Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Mjere prevencije uspješne, u Crnoj Gori nema afričke kuge svinje

pig-1249586_640_1
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 22.09.2020. u 14:47

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja uspješno nastavljaju aktivnosti u cilju sprečavanja pojave bolesti afričke kuge svinja na teritoriji Crne Gore.

Od 2018. godine, kada je procijenjeno da spadamo u red država pod rizikom od pojave ove bolesti, u kontinuitetu se sprovode mjere za sprečavanje pojave afričke kuge svinja. Zbog povećanog rizika od pojave bolesti na našoj teritoriji, u 2020. godini intenzivirane su aktivnosti, posebno na podizanju svijesti javnosti s obzirom na prirodu ove bolesti i načine prenosa, gdje je ljudski faktor jedan od najznačajnijih.

“Afrička kuga svinja je virusna zarazna bolest svinja (domaćih i divljih) koja se manifestuje u obliku hemoragijske groznice sa mortalitetom i do 100 odsto. Afrička kuga svinja nije opasna za ljude i druge životinje. Bolest se ne liječi niti postoji vakcina protiv ove bolesti. Preventivne mjere su jedini način za sprečavanje pojave i zaustavljanje daljeg širenja bolesti. U slučaju pojave, jedina mjera je usmrćivanje oboljelih i na bolest sumnjivih životinja, kao i životinja iz kontaktnih gazdinstava”, navode iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Bolest se širi Evropom

Podsjećaju, afrička kuga svinja nikada nije zabilježena na teritoriji Crne Gore. N

“akon pojave afričke kuge svinja u Gruziji 2007.godine, registrovana je i u Rusiji i otada se širi, na područje Evrope i Azije. Trenutno je u Evropi zabijležena u Litvaniji, Letoniji, Polјskoj, Ukrajini, Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj, Moldaviji, Belgiji, Grčkoj, Srbiji, a prije desetak dana registrovana je i u Njemačkoj. Bolest je zabilježena i u Africi (odakle i potiče)”, dodaju.

Mjere prevencije za sada uspješne u Crnoj Gori

Mjere prevencije koje Crna Gora sprovodi obuhvataju pojačani nadzor domaćih i divljih svinja, rigoroznu kontrolu uvoza svinja i proizvoda dobijenih od svinja na graničnim inspekcijskim mjestima, informisanje svih zainteresovanih strana i ukupne javnosti o opasnosti od pojave ove bolesti i druge mjere.

“Na snazi je Naredba o zabrani uvoza i tranzita pošiljki živih domaćih i divljih svinja mesa i proizvoda od svinja radi sprečavanja unošenja opasne zarazne bolesti afričke kuge svinja kojom je propisana zabrana uvoza domaćih i divljih svinja, kao i uslovi za bezbjedan uvoz proizvoda porijeklom od domaćih i divljih svinja iz područja država u kojima je potvrđena ova bolest, a u skladu sa praksom zemalja EU i Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE)”, istakli su iz Uprave.

Kampanja podizanja svijesti o rizicima i obavezama

I u 2020. godini nastavilo se sa mjerama nadzora divljih i domaćih svinja, kao i kampanjom podizanja svijesti, kroz Program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja, koji je sastavni dio Agrobudžeta. Dio mjera finasira se od strane Evropske komisije.

“Jedna od ključnih aktivnosti u prevenciji pojave bolesti je kampanja podizanja svijesti koja ima za cilj veću informisanost o riziku od pojave ove bolesti, o obavezama i mjerama kojima se može spriječiti odnosno smanjiti rizik od pojave. U ovoj godini obezbijeđena su i sredstva za isplatu naknade u iznosu od 40€ euraza svako lice koje pruži sigurnu informaciju o pronalasku leša divlje svinje. U tu svrhu otvorena je dežurna telefonska linija na broj 067 666 632”, naveli su oni.

Kampanja obuhvata više aktivnosti:

– informisanje putem bilborda koji su postavljeni na 40 značajnih lokacija na teritoriji Crne Gore, sa informacijama za lovce, držaoce svinja, turiste i građane;
– izrađeni su i distribuiraju se flajeri sa ključnim informacijama o bolesti i mjerama prevencije
– informisanje putem postera;
– informativni audio i video spot na radiju i televiziji (javni servis – RTCG) i lokalne radio i televizijske stanice;
– održavanje radionica i treninga za ciljne grupe: držaoci svinja, Uprava za šume, po područnim jedinicama, Lovački savez i lovačke organizacije, veterinari i veterinarski inspektori, Veterinarska komora Crne Gore, nacionalni parkovi Crne Gore i parkovi prirode, klanice i mesna industrija, uvoznici i prerađivači mesa svinja, zaposleni u Upravi carine i Upravi policije, na graničnim prelazima, turističke organizacije, planinari i nadležne službe u lokalnim upravama.

Istovremeno, Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) je u sklopu kampanje za podizanje svijesti o afričkoj kugi svinja za zemlje jugoistočne Evrope pokrenula web stranicu na kojoj objavljuje informativne materijale, a koji su dostupni i na crnogorskom jeziku: https://www.efsa.europa.eu/en/StopASF#/me/ .

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.