Polemike zbog asfalta do jezera: Kovačević Kapetanovo poredi sa Alpima, građanski aktivisti razočarani

- Autor Marija Goranović
- 28.08.2022. u 12:15
I dok su u lokalnoj samoupravi ponosni na urađeno, građanski i ekološki aktivisti razočarani zbog ovakvog poteza Opštine Nikšić.
Građanski aktivista Aleksandar Dragićević nezadovoljan je što je lokalna samouprava Nikšića asfaltirala, kako kaže, samu obalu Kapetanovog jezera i na taj način je trajno i nepovratno devastirala.
Dragićević navodi da ne problematizuje asfaltiranje 6 km seoskog puta do katuna, već asfaltiranje samog jezera.
„Ne obale već jezera, jer je asfaltni put postao dio jezera, pričamo o dionici od oko 200 metara“, istakao je Dragićević.
Kao jedan od argumenata zbog čega kritikuje ovaj potez lokalne vlasti je i da će asfalt zimi biti sastavni dio jezera zbog zimskog vodostaja, a da će održavanje biti skupo i skoro nemoguće.
„Na toj lokaciji već postoji problem ilegalne gradnje, put do jezera znači da će oko tog puta nići ilegalne vikendice i ostali objekti. Krajolik oko samog jezera je vizuelno uništen i na taj način je otet pravac razvoja ruralnog i aktivnog turizma tog kraja. Otet je jer se prilagođava domaćem gostu i odudara od onoga što bi trebao naš pravac razvoja – ruralni i aktivni turizam i divlja ljepota uživo, biciklizam, domaća hrana, planinarenje, čist vazduh itd. Kada se neplanski i na brzinu radi – 150/200 metara asfalta je veliki problem“, neki su od argumenata Dragićevića.
Zbog svega ovoga, ističe, umjesto da riješimo postojeće probleme napravili smo još jedan – ispostaviće se, poručuje, veliki.
Na kritike dijela javnosti odgovorio je predsjednik Opštine Marko Kovačević, poredeći Kapetanovo jezero sa Alpima.
„Nekoliko primjera “devastacije” Alpa… Da bi bili jasni, ako negdje postoji probijen put to znači da taj dio prirode nije “netaknut” samom činjenicom što je put već probijen. A ako je put probijen on može propadati zbog neodržavanja a može biti unapređen i bolji nego što jeste. To vam je tako što se tiče puteva. Isto kao što se korišćenjem vještačkih akumulacija ne može devastirati prirodni ambijent jer je on već devastiran kada je ta akumulacija, kojoj samo ime govori da je vještačka, nastala.
To vam je drugari tako sa stanovišta elementarne logike. Koja se često, vidim, zanemaruje zbog čega i pomenuh vještačke akumulacije, sjetiće se ljudi jednog skorašnjeg slučaja“, naveo je Kovačević na Fejsbuku.
Kako je kazao, prema Kapetanovom jezeru nije probijen novi put, nego unaprijeđen već postojeći.
„A da li nekome ljepše izgleda šljunak ili asfalt stvar je estetike i to ostavljam pojedincima da odluče. Kojim je putem lakše doći o tome je izlišno govoriti. Siguran sam da većina vas ne bi odbila da prošeta ovim alpskim ambijentom jer su putevi asfaltirani“, naveo je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.
Mišljenje o novom putu imaju i građani:
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0






5
Vozi Miško
Sta god i kako god uradis nekom nece odgovarati tako da…opusteno!
Ovo je necuveno sta su uradili! Neukus i neznanje najviseg ranga!
Svaki Marko radi naopako a naš Marko zlo i naopako.
Pravi naziv jezera je Trebješko, a što ga preimenuju po zlotvoru pravoslavnog naroda tkz kapetanu Mušoviću to je samo do stanovnika tog kraja, podanički čin. Hitno vratiti taj stari naziv. Takođe, pravi naziv tkz Manitog jezera nije taj nego Brnjičko.