Šahmanović o HE Komarnica: Naći balans između zaštite životne sredine i ekonomskog razvoja

- Autor onogost.me
- 02.04.2025. u 17:19
“Ministarstvo energetike i ja lično pristupam svakom tom projektu na jedan jako odgovoran način. Hidroelektrana Komarnica spada u domen prioritetnih projekata ove Vlade dugi niz godina. I kod nas će se pratiti samo načelo ekonomske održivosti, sigurnost snabdevanja i zaštita životne sredine. Ja mislim da i razumijem negdje zabrinutost građana, dijela javnosti i dijela ekoloških organizacija, ali ja samo ne želim da se ovo pretvori u nekakvu hajku da smo a priori protiv svega”, istakao je Šahmanović.
Kaže da nama treba održivi projekat.
“Treba pustiti struku da kaže svoje. Ako taj projekat ne zadovoljava standarde zaštite životne sredine, nećemo ga raditi. Znači, ja ću prvi biti protiv toga, protiv toga i bilo kojeg projekta. Ali moramo naći balans između ekonomske održivosti i zaštite životne sredine”, istakao je on.
Kaže i da neke najrazvijenije zemlje Evrope i svijeta uspijevaju da nađu model.
“Nismo mi toliko veći patrioti od njih da više čuvamo i više volimo našu državu. Evo recimo, uzeću za primer Norvešku koja je prije nekoliko sedmica promijenila zakon i omogućila izgradnju mini hidroelektrana, čak mini hidroelektrana u nacionalnim parkovima. Dakle, treba, mi više nijesmo izolovani sistem. Mi treba da pratimo ekonomske, tehnološke, političke trendove. Mi nismo sistem koji može biti izolovan, koji može sebi da priušti tu ekskluzivu. Moramo pratiti, recimo, te razne uticaje. na nivou Evropske unije potražnja za električnom energijom se povećava oko 4% godišnje”, istakao je on.
Ne smijemo, kako kaže, dozvoliti da zapostavimo te naše obaveze.
“Mi moramo tražiti alternativu za Termoelektranu. Vi znate da je to najstabilniji izvor električne energije u državi i da pokriva oko 40% potražnje. Znači, moramo nalaziti rješenja. Solari i vetroelektrane su u ekspanziji. Tu imamo isto dosta problema oko rešavanja imensko-pravnih odnosa, oko zadovoljenja tih standarda zaštite životne sredine, što je u redu i tu smo u velikom zamahu. Ali to nisu projekti koji mogu da zamijene termoelektranu. Nama treba stabilan izvor energije. To može biti ili hidropotencijal ili LNG terminal”, istakao je ministar.
Kaže da rizikuje da bude na meti ekologa.
“Ali ja vam kažem, nema potrebe. Ovakve stvari se ne rešavaju ni na tribinama, ni na ulicama. Rješavaju se u institucijama i treba dati šansu projektima. Znači, Agencija za zaštitu životne sredine je ta koja treba da da završnu riječ je li određeni projekat štetan po životnu sredinu ili nije”, istakao je Šahmanović.
Pozvao je svu zainteresovanu javnost, sve ekologe, i poručio da suz vrata ministarstva širom otvorena.
“Da zajedno radimo i da nađemo neki model koji predstavlja opet neki balans između zaštite životne sredine i ekonomskog razvoja”. istakao je on.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Politika
- u
- 0