Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ministarstvo: Medvjed se može odstrijeliti ako predstavlja prijetnju, uz poštovanje propisa

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 23.04.2025. u 11:09
Interventni odstrijel mrkog medvjeda, koji je zakonom zaštićena vrsta divlje životinje, može se odobriti ako je u pitanju problematična jedinka koja predstavlja opasnost, posebno u slučaju napada na čovjeka, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Oni su se oglasili povodom situacije u nikšićkom selu Brestice, gdje su četiri osobe prošle sedmice uhapšene zbog sumnje da su vatrenim oružjem usmrtile medvjeda.

Mještani su u ponedjeljak protestovali i podržali lovce koji su, kako kažu, na njihov poziv u pomoć odstrijelili medvjeda koji je, kako tvrde, u proteklih nekoliko godina uništio više od stotinu grla stoke.

Traže da se oslobode lovci koji su usmrtili medvjeda: “Branili su naše živote i imovinu”

Ministarstvo je saopštilo da razumije sve probleme sa kojima se susreću poljoprivrednici i mještani seoskih područja, kojima su, kako su rekli, na raspolaganju za svaki vid pomoći i saradnje. Napominju da je “sve probleme potrebno i moguće rješavati u okviru institucija”, u skadu sa važećim propisima.

“Gazdovanje mrkim medvjedom (Ursus arctos L.) u Crnoj Gori obavlja se u skladu sa Planom gazdovanja za ovu vrstu, koji je Vlada donijela u junu 2024. godine. U cilju realizacije ovog plana, Vlada je u aprilu tekuće godine donijela Akcioni plan gazdovanja mrkim medvjedom za 2025. godinu (što je godišnja obaveza), sa rokom važenja od 1. aprila do 31. marta 2026. godine, u kojem su istaknute najznačajnije mjere i aktivnosti koje će se sprovoditi u ovoj godini”, pojasnili su.

Ističu da je osnovni cilj gazdovanja medvjedom očuvanje stabilne populacije medvjeda, u brojnosti koja osigurava izbjegavanje opasnosti za lokalno stanovništvo i njegovu imovinu, sa što manje konfliktnih situacija između čovjeka i medvjeda i koja osigurava njihovu sposobnost za opstanak i suživot sa čovjekom. To podrazumijeva gazdovanje u okviru međunarodnih i domaćih propisa i očuvanje njegovih prirodnih staništa, uz primjenu najboljih modela zaštite, sa težištem na uzgoju i zaštiti, kao i izbjegavanju opasnosti za čovjeka i njegovu imovinu, dodaju iz Ministarstva.

“Radi lakšeg i bržeg rješavanja zadataka vezanih za sprovođenje Planova gazdovanja, a naročito u slučaju potrebe rješavanja hitnih i neželjenih situacija na terenu (pojava problematičnih jedinki opasnih po ljude, stoku i drugu imovinu, bolesti, stradanje u saobraćaju, potreba zaplašivanja jedinki, premještanje i sl.), Ministarstvo je obrazovalo Interventni tim, kao uže operativno tijelo koje sarađuje lokalnim korisnikom lovišta, upravljačem zaštićenog područja, lokalnim stanovništvom i drugim zainteresovanim grupama”, piše u saopštenju.

Kazali su da Interventni tim čine predstavnici različitih institucija i struka – veterinari, predstavnici nadležne inspekcije, predstavnici korisnika lovišta, institucija iz oblasti zaštite prirode, zaštićenih prirodnih dobara i drugi – vodeći računa o teritorijalnoj zastupljenosti članova tima.

“Prilikom pojave mrkog medvjeda koji izaziva probleme (ne bježi od ljudi, ponovljeno radi štete u naselju, traži hranu iz ljudskih izvora, predstavlja i opasnost za ljude i dr.) potrebno je preduzeti mjere odvraćanja medvjeda od nepoželjnih oblika ponašanja (uklanjanje izvora hrane, sprečavanje pristupa i pokušaji tjeranja odnosno plašenja)”, dodaju.

Pri tome, kako su rekli, treba konsultovati lokalnog člana Interventnog tima i stručnu službu korisnika lovišta, odnosno zaštićenog područja.

“Ako medvjed nastavi s problematičnim ponašanjem i predstavlja opasnost, može se odobriti interventni odstrijel problematične jedinke, posebno u slučaju napada medvjeda na čovjeka, što je i istaknuto u Akcionom planu za 2025. godinu. Zahtjev za interventni odstrjel medvjeda podnosi korisnik lovišta ministarstvu nadležnom za poslove lovstva u pisanom obliku s pratećom dokumentacijom: tačnim opisom mjesta i vremena pojavljivanja problematičnog medvjeda, opisom problematičnog ponašanja, kao i preduzetim mjerama za promjenu ponašanja problematičnog medvjeda, kao i mišljenje člana Interventnog tima”, kažu iz Ministarstva.

U slučaju prihvatanja zahtjeva za interventni odstrijel, odobrenje za njegovo sprovođenje odrediće vremensko razdoblje u kojem se on može izvršiti, ko ga može izvršiti, kao i mjere koje treba preduzeti da se odstrani upravo onaj medvjed koja izaziva probleme.

“Interventni odstrjel mora se obaviti u dogovoru s članom Interventnog tima. Samo u izuzetno hitnim slučajevima prethodno odobrenje može se dati i telefonskim putem”, piše u saopštenju.

Izvor: vijesti.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci