Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Satler: Želimo da Nikšić bude šampion u borbi za zaštitu životne sredine

onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 29.10.2025. u 12:09
Želimo da Nikšić bude šampion u borbi za zaštitu životne sredine, jer imate sve što je potrebno, poručio je danas prilikom posjete našem gradu ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler.

On se danas sastao sa predsjednikom Opštine Nikšić Markom Kovačevićem i predsjednicom Skupštine opštine Milicom Lalatović Žižić.

Nakon sastanka sagovornici zajedno sa odbornicima SO učestvovali u sadnji drveća u Gradskom parku, a sadnice je EU poklonila našem gradu.

Iz Opštine su kazali da su razgovarali o tekućim projektima koji se realizuju u našoj opštini, kao i o postignutim rezultatima u prethodnom periodu, od čega je posebno značajna osvojena titula Evropske prestonice kulture 2030.

Ambasador Satler je, kako se navodi u saopštenju, čestitao na osvojenoj tituli Evropske prestonice kulture i posebno istakao zadovoljstvo što Nikšić koristi brojne EU projekte.

„Nikšić ima važnu ulogu u pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, jer vi ste najbliži građanima, a znamo da 70 odsto pravne tekovine Evropska unija sprovodi na lokalnom nivou. Veoma je važno što kod vas ima info tačka, koju ćemo posjetiti nakon sastanka, i gdje građani mogu da se informišu o Evropskoj uniji. Drago mi je da Nikšić koristi projekte EU, a trenutno se u Nikšiću sprovodimo veoma važan projekat prečišćavanja otpadnih voda, čija je vrijednost 30 miliona evra. Ovaj projekat je veoma važan za očuvanje zaštite životne sredine i za zatvaranje poglavlja 27. U Nikšiću smo prošle godine imali jednu akciju čišćenja i sadnje drveća na Vojniku, i želimo da Nikšić bude šampion u borbi za zaštitu životne sredine, jer imate sve što je potrebno“, naveo je ambasador, navodi se u saopštenju Opštine.

Foto: Opština Nikšić

“Ta prestižna titula je veoma značajna kako za Nikšić tako i za cijelu državu. Nikšić je kroz ovaj uspjeh, ali i brojne druge projekte, dao doprinos na putu Crne Gore ka Evropskoj uniji. Mi smo na polju zaštite životne sredine uradili dosta, riješili smo u prethodnom periodu decenijski problem deponije Mislov do, i s obzirom da je rijeka Gračanica devastirana decenijama a njeno korito neprepoznatljivo, planiramo da, u saradnji sa Svjetskom bankom i Ministarstvom poljoprivrede, realizujemo važan projekat uređenje korita rijeke Gračanice u zoni postojećih mostova. Pored toga, sproveli smo brojne infrastrukturne projekte, koje nastavljamo i dalje da realizujemo sve na dobrobit svih građana Nikšića“, poručio je Kovačević.

Lalatović Žižić je upoznala ambasadora da će uskoro da se formira Agencija za upravljanje zaštićenim područjima.

„Jedan od najznačajnijih koraka ka očuvanju biodiverziteta upravo je uspostavljanje zaštićenih područja, jer mi kao najveća opština imamo jako lijepe lokalitete. Planiramo i osnivanje instituta koji bi se bavio otkupom, preradom, proizvodnjom i prodajom ljekovitog bilja i biljnih proizvoda. U narednom periodu intenzivno ćemo raditi na tome da se podigne ekološka svijest kod građana“, kazala je Lalatović Žižić.

Ambasador je sa predstavnicima Opštine Nikšić učestvovao i u akciji čišćenja rijeke Gračanice.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    U jednodnevnoj akciji „Stranac“, inspektori za strance Sektora granične policije juče su sproveli 117 mjera kontrole stranih državljana na teritoriji Crne Gore, prilikom čega su izdata 74 prekršajna naloga, doneseno devet rješenja o povratku, izvršena tri prinudna udaljenja i protjerana tri lica iz države, saopšteno je iz Uprave policije (UP).
    Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) Crne Gore registrovao je danas, u 14 časova i 19 minuta, slabiji zemljotres sa epicentrom oko četiri kilometra zapadno od mjesta Čarađe, u Goliji.
    -->