Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšićki ekolozi pokrenuli aplikaciju “Čuvari šuma”: Pomoć u suzbijanju nelegalnih radnji u šumarskom sektoru

  • Autor onogost.me
  • 16.05.2022. u 09:43

Kako bi zajednički pomogli našim šumama, Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) razvilo je aplikaciju "Čuvari šuma", koja korisnicima pruža mogućnost da aktivno učestvuju u zaštiti šuma od nelegalnih aktivnosti po pitanju podmetanja požara i bepravne sječe.

Aplikacija „Čuvari šuma“ namijenjena je, kako su kazali, svim savjesnim građanima koji žele prijaviti nepravilnosti u šumarskom sektoru.

Dostupna je dodaju posredstvom google play store i lako se može prenijeti na android telefon.

“Korišćenje aplikacije vrlo je jednostavno. Kada dođete na lokaciju gdje smatrate da su izvršene nelegalne radnje, pokrenite aplikaciju. Kliknite na opciju Pošalji prijavu. Zatim kliknete na polje Lokacija i klikom na strelicu u desnom donjem uglu prikazaće Vam se Vaša trenutna lokacija. Da je potvrdite, kliknite opciju Odaberi lokaciju. Zatim popunite ponuđene opcije koje se odnose na broj posječenih stabala, Vrstu drveća, Opštinu i Kratak opis sječe sa podacima kojima raspolažete. Možete ostaviti svoje ime i prezime ili anonimno prijaviti sječu. Napravite fotografiju nelegalne sječe ili snimite kratak video. Nakon toga ostalo je samo da provjerite podatke koje ste unijeli, zatim kliknete dugme Pošalji, i prijava je napravljena”, objasnili su nikšićki ekolozi.

“Vaša prijava zajedno sa ostalima naći će se na mapi koju će analizirati projektni tim. Služiće kao mehanizam informisanja javnosti i nadležnih institucija koje će na jednom mjestu moći da imaju uvid u aktivnosti sječe i adekvatno reaguju”, pojasnili su oni.

Iz DMEN-a se nadaju da ćemo zajedno uspjeti da pomognemo da se nelegalne aktivnosti smanje i da svi zajedno uživamo u čistom vazduhu i ljepoti koju nam šume pružaju.

Kako su kazali, aplikacija je napravljena da bi imala široku primjenu i namijenjena je svim ljudima dobre volje, a pogotovo onima koji svoje slobodno vrijeme koriste da bi boravili u prirodnom okruženju i na planinama.

Mobilna aplikacija izrađena je u okviru projekta „Održivo upravljanje šumama za sve“, koji realizuje NVO Društvo mladih ekologa Nikšić u partnerstvu sa NVO Župa u srcu. Projekat finansiraju Evropska unija i Vlada Crne Gore.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zajedničkim snagama sa učenicima/ma JU Gimnazija „Stojan Cerović“ i  profesoricom Marijom Lazarević, a pod vođstvom najvećeg pregaoca Joka Radovića, zvanično je otvorena deseta sezona u Eko parku „Blace“, saopštili su iz NVO Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN).
Tržišni inspektori će tokom predstojećeg Praznika rada kontrolisati poštovanje odredbi Zakona o unutrašnjoj trgovini, koje se odnose na zabranu trgovine, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.