Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšić i dalje “pod ključem”

ecvtxowxyaymv_z
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 31.03.2021. u 13:12

Ministarstvo zdravlja, Klinički centar Crne Gore i Institut za javno zdravlje (IJZ) organizovali su danas redovnu konferenciju za medije na kojoj su, pored analize trenutne epidemiološke situacije u zemlji, izazvane pandemijom korona virusa, predstavljene nove epidemiološke mjere.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, saopštila je da će od četvrtka, 1. aprila, građani moći da se kreću van mjesta stanovanja do 22 sata.

“Bašte ugostiteljskih objekata otvaraju se u Podgorici, Baru, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Andrijevici, Pljevljima, Beranama, Ulcinju i Cetinji. Za stolom u baštama kafića mogu da sjede dva gosta, uz poštovanje razmaka između stolova”, saopštila je Borovinić Bojović.

Mjere, kako je navela ministarka, važe do 9. aprila.

“Tržni centri i dalje ostaju zatvoreni, a dosadašnja ograničenja ostaju u Nikšiću i Šavniku, jer oni i dalje imaju preko 2.000 zaraženih na 100.000 stanovnika”, kazala je ministarka zdravlja.

Ministarka zdravlja je rekla da je zlonamjerna infrormacija da se broj testiranih na dnevnom nivou smanjio na 13 odsto.

“Za razliku od nekih koji su to saopštavali ja sam bila sretna, a reći ću i zašto. Ne zato što smo namjenski smanjivali broj testiranih, već zato jer je broj onih koji su imali simptome ili potrebu, ili razlog da budu testiranih ukupno bio manji na dnevnom nivou”, rekla je Borovinić Bojović.

Ministarka zdravlja saopštila je da se broj testiranih na dnevnom nivou smanjio na nekih 13 odsto.

Ona je rekla da je uspješnost liječenja od korona virusa značajno veća u Crnoj Gori u odnosu na brojne razvijene države svijeta.

Ministarka je zamolila građane da poštuju epidemiološke mjere.

“Moramo da zajedniči shvatimo ulogu svakog pojedinca lično. Poštovanjem mjera nesumnjiv će biti doprinos svakog pojedica”, kazala je ministarka i apelovala na građane da se vakcinišu i poručila da je svaka vakcina bezbjedna i efikasna.

Na pitanje novinara o bezbjednosti AstraZeneka vakcine, Borovinić Bojović se pozvala na zvanične podatke SZO da je ta vakcina sigurna, efikasna i bezbjedna, te da je rizik zanemarljiv u odnosu na korist imunizacije. 

“Vakcina AstraZeneka, koja je došla u našu zemlju je odobrena od strane Evropske agencije za ljekove, SZO i Instituta za ljekove i medicnska sredstva u Crnoj Gori”, navela je minsitarka zdravlja.

Poručila je da bi najviše bila zadovoljna “kada bi svi bili vakcinisani”, te da su u finalnoj izradi promotivnog materijala u okviru kampanje za vakcinaciju protiv koronavirus. 

Borovinić Bojović je saopštila da će u aprilu stići značajno veći broj vakcina. 

Po pitanju asimptomatskih slučajeva, oni mogu da prime vakcinu i to nije nije kontraindikacija, odgovorila je spidemiološkinja Božović, na pitanje novinara RTCG.

“Kada prođe period od 20 dana, vakcina može da se primi. S obzirom na to da je imuni sistem odreagovao, nema potrebe da se odmah vakcinišu, mogu da sačekaju i do šest mjeseci i da se tada vakcinišu”, pojasnila je Božović. 

Kada je riječ o alergijskim reakcijama, Božović je kazala da nijedna vakcina ne sadrži antibiotike iz grupe penicilina.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci