Porodice stradalih u “Lori” već 32 godine čekaju sudski epilog
- Autor onogost.me
- 14.12.2024. u 22:11
Iz splitskog tužilaštva kazali su RTCG da je izviđaj u toku, dok iz Vrhovnog državnog tužilaštva kažu da su inicirali zaključivanje dva sporazuma sa hrvatskim tužilaštvom.
Porodice stradalih, ali i preživjeli još čekaju epilog.
Miljan Šušić bio je jedan od četrnaestoro vojnih rezervista JNA-a koji su s hercegovačkog ratišta 1992. godine odvedeni u Vojno-istraživački centar Lora u Splitu.
Šestog maja odveden je sa osmatračnice iznad Čepikuća. Umjesto brata, njegova sestra Stojanka 13 godina kasnije dočekala je njegove posmrtne ostatke.
Za sve to vrijeme naslušala se, kaže, svega. Od toga da su bili na radnom zadatku, do njihovog mučenja.
"Pričalo se da je Miljanu slomljena noga dva puta. To je bila strahota slušati", priča Stojanka.
Država im je tada, tvrdi Stojanka, okrenula leđa.
"Nama su pričali da tragaju. Čak su i tvrdili da su na vrijeme reagovali kako bi ih žive izvukli", priča ona.
Stojanka tvrdi da njen brat i njegovi ratni drugovi u Hrvatsku nisu pošli kao dobrovoljci, već ih je u ratni vihor država poslala.
"Kad su nestali, niko se oglašavao nije. Ograđivali su se čak. Ograđivali su se", žali se Stojanka.
Ni danas, 32 godine kasnije, sudskog ni bilo kakvog drugog epiloga nema. Slučaj i dalje stoji nerasvijetljen.
Iz splitskog tužilaštva su kazali da je izviđaj u toku.
Iz vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore kažu da su inicirali zaključivanje dva sporazuma tokom sastanka Milorada Markovića sa državnim tužiocem Hrvatske Ivanom Turudićem.
"Prvi se odnosi na revidiranje Sporazuma o saradnji i gonjenju učinilaca krivičnih djela ratnih zločina protiv čovječnosti i genocida koji je zaključen 2006. godine. Drugi Sporazum odnosi se na saradnju u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama u krivičnim postupcima za ratne zločine. Riječ je o Sporazumu koji je već zaključen sa tužilaštvima u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Do zaključivanja oba Sporazuma sa Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske će doći nakon sprovođenja određenih neophodnih procedura u Republici Hrvatskoj", navodi se u saopštenju VDT-a.
Advokat Dalibor Kavarić, vjeruje da i nakon toliko vremena porodice mogu dočekati pravdu.
"Ti ratni zločini nezastarijevaju u smislu fizičkih i duševnih rana lica koja su imala sreće da ta stradanja prežive ili njihovih najbližih koji su prošli kroz ta stradanja. Nadam se da obje države imaju jasnu želju i cilj da se suoče sa prošlošću svojih državljana", kazao je Kavarić za Dnevnik TVCG.
Čekajući epilog, za koji niko sa sigurnošću ne zna da li će ga biti, Stojanka se prisjetila šta se desilo samo nekoliko dana prije nego što je njen brat odveden u logor.
"Majka ga je molila da ne ide, a on je rekao - obećavam da ćemo se vratiti živi. Sa njim su pošli još dvojica Šavničana. Blago svima koji su se vratili živi", zaključuje Stojanka.
Od stradanja 14 crnogorskih vojnika nikšićko-šavničke grupe prošlo je 32 godine.
Podsjetimo, njihovi posmrtni ostaci u Crnu Goru stigli su tek 2004. godine.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0