Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kazne za nepoštovanje mjera u vrijednosti od 34.600 eura

novac10
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 03.04.2021. u 08:38

Inspektori Uprave za inspekcijske poslove su u prethodne dvije nedjelje, zbog nepoštovanja mjera protiv korona virusa propisali najmanju kaznu od 350 eura i najveću u iznosu od 5.350 eura, rečeno je Pobjedi iz te institucije.

Iz Uprave za inspekcijske poslove juče su kazali da se prema procjenama inspektora mjere u zatvorenim prostorima uglavnom poštuju.

“Tržišna inspekcija je u prethodne dvije nedjelje izvršila više od 2.200 kontrola i pronašla jednu nepravilnost, dok kontrola javnih površina nije u nadležnosti ove uprave, a upravo su trgovi i parkovi mjesta gdje se ovih dana može steći utisak veće opuštenosti građana”, ističu u odgovorima.

Inspektori u Upravi za inspekcijske poslove, kontrolišu trgovine, zanatstva, ugostiteljske i turističke objekte, kladionice…

Ove inspekcije su u posljednje dvije sedmice marta uradile 8.673 kontrole u kojima su utvrdile 27 nepravilnosti.

“Izrečena su 32 prekršajna naloga u vrijednosti od 34.600 eura, a za veće prekršaje u dva slučaja podnijet je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudovima koji određuju visinu kazne za počinioca”, ističu iz Inspekcije.

Zakonom je propisano da inspektor može propisati na licu mjesta samo minimalni iznos kazne u predviđenom rasponu, a samo sud može da odredi i veći iznos.

Iz Uprave podsjećaju da su Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, iz jula prošle godine, propisane visoke kazne za nepoštovanje epidemioloških mjera.

“Ovim zakonom je predviđeno da kazna koju na licu mjesta može izreći inspektor za fizičko lice iznosi 100 eura, a inspektor može pokrenuti i zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka pa sudija određuje visinu kazne koja može biti od 100 do 2.000. Kazne su u rasponu od 2.000 – 20.000 eura za pravno lice i od 200 – 2.000 eura za odgovorno lice u pravnom licu, a za preduzetnika od 350 – 6.000”, zaključuju iz Inspekcije.

Izmjene na čekanju dva mjeseca

Vlada je predložila Skupštini izmjene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti kojima se uvodi pečatiranje i zatvaranje privrednih objekata od tri do 30 dana, povećanje kazni i do četiri puta i uključivanje komunalnih inspektora u kontrolu sprovođenja mjera za suzbijanje epidemije virusa korona.

Međutim, te zakonske izmjene koje bi trebalo da obezbijede efikasniju kontrolu poštovanja propisanih epidemioloških mjera, u najdramatičnijem periodu kovid krize do sada, iako su predložene za usvajanje po hitnom postupku, čekaju već duže od dva mjeseca.

Predloženim zakonom je propisano da se u privrednim društvima i objektima gdje se priprema i služi hrana obavezno radi mikrobiološka kontrola čistoće.

Izmjenama zakona propisano je da se novčanom kaznom u iznosu od 30 eura kazni za prekršaj osoba ako: ne poštuje mjeru fizičke udaljenosti, ne koristi propisanu ličnu zaštitnu opremu masku ili maramu tokom boravka na otvorenom javnom mjestu prilikom čekanja u redu na neposredno pružanje usluga ispred državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih ustanova i drugih subjekata koji vrše javna ovlašćenja, pravnih lica i preduzetnika u kojima se pružaju usluge građanima, priređivanje igara na sreću i slično.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ekološka inspekcija je u periodu od 1. januara do 30. juna 2025. godine izvršila ukupno 691 inspekcijski pregled. Od tog broja, 295 pregleda bilo je planirano kao redovno, 289 je sprovedeno po inicijativi građana i institucija, dok je 107 imalo kontrolni karakter, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
U Crnoj Gori jutros se saobraća po suvim putevima i uz dobru vidljivost, saopštili su iz Auto moto saveza (AMSCG) i poručili da je zbog visokih temperatura vazduha neophodno izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana.