Održana informativna sesija za projekat „Podrška socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana“

- Autor onogost.me
- 17.10.2019. u 12:55
U Tehnopolisu je danas organizovana informativna sesija povodom javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za projekat „Podrška socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana“.
Tatjana Anđelić, načelnica Odjeljenja za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, kazala je da je u prethodnom periodu bilo korisnik IPA sredstava i ti projekti su uključivali rodnu ravnopravnost, antidiskriminaciju, socijalnu inkluziju Roma, Romkinja, Egipćana i Egipćanki, ali ono što je za njih u narednom periodu izazov i veoma interesantno je da će se prvi put po sistemu decentralizovanog modela voditi ovaj projekat, jer je do sada bio centralizovani model.
„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je u ovom programu konkretno zaduženo za akciju koja nosi naziv Unapređenje socijalne inkluzije sistema socijalne i dječje zaštite, aktivnost koja se zove Uključivanje marginalizovanih grupa u škole“, istakla je Anđelić dodajući da se realizuju dva ugovora od kojih je jedan upravo onaj o koje danas govore.
„To je dodjela bespovratnih sredstava za grant šemu za projekat podrške socijalne inkluzije Roma, Romkinja, Egipćana i Egipćanki. Ovaj projekat će se prije svega odnositi na uključivanje saradnika u socijalnoj inkluziji Roma, Romkinja, Egipćana i Egipćanki u oblastima zdravstva, zapošljavanja i socijalne zaštite. Oni će u okviru ovog projekta biti obučeni prije svega za ovo zvanje i određeni broj njih će raditi projektno godinu dana u zdravstvenim ustanovama, područnim kancelarijama zavoda za zapošljavanje i ustanovama socijalne zaštite u 11 opština u Crnoj Gori. To će biti opštine Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Cetinje, Herceg Novi, Nikšić, Pljevlja, Podgorica, Tivat i Ulcinj. Takođe se očekuje u okiru ovog projekta da se radi na sprovođenju jačanja antidiskriminacionih politika, naročito na lokalnom nivou, kroz aktivnosti jačanja administrativnih kapaciteta“, navela je ona.
Istaknuto je da je ovaj projekat osmišljen u skladu sa posvešćenošću Vlade Crne Gore za kreiranje i implementaciju politika za brže i potpuno socijalno uključivanje i poboljšanje ekonomskog položaja, Roma, Romkinja, Egipćana i Egipćanki u Crnoj Gori.
„Upravo u skladu sa tim nekim namjerama i opredjeljenjima mi smo usvojili strategiju za socijalnu inkluziju Roma, Romkinja, Egipćana i Egipćanki za period 2016. – 2020. godina. Ta strategija je u nadležnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Mi imamo konkretne planirane mjere i zadatke u oblasti koje su date strategijom i imamo akcione planove koje donosimo na godišnjem nivou. Javni poziv za dostavljanje predloga projekata je objavljen 7. avgusta ove godine na svim relevantnim sajtovima i u dnevnim novinama, a današnja informativna sesija organizovana je u cilju da damo neka pojašnjenja i da prosto vi imate priliku da postavite pitanja“, navela je Anđelić navodeći da ovaj program uključuje i druga ministarstva.
Načelnica Direkcije za programiranje i implementaciju EU fondova u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, Biljana Krstajić, kazala je da je za cjelokupan program obezbijedili 18 miliona eura iz predpristupnih fondova od EU, kako bi se finansirali projekti usmjereni na pružanje boljih uslova za zapošljavanje stanovništva, poboljšanje kvaliteta formalnog i neformalnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja i za socijalno uključivanje osoba u nepovoljnom položaju i smanjivanje rizika od siromaštva.
„Program će trajati do 2023. godine, a zajedno ga pored Ministarstva rada i socijalnog staranja sprovodimo sa Ministarstvom prosvjete, Ministarstvom nauke, Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava, Ministarstvom finansija i Upravom javnih radova i zapravo predstavlja dokaz kontinuiteta saradnje Vlade Crne Gore i Evropske komisije u oblasti politika zapošljavanja i obrazovanja, kao i kontinuitet podrške i pomoći delegacije EU u Crnoj Gori“, istakla je Krstajić.
Ona je dodala i da su za aktivnosti Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, koja se odnose na uključivanje marginalizovanih grupa u društvo, a posebno pripadnika romske i egipćanske populacije, ovim programom obezbijeđeno 700.000 eura, od čega je za poziv koji je danas predstavljen izdvojeno blizu 440.000 eura.
„Rezultati koji se žele postići ovim pozivom, a to je da se predstavnici romske i egipćanske populacije najprije osposobe za saradnike, a kasnije i zaposle u zdravstvenim institucijama, biroima rada i centrima za socijalni rad u 11 opština u Crnoj Gori, nas obavezuje da uložimo dodatne napore kako bi dalje podsticali jačanje dijaloga, saradnju i koordinaciju među relevantnim državnim i lokalnim institucijama, naravno predstavnicima romske i egipćanske zajednice, civilnim društvom i saradnicima u socijalnoj inkluziji i podržali uključivanje romske i egipćanske populacije u sve sfere društva u Crnoj Gori“, kazala je Krstajić.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
