Mladi nastavnici nedovoljno pripremljeni za izvođenje nastave

- Autor onogost.me
- 04.01.2017. u 15:15
Na Univerzitetu Crne Gore postoji prilični disbalans kada je riječ o nastavi iz pedagoško-metodičke grupe predmeta, koja ima važnu ulogu u obrazovanju budućih nastavnika razredne i predmetne nastave.
Stiče se utisak da i po završetku studijskih programa u kojima je zastupljena ova grupa predmeta svršeni studenti započinju radni angažman u školi nedovoljno pripremljeni za rad u realnim radnim uslovima, tj. da tek tada počinju da stiču praktična znanja o funkcionisanju nastavnog procesa, ocijenjeno je iz Ministarstva prosvjete.
Zbog nedovoljne opremljenosti i škola i fakulteta neophodnim učilima, svršeni studenti nijesu dovoljno pripremljeni za izvođenje nastave u kabinetima, čak ni u onim školama koje te kabinete imaju (kabinet za fiziku, hemiju i biologiju).
„S obzirom na to da Univerzitet Crne Gore nije više jedina visokoobrazovna institucija u Crnoj Gori u kojoj se školuju kadar za rad u obrazovnim ustanovama, potrebno je na nacionalnom nivou propisati minimum zastupljenosti pedagoško-metodičke grupe predmeta u studijskim programima na kojima se školuju budući nastavnici u obrazovno-vaspitnim ustanovama“, navodi se u Strategiji obrazovanja nastavnika u Crnoj Gori.
Za nastavnike koji realizuju nastavu u stručnim školama, a koji su završili nenastavničke studijske programe (inženjeri različitih profila, ekonomisti, pravnici i dr.), potrebno je sagledati mogućnost stvaranja uslova da u toku inicijalnog obrazovanja studenti mogu da izaberu nastavničke smjerove i tako steknu potrebna pedagoško-psihološka i didaktičko-metodička znanja. Definisanje i propisivanje pedagoško-psihološkog i didaktičko-metodičkog minimuma znanja i vještina koji svi budući nastavnici moraju imati u svom kurikulumu, bez obzira na to da li univerzitetske diplome stiču na državnom ili privatnim univerzitetima i fakultetima, nameće se kao neophodnost.
„Potrebno je u toku inicijalnog obrazovanja nastavnika osnažiti partnerstvo između institucija u kojima nastavnici rade, u kojima će biti zapošljeni, industrije, licenciranih organizatora obuke i institucija visokog obrazovanja kako bi se dobila kvalitetna obuka i efikasna praksa. Promovisanje doprinosa istraživanja kvaliteta obrazovanja nastavnika i kvaliteta rada nastavnika i unapređenja na osnovu rezultata istraživanja je preporuka za donosioce odluka, ustanove koje obrazuju nastavnike i vaspitno-obrazovne ustanove. 13 Mogućnost da se unapređuje znanje stranih jezika nastavnika, uključujući stručnu terminologiju, tokom početnog obrazovanja nastavnika i programa stručnog usavršavanja potrebno je dodatno promovisati i cijeniti“, zaključuje se u dokumentu.
portalanalitika.me
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0

