Ograničenje kretanja, zabrana međugradskog saobraćaja vikendom, skraćen rad prodavnica i lokala

- Autor onogost.me
- 13.11.2020. u 14:12
Nacionalno koordinaciono tijelo danas je donijelo novi set mjera u cilju suzbijanja širenja koronavirusa koje će važiti do 1. decembra, za cijelu Crnu Goru.
Saopštene mjere su:
1. Zabrana kretanja od 21 do pet ujutru uz predefinisane izuzetke – obavljanje posla i privrednih aktivnosti, zdravstvene potrebe i humanitarni razlozi
2. Najviše četiri osobe se mogu kretati zajedno na otvorenom prostoru
3. Zabrana teritorija kretanja van opština od petka u ponoć do nedjelje u ponoć izuzev za obavljanje posla i privredne aktivnosti, zdravstvene potrebe i humanitarni razlozi
4. Zabranjuju se vjerski skupovi, saučešća, svadbe, sva privatna okupljanja i proslave (rođendani, krštenja i druga slavlja)
5. Dozvoljeni su obredi u religijskim objektima bez prisustva vjernika
6. Rad svih ugostiteljskih objekata je od sedam do 20 časova. Svaki ugostiteljski objekat mora imenovati odgovorno lice u svakom objektu za primjene mjera.
7. Omogućen rad ugostiteljskih objekata uz nošenje maske i u otvorenom i zatvorenom osim tokom konzumiranja hrane i pića. Dezinfekciona sredstva moraju biti na svakom stolu. Dezinfekcija ruku na ulazu i izlazu je obavezna. Obavezno je postavljanje pleksiglasa između stolova. Broj osoba za istim stolom je četiri, ali mora razmak biti dva metra. Na terasama mogu za stolom biti četiri osobe uz razmak od dva metra između njih i između stolova.
8. Rad fitnes centara za rekreativce – uz obavezno korišćenje maski. Jedna osoba može biti na deset metara kvadratnih, a grupni treninzi su zabranjeni.
9. Zabrana posjećivanja u stambenim objektima za lica koji nisu članovi istog domaćinstva.
Mjere važe do 1. decembra uz mogućnost produženja, a na snagu stupaju u nedjelju 15. novembra, nakon što budu objavljene u Službenom listu.
Hrapović: Apeli nijesu dali rezultate, poziv da se organizuje rad od kuće
Prema riječima ministara zdravlja Kenana Hrapovića, jedan dio građana je svjesno ili nesvjesno potisnu da postoji koronavirus i na globalnom nivou i u Crnoj Gori.
Kod jednog dijela građana, kako je naveo ministar, apeli nijesu dali rezultat.
“U situaciji velike transmisije, sistem “semafor” su dali rezultate, ali ne onakve kakvi su se očekivali”, kazao je Hrapović.
Istakao je da su zdravstveni radnici pod velikim pritiskom i trpe veliku žrtvu.
“Svako od nas može pomoći poboljšanju ove situacije. Ko je zdrav, pravilo je jednostavno – distanca, ruke, maska. Ako sumnjate da ste zarazni – izolujte se… Svako od nas je dio rješenja”, dodao je Hrapović.
Kako je kazao, nijesmu doprinijeli do jednog broja građana, koji ne poštuju mjere.
“Građani u gradu u kojem su zatvoreni lokali idu u drugi grad. To je primjer lične neodgovornosti. Znam da svako od vas zna nekog ko je imao koronu. Mnogi su izgubili svoje voljene i saosjećamo se sa njihovim bolom. Čini se besmislenim tražiti krivca u ovoj teškoj sitaciji, možemo svi uraditi da pomognemo u ovoj teškoj situaciji”, kazao je Hrapović.
On je apelovao na građane da poštuju mjere i javni djelatnici ličnim primjerom daju doprinos.
