodnu dozvolu i da subjekat kontrole ne sprovodi redovan monitoring kvaliteta komunalnih otpadnih voda“, navodi se u odgovoru Uprave za vodu dostavljenom Portalu Onogošt.

Sedam godina nakon puštanja u rad ovog postrojenja, saznajemo da radi bez vodne dozvole i da nas je to koštalo ni manje ni više nego oko 16 miliona eura, plus još 2 miliona kamate, i sa rokom otplate do 2039. godine.

Kako dodaju iz Uprave za vode, u odnosu na utvrđeno, donijeto je rješenje kojim se nikšićkom Vodovodu nalaže sprovođenje monitoringa kvaliteta ispusnih voda i kvaliteta površinskih voda prirodnog recipijenta uzvodno od mjesta ispusta i nizvodno nakon mjesta ispusta.

„Takođe, naloženo je preduzimanje dostupnih tehničkih i drugih mjera kako bi se utvrđene nepravilnosti otklonile u razumnim rokovima, kao i pribavljanje vodne dozvole za PPOV. Dodatno, u dijelu tretmana mulja, proslijeđena je inicijativa za dalje postupanje nadležnom državnom komunalnom inspektoru koji se nalazi u Ministartsvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera“, zaključuje se u odgovoru Portalu Onogošt.

Sudeći po odgovoru neophodno je da se konačno utvrdi koja je razmjera ekocida zbog tehničkih manjkavosti u funkcionisanju sistema za tretman kanalizacionog mulja, kako je moguće da kolektor radi bez dobijene vodne dozvole i zašto niko dosad nije odgovora za niz propusta u radu.

Poglavlje 27 biće jedno od najkompleksnijih za zatvaranje na putu ka EU, a primjer nikšićkog kolektora dokaz je da će nikšićikim vodama poteći još mnogo kanalizacije prije nego budemo stavrno sposobni da riješimo ovakve goruće probleme.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    2

    1. Milenko Višnjić

      I šta sad?Hoće li se utvrditi ko je kriv za brojne propuste prilikom ovog projekta i što je najvažnije hoće li se taj “neko” procesuirati i kaznit ili će se kao i dosad sve završit po onoj narodnoj pojeo vuk magarca?!

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    U prethodne dvije godine na putevima Crne Gore smrtno je stradalo 152 lica. Situacija po pitanju bezbjednosti saobraćaja na našim putevima je alarmantna, nezadovoljavajuća je blaga riječ, kazao je za Portal RTCG doc. dr Goran Čarapić, sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke.
    Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
    U okviru kampanje "Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, juče je u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno vraćeno 50 komada vatrenog oružja, 996 komada municije, pet komada bombi, detonatorska sredstva i djelovi vatrenog oružja.