Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nastavljaju se Anina i Jovankina putovanja: Zaboravljene staze od danas i na blogu

25593373_10213793626689285_382706173_n
privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 24.12.2017. u 13:31

Prošle su skoro dvije godine otkako su se Ana Dragićević i Jovanka Komnenić, po sopstevenim riječima djeca majke prirode i putopisci iz grada piva i čelika, posvetile istraživanju istorije, običaja, netaknute prirode, kulture i otkrivanju čuda naše prelijepe Crne Gore.

Statistika kaže 76 jedinstvenih putopisa, uvijek jednako uzbudljivih, edukativnih i emotivnih, jer oni su čuvari ognjišta naših prađedova, a to nikog ne ostavi ravnodušnim.

Sve je počelo iz njihove ljubavi prema selu i seoskom načinu života koji su upoznale i zavoljele provodeći ljetnje raspuste na svojim selima, a kulminiralo nedjeljnom kolumnom na portalu onogost.me, pod nazivom „Zaboravljenim stazama“. U njoj, kroz formu putopisa i sa puno slika, oblikuju svoje utiske i doživljaje svakog pojedinačnog sela.

One istražuju sela, zaseoke i katune Nikšića, Šavnika i Plužina.

Njihova kolumna naišla je na pozitivne reakcije, kako od starijih tako i od mlađih generacija zbog jake životne i istorijske vezanosti ovdašnjih stanovnika sa selom.

,,Sve je počelo kao hobi, želja za otkrivanjem novih sela, zaseoka, tvrđava, katuna, spomenika,crkava. Smatramo da smo još  uvijek zadržale istu uzbuđenost i želju prije nego krenemo na novo putešestvije, kao na početku jer za dobru avanturu je potrebno samo malo dobre volje, par sendviča i termos tople kafe.  Naši članci rasli su i razvijali se zajedno sa našim razumjevanjem sela i svega što ono ima da ponudi. Najveće bogatstvo koje ponesemo iz svakog sela nisu činjenice, niti  nevjerovatne  prirodne ljepote, već poznanstva sa ljudima koji su ostali u njima. Neke bake i đedove nećemo nikada zaboraviti. Onu staricu što nas je darivala sa dvije rumene jabuke za dvije rumene đevojke, đeda koji je nesvjesno stiskao štap dok je besjedio o svom zavičaju, kisjelo mlijeko koje smo probale u jednoj kolibi, poglede usamljenih ljudi i zahvalnost što smo sa njima malo prozborle ili se slatko nasmijale”, kažu autorke.

,,Naša sela su, nažalost, svakim danom sve napuštenija i zaboravljenija, a svako od njih ima svoju priču, poznatu istorijsku ličnost, skriveni spomenik kulture ili pak seosku crkvicu koja predstavlja sakralni spomenik od velikog značaja. Kroz našu kolumnu i rad želimo da probudimo kod čitalaca želju da pamte i čuvaju svoju đedovinu i da ne prekinu korijenje, koje je duboko uraslo u crnogorsku zemlju. Cilj nam je da ukažemo na sva značajna i interesantna mjesta, spomenike kulture, izletišta, koja vrijedi obići, a koja su manje poznata i valorizovana, da stavimo na mapu značajne kulturno-istorijske spomenike, ukažemo na ličnosti koje su oblikovale crnogorsku istoriju i upoznamo svijet sa stazama koje ne smiju biti zaboravljene!”

 „Nadamo se da će se vremenom steći uslovi da naše reportaže okupimo sve u jednu publikaciju, pa će i oni koji ne koriste moderna sredstva informisanja imati priliku da se upoznaju s onim što radimo.  Do tada,  naše putopise možete i dalje čitati na portalu Onogošt , a od danas i na našem blog-portalu www.stazama.me ”, dodaju Ana i Jovanka.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Doktorandima Univerziteta Crne Gore dodijeljene su 22 od ukupno 30 stipendija izvrsnosti za doktorska istraživanja, koje dodjeljuje Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore, čime je dodatno potvrđen kvalitet njihovog naučnoistraživačkog rada, saopštno je iz UCG.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) su kazali da Komisija za provjeru bezbjednosnih smetnji za vršenje policijskih poslova u Ministarstvu unutrašnjih poslova utvrdila da za 44 policijska službenika postoje bezbjednosne smetnje za dalji rad, saglasno članu 162 Zakona o unutrašnjim poslovima.