Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Milić: Urađeno više od hiljadu i po operacija, na listama čekanja oko 600 pacijenata

Miloš Zvicer
  • Autor onogost.me
  • 07.05.2025. u 08:41
Na očnom odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću prošle godine urađeno je više od 1,5 hiljada intervencija, od kojih oko 1,3 hiljade operacija katarakti, dok je na liste čekanja za sada upisano 600 pacijenata iz cijele Crne Gore, jer se broj imena zainteresovanih koji žele pod preciznu ruku doktora Jovana Milića, specijaliste oftamologije, iz dana u dan – povećava.

Brojke potvrđuju dobar glas o dr Miliću i timu nikšićkog Oftamološkog odjeljenja, koji se širi, ne samo u okviru granica Crne Gore. Iako nemaju adekvatne smještajne kapacitete i raspolažu sa svega osam kreveta, a prostor dijele sa ORL odjeljenjem, nedjeljno se izvrši od 30 do 50 operacija katarakte i radi se sa boljim materijalima, nego što imaju neki veliki centri u regionu. A da je Nikšić na dobrom putu da postane predvodnik nove digitalne ere u medicini, pogotovo u oftamologiji, svjedoče urađeno i planovi, čija realizacija samo što nije počela.

Doktor Milić priča za portal ADRIU da je, kao rođeni Nikšićanin, prihvatio poziv tadašnjeg menadžmenta Opšte bolnice da 2021. godine dođe u tu zdravstvenu ustanovu i pokrene operacije oka na koje se čekalo nekoliko decenija.

„Shvatio sam da treba da pomognem svom gradu i opet krenemo sa hirurgijom u oftamologiji, i uvedemo neke invanzivne procedure. Da se Nikšić prepozna kao regionalni centar u kome se pružaju i oftamološke usluge na najprofesionalnijem nivou, da postane baza u kojoj će se iznova uvoditi nešto novo i da bude, makar, kada je u pitanju oftamologija ono što je nekada bio“, kaže dr Milić.

Ističe da ne treba podsjećati da je crnogorska oftamologija počela upravo u Nikšiću i da se vezuje za ime doktora Miodraga Draga Jovovića koji je oformio to odjeljenje, a kasnije i Kliniku za očne bolesti u Podgorici. Nikšićani pamte i dr Vuka Kaljevića koji je decenijama bio poznato regionalno ime, uvažavan iz oblasti oftamologije, posebno kada je riječ o liječenju strabizma, bolesti razrokosti djece.

„Motiv mi je bio da na dobrom temelju koji Nikšić ima izgradimo moderni oftamološki centar za liječenje primjeren 21. vijeku, gdje će se praktično svakodnevno moći primjenjivati savremene tehnologije i tehnike“, priča dr Milić.

Na pitanje koliko je problem očnih bolesti danas izražen, da li je u povećanju, dr Milić je istakao da i dalje nema registra u Crnoj Gori koji bi mogao odslikati tu učestalost.

„Kada je riječ o katarakti, kao degenerativnom procesu, uglavnom, kod starijih ljudi, osnovno je pitanje koliko pacijentu to smeta i da li želi da se odluči za operaciju. Tehnologija i sama tehnika je uznapredovala, može se operisati i u nekim najranijim stadijumima i sa tog aspekta se može reći da je učestalost operacija katarakte veća, nego što je bilo prije 20 i više godina“, objašnjava dr Milić.

I druge bolesti sada se ranije i preciznije dijagnostikuju, učestalost obolijevanja od dijabetesa je iz godine u godinu sve veća, a samim tim se povećava i porast broja bolesnika koji imaju promjene na očima. Na žalost, kaže, ima dosta mladih pacijenata, radno aktivnih sa ozbiljnim promjenama koje je prouzrokovao dijabetes. Doktor pojašnjava da se operativno liječe povrede oka, da su vrše rekonstruktivni zahvati na prednjem dijelu, sekundarne inplantacije sočiva.

„U planu je uvođenje hirurgije glaukoma i zadnjeg dijela oka, koji je najsloženiji i najsofisticiraniji operativni zahvat ne samo u oftamologiji, nego u humanoj medicini“, kaže dr Milić.

Nikšićka bolnica otvorena je da primi svakog ko je zainteresovan da dođe na operaciju katarakte, a na pitanje o dužini čekanja, kaže, da zavisi od stanja oka i da, ako je nešto vidno ugrožavajuće, pacijent biva operisan najkasnije u roku od 15 dana.

„ Nedjeljno uradimo od 30 do 50 operacija katarakte, zavisi od težine, one rutinskije završimo brže. U Nikšiću se na operaciju katarakte čeka oko dva do dva i po mjeseca, dok recimo u Švajcarskoj dvije godine, Engleskoj tri, Sloveniji do godinu i po, tako da naši pacijenti veoma brzo i efikasno dobijaju medicinski tretman“, upoređuje dr Milić.

„Imamo dva do tri operativna dana u zavisnosti od toga što, na žalost, nemamo adekvatno Oftamološko odjeljenje. Čekamo najavljenu izgradnju Urgentnog centra kada ćemo imati savremenu operacionu salu dostupnu svih pet radnih dana sedmično. Nikoga nećemo vratiti, praktikujemo da uradimo i najteže i najkomlikovanije intervencije“, ukazao je dr Milić, koji u operacionoj sali provede i po četiri sata.

Očno odjeljenje trenutno ima četiri ljekara – specijaliste i jednog na specijalizaciji. A dr Milić jedini za sada radi hirurgiju, dominantno ga zanimaju bolesti zadnjeg dijela oka, vitreoretinalna hirurgija i operacije katarakte, dok jedna mlađa koleginica planira da bude nosilac hirurgije glaukoma. Planiraju da u maju pokrenu Kabinet za glaukom.

Da prate progresiju u medicinskoj nauci pokazuje da su nedavno instalirali fundus kameru – uređaj koji omogućava slikanje očnog dna.

„Riječ je o fotografijama u visokoj rezoluciji i u planu nam je razvijanje skrining centra za dijabetičnu retinopatiju. Suština je da se pacijentu slika očno dno, to se uplouduje na server i postojećoj aplikaciji će moći da pristupe, ne samo mi oftamolozi iz Nikšića, već i kolege iz Crne Gore i svijeta. Tako se skraćuje vrijeme čekanja pacijenata. Riječ je o telemedicini iz oblasti oftamologije i nadam se da ćemo do sredine ljeta, najkasnije do septembra, pokrenuti taj svojevrstan pilot projekat u crnogorskom zdravstvu, za koji se nadamo da će zaživjeti na nacionalnom nivou“, najavljuje dr Milić.

Od jeseni dobijaju u probnoj demo verziji aparat iz SAD koji omogućava „trodimenzionalne operacije i posmatranje oka – operativnog polja na velikom ekranu kroz trodimenzionalne naočare, čime će biti omogućeno detaljnije sagledavanje očne strukture“. Tako će se i Nikšić naći na svjetskoj mapi sa zemljama gdje je predstavljena ta eksperimentalna tehnologija.

Saradnju su, kaže dr Milić, ostvarili sa Kliničkim centrom u Ljubljani, sa klinikama iz Milana, „pogotovo sa profesorkom Stelom Vujošević koja je među pet najznačajnijih oftamologa u svijetu“.

Nedostatak uslova za rad adekvatnih onome čemu streme, nadomještaju izuzetnim rezultatima, za šta je ogromna zasluga, kako ističe dr Milić, i profesionalnog sestrinskog kadra, na čelu sa glavnom sestrom Sonjom Nikolić.

Izvor: Adria TV

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) saopštilo je danas da je podnijelo još sedam krivičnih prijava osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da su M.K., R.K., C.T, Y.G., M.Y., Z.K. i V.K. dostavila lažne i neistinite obrazovne isprave za koje su u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave, nadležne ustanove utvrdile da nisu vjerodostojne javne isprave.
    Centralna proslava Saveza udruženja boraca NOR- a i antifašista Crne Gore povodom Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope biće održana 9. maja u 10 sati na platou spomenika na Grahovcu, simbolu crnogorske borbe za slobodu, saopštio je Generalni sekretar SUBNORA-a i antifašista Crne Gore Dragan Mitov Đurović.
    U Ulici Gojka Garčevića danas je otvoren info-pult Turističke organizacije, gdje građani i turisti mogu dobiti sve neophodne informacije i kupiti tradicionalne suvenire.