Radionica DMEN-a: Građevinski otpad kao izazov i potencijalni resurs

- Autor onogost.me
- 08.05.2025. u 10:37
Predsjednik DMEN-a Miodrag Karadžić istakao je da građevinski otpad predstavlja značajan problem u Crnoj Gori. Kako je naveo, velike količine otpada nastaju usljed rušenja, renoviranja ili izgradnje objekata, dok se materijali poput betona, cigle, drveta, metala i stakla često ne odlažu na propisane lokacije, već završavaju na nelegalnim deponijama, obalama rijeka i pored puteva.
“To uzrokuje zagađenje zemljišta i vode, degradaciju prirodnog pejzaža čime se izaziva opasnost po zdravlje ljudi i životinja”, upozorio je Karadžić.
Poseban problem, prema njegovim riječima, predstavljaju opasne komponente građevinskog otpada, poput azbesta, olova i kristalnog kvarca, koje mogu imati dugoročne posljedice po zdravlje ako se njima ne rukuje pravilno prilikom deponovanja. Istakao je da je u pitanju evidentan nedostatak reciklaže.
Ratko Pavićević, tehnički direktor deponije Livade, predstavio je ključne odredbe Evropskog kataloga otpada (EKO), gdje je građevinski otpad detaljno klasifikovan.
Pavićević je podsjetio da u Crnoj Gori postoje samo dvije zvanične lokacije za odlaganje ove vrste otpada – u Dragalju (opština Kotor) i Brajićima (opština Budva).
“Govorio je o novom pravilniku o tretiranju građevinksog otpada za koji smatra da je unaprijeđen i da novi Plan upravljanja otpadom u Crnoj Gori postavlja određene ciljeve koji će se odnositi i na građevinski otpad. Pavićević je naveo kao pozitivan primjer upravljanja građevinskim otpadom Norvešku gdje postoje reciklažna dvorišta sa više kontejnera za različite vrste građevinskog otpada kao što su: staklo, blok, bravarija, okviri od vrata i prozora, plastika, drvo, pa sve do kontejnera u koje se može odložiti esajg ili posuđe ukoliko su zatečeni u objektu prilikom rušenja”, navodi se u saopštenju DMEN-a.
Deponija Livade, kako je najavljeno, planira nabavku postrojenja za preradu građevinskog otpada, na osnovu urađene studije o mogućnostima prerade.
Kao domaći pozitivan primjer, Pavićević je pomenuo i „3D sobu“ – inicijativu koja se bavi reciklažom plastike.
Smatra da je proširena odgovornost jako bitna kao i princip subvencija, te da Eko fond ima jaku ulogu u stimulativnim mjerama i da je njegova uloga bitna u Crnoj Gori.
Tokom događaja predstavljena je i „Analiza stanja građevinskog otpada u Nikšiću sa preporukama“, koju je izradio DMEN u okviru projekta „Urbano rudarstvo“, podržanog od strane Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
Radionica je okupila predstavnike lokalnih institucija, naučne zajednice, nevladinog sektora i građane zainteresovane za pitanja zaštite životne sredine.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 1