Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Njegova ljubav su oldtajmeri, muzika i poezija

12507029_1239631209396732_2121184804_n
privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 09.01.2016. u 14:00

Devetnaestogodišnji Nikšićanin Nenad Todorović najmlađi je kolekcionar oldtajmera u gradu pod Trebjesom. Iako tek punoljetan, ovaj mladić ima iza sebe pozamašno iskustvo kada je u pitanju ljubav prema starim automobilima. Prije svega popularnim "bubama". 

Sve je počelo još u osnovnoj školi, a dosta toga je uticalo na njegovu ljubav prema oldtajmerima koji odolijevaju zubu vremena, i koji, kako kaže, nijesu za poređenje sa savremenim plastikanerima. 

"U svom posjedu trenutno imam samo jednog oldija, bubu iz 1975. godine, koja je u fazi restauracije. Njoj je prethodilo šest buba, koje su djelimično, ili više sređene, ali zbog nemogućnosti da sa svojih devetnaest godina održavam toliko starih mašina, rasprodao sam sve i posvetio se restauraciji ove bube, koja zaista zavređuje pažnju", kaže za CdM Nenad.

"Od svih limenih ljubimaca najviše žalim što nijesam zadržao Mercedesa miniku iz 1968. godine, koja je bila mnogo dobar i pouzdan auto. Uz malo truda, nakon par mjeseci "ležanja", našoj porodici je služila kao svakodnevni automobil. Poznato je da su restauracije ovih auta ozbiljna stvar, i za mene prevelik zalogaj, pa je Mercedes našao novog vlasnika i spreman je skoro za nova krstarenja putevima, jer je on, bez imalo razmišljanja drumska krstarica", dodaje on.

Dotjerivanje i održavanje ovih ljubimaca podrazumijeva i pronalaženje najpovoljnijih neophodnih djelova i najboljih majstora. U tom smislu, udruživanje u klubove ljubitelja ima velike prednosti. Bavljenje oldtajmerima je timski hobi, za razliku od sakupljanja markica, novčića, umjetničkih predmeta. Članovi udruženja pomažu jedni drugima za sve neophodne informacije, a mnogi među njima su i sami vremenom razvili mehaničarske vještine. 

"Održavanje auta je definitivno zaštitni znak naše porodice, tako da nije teško. Nije teško sve dok je tu Aćim Mandić, koji i u poodmaklim osamdesetim godinama čuje naše probleme ili bolje reći osjeti ih. U Jugoslaviji, boljeg majstora za mali bokser motor ovog kultnog auta nema. Popravljao bube, motore aviona, vatrogasne motore, bio u Nikšićkom gradskom orkestru, jednom riječju, kako moj drugar i čovjek koji je neizostavno tu, Nikola Miljanić, kaže "Genije". Djelovi se pronalaze relativno lako, bar za naše ljubimce. Svima nam je opšte poznato da je Ferdinand Porše tvorac ovog kultnog automobila. Kažu da je projekat jednim dijelom ukrao od "Tatre". Kako god. I on je genije. I hvala mu. Ono što bubu čini posebnim automobilom jeste i titula kultnog automobila. Proizvodnja u čak 21 milon primjeraka, ali i dalje sve više tražena. Ono što je neobično jeste da ima bokser motor, koji ima horizontalno kretanje klipa postavljenog u cilindru. Rijetki su to motori", kaže ovaj mladi zaljubljenik u oldtajmere.

Član je klubova koji su posvećeni ovim limenim ljubimcima.

"Tvorac sam grupe Old Timer Crna Gora, koja na Facebooku postoji već nekoliko godina i uspešno radi. Sve to ne bi bilo to da ne spomenem pomoćne administratore, Danila Todorovića, Dejana Savićevića i druge. Old Timer scena u Crnoj Gori zaživljava sve više. To me raduje. A kad poslije mnogo truda, ljubavi, sredstava izvezemo naše ljubimce, kad zasjaje u punom sjaju, obično nailazimo na riječi hvale, oduševljenja, a na maturskim večerima, koje sam vozio najveće aplauze publike", kaže Nenad.

Osim ljubavi prema oldtajmerima Nenad gaji ogromnu ljubav prema muzici i poeziji, pa je nedavno napisao i pjesmu inspirisan radom i stvaralaštvom Miladina Šobića, kojeg smatra najvećim kantautorom na ovim prostorima. O toj nejgovoj strasti, portal Onogošt već je pisao. 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Pomjeranje starosne granice za krivičnu odgovornost maloljetnika ne bi doprinijelo smanjenju maloljetničke delinkvencije, odnosno padu broja krivičnih djela čiji su izvršioci djeca – ocijenio je za Pobjedu advokat Veselin Radulović, dok je Snežana Kaluđerović iz Centra za građansko obrazovanje istakla da bi smanjenje starosne granice za krivičnu odgovornost moglo dovesti do povećanja broja maloljetnika koji se suočavaju sa krivičnim postupkom, što bi, kako smatra, moglo imati dugoročne posljedice na njihov razvoj.
Od sredine jula do danas kju groznica je potvrđena kod goveda na sedam gazdinstava na području opštine Danilovgrad i na 10 gazdinstava sa mliječnim kravama u opštini Nikšić.