Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Predstavljamo nikšićke škole: OŠ “Braća Ribar”

26056645_1437995982979965_1791956260_n
Marija Vujović
  • Autor Marija Vujovic
  • 01.01.2018. u 08:17

„Ne postoje dobra i loša, već samo različita djeca. A različitom djecom moramo se baviti na mnogo raznih i delikatnih načina“, rekao je Duško Radović, a u školi “Braća Ribar”, prema riječima njenog direktora Ranka Šljivića,  postupaju upravo tako. 

“Kad školskoj zgradi daje dušu dječja graja i smijeh, kad kroz nju odzvanja školsko zvono i iz učionice se čuje glas nastavnika, jasno je da se tu dešava život i kuje budućnost”, opisao je on kratko, ali prilično jasno atmosferu i toplinu u ovoj ustanovi.

U školi „Braća Ribar“ već 54 godine se prepliću obrazovanje, vaspitanje, tradicija i duboko uvjerenje da se mora ići ukorak sa naprednim dešavanjima i stremljenjima. Te davne 1963/64. godine krenulo se sa voljom i entuzijazmom.

“I danas, uprkos problemima, imamo volju i isti cilj – dati mladim ljudima znanje i naučiti ih pravim životnim vrijednostima. Naravno, bez dobre saradnje sa roditeljima naše djece, to ne bi bilo moguće. I u matičnoj školi, i u dva područna odjeljenja Zavrh i Grebice, vlada atmosfera uvažavanja i tolerancije, kako među zaposlenima, tako i u odnosu prema djeci i njihovim roditeljima. Rješavanju problema pristupamo predano i bez predrasuda, stoga u našoj školi problema gotovo da i nema. Ovdje se, bez obzira na različitosti, osjećaju sigurnim i ravnopravnim i djeca sa posebnim obrazovnim potrebama i pripadnici RE populacije, i svi koji nam dođu, dobrodošli su”, priča nam direktor.

Od 43 nastavnika, zvanje doktora nauka ima jedan, magistra četiri, zvanje nastavnik-savjetnik jedan, a zvanje nastavnik-mentor imaju tri nastavnika.

“Ono što treba posebno istaći je nastojanje, kako nastavnika, tako i stručnih saradnika, da se proces nastave stalno unapređuje, kako bi rezultati učenika bili što bolji. Većina njih se usavršava kroz različite vrste seminara. Imamo i nastavnike koji su učestvovali u izradi nastavnih planova i programa, kao i onih koji učestvuju na međunarodnim seminarima i drže seminare. Ne možemo, a da ne pomenemo asistente u nastavi koji, na zadovoljstvo, kako djece i roditelja, tako i čitave škole, uspijevaju u ostvarenju zacrtanih ciljeva”, dodaje Šljivić.

Uspjeh učenika je, smatra, i uspjeh škole uspjeh, a da su zaista uspješni svjedoče brojne nagrade i priznanja, pa se ako pohvalio sa nekima od njih: „Oktoih“, Nagrada „18 septembar“, “Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima”, „Kurir Jovica“ i pregrštom povelja, diploma i zahvalnica.

Tradicija je da ova škola daje mnoge istaknute ljude u svim sferama života – nauci, kulturi, politici, sportu…

“U skorije vrijeme sve je više učenika koji nastavljaju tu tradiciju osvajajući brojne medalje i priznanja. Svake godine literarni i likovni radovi naših đaka nagrađeni su na konkursima Crvenog krsta, osvajaju nagrade na opštinskom takmičenju recitatora „Otvoreni mikrofon“, donose diplome sa Opštinskog takmičenja iz Prve pomoći, a veoma su zapaženi na sportskim takmičenjima – prošle godine na Opštinskom takmičenju osnovnih škola naše rukometašice su osvojile drugo mjesto, a prvo mjesto na Međuškolskom takmičenju osvojili su odbojkaši. Ove godine na Međuškolskom takmičenju, Jelena Radulović (IX) osvojila je prvo mjesto u skoku u dalj, a Goran Gavrić (IX) u istoj disciplini bio je četvrti”, podsjeća on dodajući da su učenici ove škole veoma aktivni i daju zapažene rezultate u raznim klubovima i organizacijama van škole. Tako je Anđela Tadić – Džudo klub „Akademik“ osvojila 105 medalja, šest pehara, 16 diploma, državni je prvak za svoj uzrast u 2012,13,15. i 16. godini. Zlatne medalje na Državnom prvenstvu u džudou osvojili su Andrija Drašković, Muhamed Beriša, Ognjen Tadić i Stanko Vujović.

Jedan takav biser škole je i učenica odjeljenja IX-2, Marija Zečević, koja je osvojila Grand Prix na likovnom konkursu „Mali likovni susreti“ na Cetinju i to nije jedno njeno postignuće u ovoj oblasti.

