Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Mobilisati studente da koriste strane stipendije, prednosti mnogobrojne

72362440_1200037320175188_3209008931447767040_n
Marija Goranović
  • Autor onogost.me
  • 14.10.2019. u 11:44

U posljednje tri i po godine je oko 600 studenata Univeziteta Crne Gore koristilo stipendije kako bi stekli znanje na nekom od stranih obazovnih ustanova, dok je nastavu na našem Univerzitetu pohađalo 150 stranih studenta. Ovako mala dolazna mobilnost uslovljena je nedostatkom nastave na engleskom jeziku.

To je saopšteno na današnjoj panel diskusiji „Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama“ Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) u okviru projekta „Edukacijom i dijalog do EU“ koji je finansijski podržan od strane Ministarstva javne uprave.

Marko Čupić ispred CEDEM-a ocijenio je da su preko brojnih stipendija šanse za studente mnogobrojne i potrebno je informisati buduće visokoškolce o mogućnostima.

„Uzeli smo Nikšić kao centar naučnih i obrazovnih institucija i ustanova da bismo aktivirali dosta interesantno pitanje, a to je pitanje mobilnosti studenata obrazovanja, mogućnosti za napredak. Sada kada se dešava situacija da se lome koplja, a razmišlja se o tome šta bi trebalo upisati, smatram da su diskusije ovog tipa vrlo plodotvorne i da daju podstrek da se razmišlja u pravcu razmjene i usavršavanja“, kazao je Čupić.

Nikolina Radulović, stručna saradnica Kancelarije za međunarodnu saradnju pri Rektoratu Univerziteta Crne Gore kazala je da se kroz brojne EU programe- Tempus, Erasmus plus doprinijelo internacionalizaciji Univerziteta.

Kako je kazala, studenti trenutno imaju mogućnost da apliciraju na 32 konkursa, u okviru kojih ima mjesta za 93 studenta i 107 za nastavno osoblje.

 „Studenti koriste mnoge programe mobilnosti, dok osoblje ima priliku da boravi na renomiranim ustanovama visokog obrazovanja u inostrastvu i da razmjenimo iskustva sa kolegama koji dolaze na naš Univerzitet. Student koji je završio prvu godinu može da provede od tri do šest mjeseci na nekoj ustanovi. Ovo nijesu potpune stipendije, jer je cilj usavršavanje studenata i vraćanje kako bi po završetku doprinijeli državi u kojoj žive. Stipendije pokrivaju sve, dobija se mjesečni iznos, kao i boravak u studenstkom domu. Roditelji ne moraju finansijski da podržavaju studente koji pođu na razmjenu“, kazala je Radulović.

Prema njenim riječima, UCG ima potpisana 94 bilaterna ugovora u okviru Erasmus plus programa, a pravo na stipendiju imaju sve studenti koji su završili prvu godinu studija i poznaju engleski jezik.

Studentima i nastavnom osoblju, kako je ocijenila je Ljiljana Gogić, saradnica iz Erasmus plus kancelarije, je omogućeno da jedan dio obrazovanja provedu na nekom od stranih Univerziteta što će im biti od koristi u daljem studiranju i nastavku rada.

„Svi pojedinci koji učestvuju u razmjeni postanu inovativniji i kreativniji, imaju rješenja za postojeće probleme sa kojima se suočava naš sistem visokog obrazovanja“, objanila je ona.

Pored stipendija koje pruža Erasmus plus program, brojne su one koje dolaze od Vlada stranih država. Kina, Slovačka, Italija, Rusija, Mađarska i Turska nude mogućnost besplatnog studiranja na njihovim Univerzitetima kazala je generalna direktorka Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Crne Gore Mubera Kurpejović.

„Kada govorimo o srednjoškolcima, tu su stipendije Ujedinjenih svjetskih koledža. Do sada su bile aktuelne ponude Mostar, Italija i Njemačka. Stipendija za srednjoškolce ne iziskuje dodatne troškove u smislu da participira u školarini, već to pokrivaju Ujedinjeni svjetski koledži . Ono što je dobro – dobijate diplomu koja je međunarodno priznata i učenici koji su koristili tu stipendiju nastavili su obrazovanje na najpoznatijim ustanovama i fakultetima. Neki su se vratili i sada pokrivaju značajna mjesta u crnogosrkom sistemu“, kazala je Kupejović.

Kako je kazala, Mađarska je ove godine dodijelila 30 stipendija crnogosrkim studentima, a njih 60 trenutno stiče znanje u Turskoj.

Marija Goranović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Četiri lica su procesuirana zbog krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom narkotika, te izvršeni pretresi na više lokacija u Nikšiću u okviru višemjesečne istrage pod kodnim nazivom "Drivers", saopšteno je iz Uprave policije.