“Jedino pitanje života i smrti ne smijemo da politizujemo. Krajnje je vrijeme da shvatimo u kakvoj se situaciji nalazimo i počnemo da poštujemo ove krajnje jednostavne mjere”, rekao je Hrapović.
On je apelovao da se organizuje rad od kuće, smjenski rad, klizno radno vrijeme. Pozvao je i državne zvaničnike i političke lidere da pošalju poruke zdravstvenih vlasti, medicinskih radnika, ukažu na ozbiljnost situacije i pozovu na striktno poštovanje mjera.
Mugoša: Ukoliko ne primijetimo poboljšanje, mjere će biti još restriktivnije
Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša kazao je da situacija ide ka dramatičnoj, te da je Institut predlagao potpuni lockdown. Ako se ove mjere budu poštovale, kako je kazao, doći će do smanjenja broja zaraženih.
“Situacija je složena i sama broja 8.828 aktivnih slučajeva govori dovoljno o ozbiljnosti. Ukoliko narednih dana ne primijetimo poboljšanje, mjere će biti još restriktivnije, naglasio je Mugoša.
Očekuje da mjere za skoro 20 dana dovedu do mirnijeg perioda kada će, kako je naveo Mugoša, moći da se govori o relaksiranju mjera.
“Ali mjere treba da se poštuju i kontrolišu na pravi način”, istakao je Mugoša.
On je dodao da svi koji su važni i bitni u ovom društvu, misleći da sve poluge vlasti učine sve što je do njih da pošalju odgovarajuće poruke.
“Epidemija se svuda i u Evropi širi kao požar. U takvoj situaciji nam nisuz potrebni novi skupovi i grupisanja jer će situacija biti samo gora”, rekao je Mugoša.
Sekulić: Ugostitelji mogu objekte da otvore u nedjelju, isplatili preko 50 miliona subvencija
Nove mjere se, prema riječima ministarke ekonomije Dragice Sekulić, primjenjuju od nedjelje u 00:00, tako da ugostitelji mogu već u nedjelju ujutro da otvore objekte,
“Ugostiteljima će biti potrebno neko vrijeme da obezbijede sve što je potrebno da otvore kafiće. Oni mogu da da otvore bašte dok ne ispune mjere koje su propisane. Za oni koji ne poštuju mjere neophodna je brza rekacija tužilaštva i policije”, rekla je ona.
Ona je kazala da su predložene mjere, mjere kompromisa da sačuvamo privrednu djelatnost.
“Svaki euro, koji privreda danas doprinese, sjutra služi za kupovinu onoga što je potrebno zdravstvenom sistemu i svega onoga što je potrebno isplatiti za plate i penzije u Crnoj Gori”, kazala je Sekulić.
Ona je kazala da se privredne aktivnosti u trgovačkoj djelatnosti organizuju u periodu do 20 časova uveče.
“Kad govorimo o ugostiteljima i drugim pružaocima usluga, takođe je predviđeno radno vrijeme do 20 časova uveče kako bi radnici bili u mogućnosti da do vremena zabrane kretanja stginu svojim domovima”, objasnila je ona.
Što se tiče trgovina i uslužnih djelatnosti osim ugostiteljskih na snazi ostaju mjere koje su već definisane i odnose se na broj kupaca u objektu, na držanje distance.
“Novina je što je svaki objekat uslužne i tržišne djelatnosti obavezan da imenuje odgovorno lice i da na ulazu u taj objekat stoji ime i prezime tog odgovornog lica, koje je dužno da se mjere u tom objektu primjenjuju. Kad govorimo o ugostiteljima, razlika u odnosu na prethodnu definiciju mjera, je da se mjere jednako primjenjuju u cijeloj Crnoj Gori, nezavisno od broja oboljelih u opštini”, dodala je ona.