“Atmosfera na takmičenju, tom i svim drugim je veoma napeta, ali velika je cast predstavljati svoju školu. Nagrade su mi veoma značajne, pogovoto ako odlučim da upišem Likovnu akademiju. Svakodnevno mi podršku pružaju nastavnici i drugari iz škole. Pozitivni komentari koje dobijam koriste mi kao motivacija da nastavim da se bavim slikarstvom u budućnosti ,bar kao hobijem”, kazala nam je ova talentovana djevojčica.

Upravo ovih dana škola je objavila četvrti broj školskog istorijskog časopisa „Onogošt“, a namjeravaju da ponovo pokrenu školski list „Ribarac“. Škola ima i svoju himnu, čiji su autori sada već bivši učenici, što govori da im kreativnosti nije manjkalo, a isti je slučaj i sada.

“Svake godine naši učenici učestvuju na Likovnom času i oslikavaju označene površine u gradu. Saradnja sa LZ ogleda se još u organizovanju poetskog časa sa članovima Književnog kluba „Poenta poetika“, saradnjom sa Udruženjem boraca i antifašista Nikšića, saradnjom sa Dječijim savezom Nikšića, NVO, Nikšićkim pozorištem, saradnjom sa Filozofskim fakultetom), Crvenim krstom… Učešćem na takmičenju „Svaka limenka se računa“ naša škola je prošle godine osvojila drugo mjesto i osvojila interaktivnu tablu od 80 inča”, nastavlja direktor u tom dahu, pominjujući neke od ostvarenih uspjeha, a čini se da su toliko veliki i brojni, da je gotovo nemoguće za nabrojiti.

Sve svoje sugestije,predloge i kritike, kako ističe direktor, učenici iznose preko predstavnika Đačkog parlamenta. I uprava i nastavnici uvažavaju njihovo mišljenje i izlaze im u susret.

“Trudimo se da djeci omogućimo svojevrsne vidove zabave tako da u školi djeluje mnogo sekcija, a od ove godine, pomalo neobično, učiteljica u PO Grebice, vodi sekciju Ljubitelji ručnih radova. Posebnu draž čini mogućnost da se aktivnosti u sekcijama prikažu svim učenicima i roditeljima učešćem u Novogodišnjem programu i na proslavama koje se u školi organizujemo”, objasnio je Šljivić dodajući da je ovaj kolektiv je prepoznatljiv po veoma dobrim međuljudskim odnosima, a da su praksa izleti na početku i kraju školske godine i česta druženja koja učvršćuju, kaže, njihovo drugarstvo.

“Godine su prošle, vremena se mijenjala,  učenici i nastavnici obilježili njeno postojanje, ali ova je škola uvijek bila i biće u srcima svih koji su osjetili njenu toplinu”, zaključio je direktor.

Kratak istorijat

OŠ “Braća Ribar” osnovana je rešenjem Skupštine opštine Nikšić 15. avgusta 1963. godine kao Peta osnovna škola, da bi u aprilu. 1964 dobila današnje ime.  Škola je počela sa radom u februaru 1964. godine i pripojene su joj, kao matičnoj školi, četvororazredna škole u Grbicama i Zavrhu, kao isturena, kasnije područna odjeljenja. Prve školske 1963/64 godine školu je pohađalo 1.160 učenika. Danas ova škola, zajedno sa područnim odeljenjima ima 682 učenika koji nastavu pohađaju u dvije smjene, odnosno u 29 odjeljenja.

U avgustu 2014. godine izvršena je rekonstrukcija objekta. Naime, ova ustanova obuhvaćena je projektom “Energetska efikasnost u Crnoj Gori”. Tom prilikom postavljena je termoizolacije na fasadi, izvršena rekonstrukcija krova, zamijenjena stolarija, sanitarije, kotlarnica sa cijevno radijatorskim sistemom, kao i trotoari oko škole. Pored toga ova škola konkurisala je za POPOS donaciju Ambasade Japana za projekat rekonstrukcije podova i unutrašnja stolarije, a vrijednost očekivane donacije je 100.000 eura. Najavljena je i pomoć lokalne uprave opštine Nikšić  -priključak na gradsku atmosfersku I fekalnu kanalizaciju vrijednosti od 10.000 eura, kao završetak školske ograde u vrijednosti od 25.000 eura. Time bi u potpunosti bila završena rekonstrukcija ove osnovne škole i stvoreni idealni uslovi za rad i za dalji boravak učenika.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zbog planiranih radova na mreži, u petak 27. decembra, bez napajanja električnom energijom ostaće djelovi opština Nikšić i Plužine, saopštili su iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS).
Za potrebe prevoza učenika u mjestima gdje nema organizovanog javnog prevoza biće obezbijeđeno 49 vozila, 48 za osnovne škole i jedno vozilo za jednu srednju školu.