Projekat Drinkadria: U Nikšiću gubici na vodovodnoj mreži oko 60 odsto, isti trend i u regionu
- Autor onogost.me
- 26.02.2016. u 14:40
U okviru rojekta “Drinkadrija: Iskustva i ostvareni rezultati u upravljanju gubicima u vodovodnim sistemima - primjeri dobre prakse u Crnoj Gori i regionu’’ danas su, predstavljeni rezultati koje je Javno preduzeće “Vodovod i kanalizacija”, iz tog grada preduzelo u cilju unapređenja vodosnabdijevanja.
U okviru rojekta “Drinkadrija: Iskustva i ostvareni rezultati u upravljanju gubicima u vodovodnim sistemima – primjeri dobre prakse u Crnoj Gori i regionu’’ danas su, predstavljeni rezultati koje je Javno preduzeće “Vodovod i kanalizacija”, iz tog grada preduzelo u cilju unapređenja vodosnabdijevanja.
Kako je kazala Milijana Perović, PR menadžer Vodovoda, tokom završne radionice, treće po redu, u pitanju je međunarodni transnacionalni strateški projekat koji objedinjuje 17 partnerskih institucija iz 8 zemalja jadranskog regiona, među kojima je jedini reprezent iz Crne Gore nikšićki Vodovod.
“Projekat je fokusiran na niz problema kao što su zastarjela infarstruktura vodovodne mreže, gubici u vodovodnom sistemu, nedostatak pravnih okvira koji definišu pitanja upravljanja prekograničnim vodnih resursima i sistemima vodosnabdijevanja, uticaj klimatskih promjena na raspoloživost vodnih resursa kvalitet vodnih resursa sa posebnim osvrtom na vodu za piće ali i niz drugih problema koje svaka od navedenih partnerskih institucija u svom djelovanju nastoji riješiti”, istakla je Perović, dodajući da konkretno nikšićki Vodovod, učešćem u ovom projektu nastoji riješiti problem gubitaka , što je problem svih vodovodnih preduzeća u cjelokupnom pomenutom regionu.
“ Naš stručni konsultant u ovom projektu je Institut “Jaroslav Černi” iz Beograda, koji je izradio hidraulični model vodovodnog sistema u Nikšiću. Na bazi podataka dobijenih iz tog hidrauličkog sistema mi preduzimamo dalje korake u smislu terenskog otkrivanja nepravilnosti na mreži, te u tom smislu rješavanje problema kakvi su gubici, kvarovi, curenja, nelegalni priključci i slično. Analize su pokazale da je procenat gubitaka vode na mreži 60 odsto. Glavni uzrok je zastarjela infrastruktura, ali se ne isaključuju ni drugi faktori kao što su nelegalna postrošnja i slično. Kao pilot područje uspjeli smo nabaviti mjernu opremu i instalirati je kako bi mogli detektovati probleme i otklanjati ih” kazala je Perović.
Da je slična situacija sa gubicima vode i na nivou države ukazal je ispred Direkcije za komunalni razvoj pri Ministrastvu održivog razvoja i turizma, direktorica Snežana Didanović. Ona objašnjva da je u toku 2014. godine potisnuto u vodovodne sisteme Crne Gore oko 106 miliona kubika, od čega je fakturisano svega oko 41 milion kubika, što, kako je kazala, ukazuje da su gubici na vodovodnoj mreži veliki.
“Gubici vode na godišnjem nivou iznose oko 60, 8 odsto. Iako su u odnosu na godinu dana ranije oni manji za dva- do tri posto oni su i dalje na visokom noivou. Takođe su na visokom nivou i u regionu. Sama činjenica da se zemlje regije udružuju u ovakve i slične projekte nam ukazuje da razmjena iskustava i dobre prakse pojedinih opština zaista imaju veliki značaj na eliminisanje gubitaka i unapređenju sistema vodosnabdijevanja, kazala je Didanović.
Ukupan budžet projekta, opredijeljen za rješavanje izazova i problema u prekograničnom snabdijevanju, ali i za unapređenje vodovodnih sistema kroz ulaganje u infrastrukturu i borbu protiv prekomjernih gubitaka, iznosi 6, 6 miliona eura. Od te sume,Vodovodu Nikšić za sprovođenje svojih aktivnosti, odobreno je 393.000 eura.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0