MOACG: Novinari često ne prijave napade

- Autor onogost.me
- 06.07.2025. u 09:22
Ipak, na osnovu istraživanja koje je sprovela MOACG, mnogi napadi ostali su neprijavljeni, primarno zbog umanjivanja važnosti incidenta i nepovjerenja u institucije.
“Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore nastoji doprinijeti stvaranju podsticajnijeg okruženja za rad novinara, u kojem se sloboda izražavanja štiti i kritička misao njeguje, a napadi, prijetnje i pritisci pravovremeno procesuiraju, kako bi država i cjelokupno društvo poslali poruku da se takve pojave ne tolerišu”, apostrofirao je predsjednik MOACG David Vukićević.
Govoreći o pravnom i institucionalnom okviru, saradnica na projektu Nina Giljanović (MOACG) konstatovala je da, iako zakonodavni okvir formalno pruža solidnu zaštitu novinarima, u praksi i dalje postoji ozbiljan raskorak između zakonskih odredbi i njihove dosljedne primjene, što dodatno ugrožava povjerenje novinara u institucije.
Sofija Kirsanov, autorka izvještaja o napadima na novinare/ke i rukovoditeljka Kancelarije za razvoj MOACG, detaljno je predstavila vrstu i strukturu napada, kao i slabosti u pravosudnom procesuiranju ovih slučajeva.
Od vrsta prekršaja, 15 incidenata predstavlja prijetnju po bezbjednost, 1 slučaj tešku tjelesnu povredu, 2 slučaja oštećenje novinarskih stvari, dok je 6 slučajeva svrstano u ostale vrste prekršaja (poput uznemiravanja, zastrašivanja i kombinovanih pritisaka). Posebno zabrinjava što su u najvećem broju slučajeva napada na novinare/ke, čak 15 njih, počinioci bili građani, što ukazuje na sve veći stepen normalizacije nasilja i nepovjerenja prema medijima u društvu. Najčešće mete napada u 2024. godini bile su medijske kuće Vijesti, RTCG, Antena M, TV E, Gradska RTV i Pobjeda, odnosno njihovi zaposleni.
“U okviru našeg kvantitativnog istraživanja, dominiraju online napadi, verbalne prijetnje i politički ili ekonomski pritisci na novinare i novinarke. Međutim, ti napadi nerijetko ostaju neprijavljeni, a i kada se procesuiraju, počinioci nerijetko ostaju neidentifikovani, sakriveni iza pseudonima”, objasnila je Kirsanov.
Info-sesiju realizovala je Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG), sa posebnim fokusom na mlade novinare i novinarke, 4. jula 2025. godine u Omladinskom klubu „Zona mladih“ u Podgorici u okviru projekta „Bez straha, STOP cenzuri: Sigurnost novinara na prvom mjestu“, koji sprovodi Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore uz podršku Evropske unije i Sindikata medija Crne Gore kroz program SafeJournalists Network.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 1