Ona je ponovila da za stolom mogu najviše četiri osobe da sjede, bašte nemaju obavezu postavljanja pleksiglasa, imaju obavezu razmaka među gostima od dva metra, a u zatvorenim restoranskim prostorima i kafeterijama mora biti pleksiglas između dva stola između kojih mora biti dva metra i između korisnika usluga mora biti dva metra razdaljine.
Za njih važi obaveza odgovornog lica u ugostiteljskom objektu koja mora biti istaknuta na ulazu.
“Plan nam je da naredba danas bude pripremljena, objavljena u službenom listu i da stupa na snagu sjutra veče u ponoć. U subotu u 24 sata. Ovo napominjem zbog ugostitelja koji bi već mogli u nedelju ujutro da otvore svoje ugostiteljske objekte. Vjerujem da će velikom broju njih biti potrebno određeno vrijeme da obezbijede infrastrukturne pretpostavke unutar svog objekta, međutim oni mogu da otvore terase i bašte. Do trenutka dok ne obezbijede tražene mjere unutar objekta neće moći da koriste taj unutrašnji dio, već će moći da ga koriste onog trenutka kad ispune mjere koje su propisane”, objasnila je Sekulić.
Sekulić je istakla da je u pitanju posljednji pokušaj pred potpuno zatvaranje, te da je jako bitno da 9.000 ljudi koji u Crnoj Gori žive od ugostiteljstva, nastave da to čine.
“Osim sektora ugostiteljstva, Vlada vodi rčuna o kompletnoj privredi. Od početka epidemije, isplatili smo preko 50 miliona subvencija”, kazala je ministarka.
Istakla je da su sektori različito pogođeni, proizvodnja i proizvodnja manje, a ugostiteljstvo i turizam više.
Abdić: U Opštoj bolnici u Nikšiću 56 pacijenata, u Specijalnoj bolnici u Brezoviku 19 pacijenata
Šef Kriznog medicinskog štaba, Nermin Abdić saopštio je da je u Crnoj Gori hospitalizovano ukupno 313 pacijenata.
On je kazao da su u Kliničkom centru Crne Gore na liječenju 73 pacijenta.
U Opštoj bolnici u Baru na liječenju je 68 pacijent, u Beranana 35 pacijenata.
U Opštoj bolnici u Nikšiću 56 pacijenata, u Specijalnoj bolnici u Brezoviku 19 pacijenata.
U bolnici Kodra na liječenju je šest pacijenata, u Opštoj boljnici Pljevlja 20, u Opštoj bolnici u Bijelom Polju 30 pacijenata.
U Opštoj bolnici Kotor se liječi pet, a na Cetinju dva pacijenta.
“U Crnoj Gori su na mehaničkoj ventilaciji 36 pacijenata i svi su životno ugroženi sa teškom kliničkom slikom koj ise bore za život”, napomenuo je Abdić.
Istakao je da ako se ne budu poštovale mjere da će brojke pacijenata koji zahtijevaju bolničko lčiječenje biti veći.
Upozorio je da se povećava i broj inficiranih zdravstvenih radnika i da ih je ukupno 115.
“Među njima ima i ljekara i srednjeg medicinskog kadra. Oni koji su pružali pomoć drugome se inficirali. Apelujem, ako ne budemo poštovali mjere samo će rasti”, kazao je Abdić.
Od prvog do šestog razreda djeca idu u škole, i prvi razred srednje, ostali na onlajn nastavu
Na pitanje novinara o radu škola, direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša kazao je da su škole bezbjedno mjesto i da djeca treba da se vrate u škole po donijetom sistemu.
“Od prvog do šestog razreda djeca da idu u škole, i prvi razred srednje, a ostali na onlajn nastavu. Ostalo je da vidimo šta ćemo za ovih sedam dana što je ostalo, da se situacija još malo smiri, onda bi djeca po ovom navedenom načinu išla u školu”, rekao je Mugoša.
Objasnio je da bi jedino ukoliko se uvede zatvaranje u kompletnoj Crnoj Gori, djeca išla na onlajn nastavu.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0


