Ozon: Građani Nikšiča prepoznaju koruptivne elemente u 20-godišnjem funkcionisanju Mislovog dola

- Autor onogost.me
- 08.02.2024. u 12:42
”Utvrđivanje odgovornosti za štetu u životnoj sredini nastalu nelegalnim odlaganjem otpada predstavlja realnu potrebu u cilju zaustavljanja negativnih praksi lokalnih samouprava, privrednih subjekata, kao i fizičkih lica”, navodi se u saopštenju.
Podsjećaju da je nepravilno odlaganje otpada prepoznato Zakonom o odgovornosti za štetu u životnoj sredini, kao aktivnost koja predstavlja rizik po zdravlje i životnu sredinu.
”Neprihvatljivim odnosom nadležnih organa, efikasna primjena kaznenih mjera nije zaživljela u praksi, što potvrđuje nedostatak konkretnih slučajeva koji su imali do kraja doveden ishod procedura”, stoji u saopštenju u kome se i navodi da je taj Ekološki pokret 7. juna 2021. godine Agenciji za zaštitu životne sredine uputio Zahtjev za pokretanje postupka utvrđivanja odgovornosti za štetu u životnoj sredini na lokaciji ,,Mislov do“.
”Nakon terenskog mjerenja koje je uradio Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore, kao akreditovana institucija, dobili smo izvještaj u kom je konstatovano zagađenje zemljišta, ali nakon toga nije bilo nikakvih procesa kako bi se odgovorni sankcionisali”, dodaje se.
Trenutno se na ,,Mislovom dolu“ sprovode pripremne aktivnsti za gašenje unutrašnjih požara, za šta su obezbijeđena sredstva od strane Vlade Crne Gore u visini 400.000 eura, ali, upozoravaju iz Ozona, time se ne završavaju radovi u cilju trajne sanacije tog prostora.
”U dokumentu ,,Predlog politika za unapređenje odgovornosti za štetu u životnoj sredini prouzrokovanom nekontrolisanim odlaganjem otpada“ prikazali smo i analizirali rezultate ankete koja je sprovedena kao pripremna aktivnost. Ubjedljiva većina anketiranih građana/ki, čak 91,67% smatra da je potrebno insistirati na odgovornosti za štete učinjene životnoj sredini i zdravlju ljudi, što dokazuje razmjere i vidljivost negativnih posledica koje se osjećaju u svakodnevnom životu. Ono što je možda i najvažniji segment anketnog istraživanja jeste prostor za koruptivne aktivnosti. Veliki broj anketiranih građana/ki, njih 79,2 % smatra da je korupcija jedan od uzročnika ,,žmurenja” na kršenje zakona od strane institucija sa lokalnog i državnog nivoa”, predstavio je Ozon rezultate istraživanja.
Po dobijenim odgovorima, kako kažu, prepoznaje se prostor za korupciju u kontekstu zakupa lokacije, neadekvatnog zapošljavanja, prebacivanja nadležnosti, nepostojanja političke volje…
”Sam dokument sadrži analizu, opcije politika, te kratkoročne, srednjoročne i dugoročne preporuke koje daju konkretne smjernice za unapređenje postojećeg stanja, što će biti predstavljeno nadležnim institucijama”, najavili su iz OZON-a.
Dokument ,,Predlog politika za unapređenje odgovornosti za štetu u životnoj sredini prouzrokovanom nekontrolisanim odlaganjem otpada“ pripremljen je u okviru projekta ,,Društvo protiv korupcije u Crnoj Gori”.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0



3
Ne znam sto se ceka vise, jer taj problem je lako rjesiv. Taj silni otpad se moze pretvoriti u novac uz manju investiciju od strane Opstine i izgradnju reciklaznog centra. Mora to mnogo brze da se zavrsava!
Обећао Марко Ковачевић да ће то средити као што је још многе ствари обећао па погазио ријеч. Од мене гласа више гледати неће. Жао ми сад што сам га и 2021. год. гласао.
Rješio bi to Marko, ne liči mi da je zlonamjeran. Ali šta će on kad ne zna kako? Da se najedu, fotografišu i obećaju imaju vještinu. Ali kad bi imali vještinu da nešto urade, ne bi se bavili politikom nego nekim poštenim poslom.